امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 24
۱۵:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 122896
تاریخ انتشار: ۹ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۴۱
تعداد بازدید: 21
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،ماریا لابوویچ در جلسه مشترک با رایزن فرهنگی ایران در صربستان و نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،ماریا لابوویچ در جلسه مشترک با رایزن فرهنگی ایران در صربستان و نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با قدردانی از حضور همایون امیرزاده در نمایشگاه کتاب بلگراد گفت: ما با درک درست از پیشنهادات متنوع و جذاب شما ظرف سه ماه آینده با انجام مراحل قانونی و انعکاس تفاهم‌های پیشنهادی به دولت خود پاسخ مناسب و روشن خود را اعلام خواهیم کرد. همچنین حضور در نمایشگاه کتاب تهران را فرصت مغتنمی می‌دانیم و تلاش می‌کنیم با برنامه‌ریزی خوب و دقیق در این رویداد فرهنگی شرکت کنیم.

وی در این جلسه با تشریح ویژگی‌های نمایشگاه کتاب بلگراد گفت: اگر چه بر اساس گزارش شما نمایشگاه کتاب بلگراد به بزرگی کتاب تهران نیست و تعداد بازدید کنندگان آن به تعداد بازدید کنندگان نمایشگاه کتاب تهران نمی‌رسد ولی این رخداد در بلگراد بر تمام اروپای شرقی تاثیر گذار است. همچنین حضور پر رنگ‌تر ایران در نمایشگاه کتاب بلگراد بر غنای آن می‌افزاید. تا سه ماه آینده به پاسخ روشنی از چگونگی تعاملات دو طرفه فرهنگی در خصوص حضور در نمایشگاه تهران و بلگراد دست خواهیم یافت.

همچنین در این جلسه محمود شالویی رایزن فرهنگی کشورمان در صربستان با اشاره به ضرورت حضور دو  کشور در نمایشگاهای مربوطه گفت: با حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال آینده شاهد حضور موثرتر ایران در بزرگترین رخداد فرهنگی اروپای شرقی خواهیم بود.

همایون امیرزاده، مشاور علمی فرهنگی و مدیریتی معاونت امور فرهنگی هم در این جلسه با بیان ویژگی‌های نمایشگاه کتاب تهران و بررسی ابعاد ملی و بین‌المللی آن گفت: برای عقد تفاهم‌نامه مشترک فرهنگی و همچنین تبادل غرفه رایگان آمادگی کامل داریم. از رئیس نمایشگاه بلگراد برای حضور در نمایشگاه کتاب تهران دعوت بعمل می‌آید.

امیرزاده با یادآوری نگرش‌های مثبت فرهنگی در صربستان نسبت به مردم ایران بزرگ اسلامی تصریح کرد: حضور طرفین در رخدادهای مشترک فرهنگی به استحکام بخشی و تقویت ریشه‌های مشترک فرهنگی کمک می‌کند.

براساس این گزارش، درادامه این جلسه خانم میریانا لوکیچ مدیر اجرایی نمایشگاه کتاب بلگراد در خصوص شرایط پذیرش مهمان ویژه توضیحاتی را ارایه کرد.

 

 

* دیدار سفیر ایران در صربستان با مشاور فرهنگی معاون امور فرهنگی

براساس این گزارش، همچنین مجید فهیم‌پور سفیر ایران در صربستان در دیار با با همایون امیرزاده مشاور معاون امور فرهنگی با برشمردن ظرفیت‌های کم نظیر در صربستان جهت انجام اقدامات بزرگ فرهنگی تصریح کرد: با توجه به وجود مشترکات ارزشمند تاریخی بین دو ملت  زمینه انجام فعالیت‌های فرهنگی نسبت به سایر زمینه‌ها فراهم‌تر است. همچنین بر عزم جدی سفارت متبوعش از فعالیت‌های فاخر، دراز مدت و اثر گذار نهادهای فرهنگی بویژه فعالیت‌ها و اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این کشور تاکید کرد.

وی افزود: ریشه‌های شناخت نسل گذشته این کشور نسبت به ایران قوی است و با ساز و کارهای فرهنگی امکان انتقال این شناخت به نسل جدید فراهم است. همچنین با انجام اقدامات فرهنگی تبلیغات ایران هراسانه در این منطقه کم‌اثر می‌شود.

سفیر ایران در صربستان با تاکید بر گسترش روابط فرهنگی میان دو کشور گفت: وحدت رویه سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی در انجام امور به هم‌افزایی فعالیت‌ها کمک می‌کند. همچنین استفاده از رسانه کتاب در  تحکیم، گسترش و تعمیق فرهنگی نقش مهمی دارد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌تواند نقش پر رنگی در نمایشگاه کتاب بلگراد داشته باشد.

همچنین همایون امیرزاده، مشاور علمی فرهنگی و مدیرتی معاونت امور فرهنگی در این دیدار با قدر‌دانی از محمود شالویی رایزن فرهنگی ایران در بلگراد گفت: این سفر با دعوت رسمی رایزن فرهنگی ایران در صربستان و ابلاغ ماموریت از جانب سیدعباس صالحی معاون فرهنگی به منظور بررسی حضور موثر در مناسبات فرهنگی حوزه بالکان انجام شد. گزارش این سفر نیز به معاون امور فرهنگی و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تقدیم خواهد شد.

همایون امیرزاده با اشاره به راهبرد جدید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوره جدید عنوان کرد: پرداخت عالمانه به موضوع دیپلماسی فرهنگی به عنوان یک راهبرد مهم در دوره جدید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد توجه قرار دارد. قرابت‌های معنادار و استواری بین مردم این دو سرزمین وجود دارد که تاکنون کمتر به آن‌ها پرداخته شده و استفاده شایسته از این همه ظرفیت به عمل نیامده است.

مشاور علمی، فرهنگی و مدیریتی معاونت امور فرهنگی تصریح کرد: نظام جمهوری اسلامی ایران و مردم ایران در نگاه مردم، نخبگان و سیاستمداران آگاه صرب از هر دین، نژاد و مذهبی با شکوه و عزتمند هستند. از این رو ضرورت دارد این نگاه توام با امیدواری با اقدامات موثر فرهنگی به شایستگی پاس داشته شوند.

وی افزود: مردم این سرزمین بواسطه تعلقشان به فرهنگ ایران بزرگ اسلامی شایسته پاسخ در خور هستند. شخصا نظرات نخبگان و اندیشمندان صرب حاضر در نمایشگاه کتاب بلگراد را درباره ایران شنیده‌ام. آنان نظام ایران بزرگ اسلامی را معرف اسلام معتدل در جهان می‌دانند. وظیفه داریم با تمام توش و توان خود نسبت به ارزش‌گذاری به این باور عمومی در مرکز اروپای شرقی کمک کنیم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها