امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۵:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 122895
تاریخ انتشار: ۹ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۴۱
تعداد بازدید: 75
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،به مناسبت 9 ابان سالگرد حماسه کوی ذوالفقاری آبادان  و شکست دشمن بعثی در نفوذ به این شهر در سال 1359 ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،به مناسبت 9 ابان سالگرد حماسه کوی ذوالفقاری آبادان  و شکست دشمن بعثی در نفوذ به این شهر در سال 1359 مراسمی بی تکلف  و خودجوش در بهشت زهرا تهران  و بر سر مزار شهید دریاقلی سورانی برگزار و دومین تندیس برنزی این شهید  از طرف مردم شهر آبادان به خانواده مرحوم ایت الله جمی ( ره ) امام جمعه فقید زمان جنگ ابادان اهدا شد.

کمیته مردمی انتخاب ، دلیل اهدا تندیس  به مرحوم ایت الله جمی (ره ) را  به  نوعی یاداوری و تشکر مردم آبادان از خدمات امام جمعه شهرشان و به پاس تمامی زحمات آن بزرگمرد در طی دورانهای مختلف بخصوص زمان محاصره یک ساله شهر و نقش ایشان در تهییج کلیه نیروها برای مقابله با ورود شبانه دشمن به کوی ذوالفقاری  اعلام کردند .

در همین مراسم همچنین از سه دلاورمرد این عملیات سعید سیاح طاهری ، مکی یازع ،ملاصالح قاری و مجاهد عراقی، سعد ادهم  و نیز محسن کاظمی مولف کتاب خاطرات روزنوشت ایت الله جمی  در یک سال اولیه جنگ با نام ( نوشتم تا ماند)  نیز تقدیر و تشکر به عمل امد.

سخنرانان این مراسم خودجوش و مردمی ،  محسن مومنی (ریاست حوزه هنری )حجت الاسلام ابراهیمی ( امام جمعه ابادان ) مجتبی رحماندوست ( نماینده مجلس) عبدالحسن مقتدایی (استاندار خوزستان) و احمد جمی بودند که با ذکر خاطراتی کوتاه و دلنشین  از ان مرحوم به یاداوری  نقش عظیم ایشان در دادن روحیه به نیروهای در محاصره مانده شهر آبادان پرداختند.

در ادامه محسن کاظمی نویسنده کتاب ( نوشتم تا بماند ) استثنایی بودن این کتاب را اصرار عجیب ان مرحوم در ان وضعیت سقوط شهر بر نگارش ریز به ریز وقایع روزانه دانست .

در این مراسم هنرمندانی همچون  حسین ترابی ، حمید فرخ نژاد، محمدعلی باشه اهنگر ، کوروش سلیمانی ، علی صالحی ، مجید شتی ، مهرزاد ارشدی ، سرکار خانم معصومه آباد نویسنده کتاب ( من زنده ام ) ، محمد حسین قدمی خالق برنامه ( شب خاطره حوزه هنری) و نیز مهندس محمدرضا جعفری جلوه ( ریاست بنیاد سینمایی فارابی) و حجت الاسلام دهدشتی وحسین دهدشتی ( نماینده مردم ابادان در مجلس شورا )  و محسن یزدی (مسول واحد فیلم  مستند  حوزه )محمدرضا شرف الدین ( مسئول انجمن سینمایی انقلاب و دفاع مقدس ) دکترخسرو نشان ( مشاور فرهنگی استاندار خوزستان) وحبیب احمدزاده  به همراه دیگر عزیزان  شرکت کننده حضور داشتند که همگی   با حضور بر مزار شهید دریاقلی سورانی وبا  قرائت فاتحه  بصورت نمادین در واقع  یاد و خاطره تمامی شهیدان عملیات 9 ابان کوی ذوالفقاری را گرامی داشتند.

در انتها مراسم اعلام شد که با هماهنگی با خانواده مرحوم ایت الله جمی هدیه مادی در نظر گرفته شده همراه  تندیس ،صرف اهدا کتاب (نوشتم تا بماند) ایت الله جمی به مدارس آبادان و حومه و برگزاری مسابقه کتابخوانی می‌شود.

شهید دریاقلی سورانی مردی بود که با اطلاع رسانی به موقع در شب 9 ابان سال 1359  به نیروهای مردمی و سپاه آبادان و در واقع باعدم سقوط  این شهر به نوعی مسیر تاریخ جنگ را عوض کرد و خود پس از شهادت،در قطعه عمومی 34  ردیف 92بهشت زهرا بصورت غریبانه و گمنام دفن شد و هم اکنون پس از قریب سی و پنج سال  داستان این حماسه واقعی در درس فارسی سال ششم دبستان برای فرزندان این اب و خاک اموزش داده می‌شود.

تندیس این شهید براساس نسخه مجسمه نصب شده در کوی ذوالفقاری ابادان  و توسط ناصر شیخ الحکما ساخته شده و هرساله از طرف مردم ابادان به کسانی که در حفظ و اعتلای این شهر کوشیده باشند اهدا میگردد که سال گذشته نیز در اولین دوره به قهرمان سرافراز ارتش امیر منوچهر  کهتری از لشکر 77 خراسان اهدا شد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها