امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۰۷:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 122956
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۰۲
تعداد بازدید: 15
روزنامه اعتماد گفت و گویی با حسین مرعشی انجام داده است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:   * با توجه به اظهارات اخیر آقای خاتمی به نظر می‌رسد ...

روزنامه اعتماد گفت و گویی با حسین مرعشی انجام داده است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:
 
* با توجه به اظهارات اخیر آقای خاتمی به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان وارد فاز عملیاتی برای انتخابات مجلس دهم شده‌اند. جلسات شورای مشورتی چطور پیش می‌رود ؟

سیاست‌ها در کمیته سیاسی و کمیته استان‌های شورای مشورتی نهایی شده است. بعد از تاسوعا و عاشورا قرار است شورای مشورتی جلسه‌یی به ریاست آقای خاتمی برگزار کند و در این جلسه تصمیم‌های نهایی برای شیوه عملیاتی کردن سیاست‌های انتخاباتی گرفته شود. البته در این جلسه قرار است آقایان صفدرحسینی و موسوی لاری گزارشاتی ارایه دهند که محور این گزارشات مجموعه‌یی از تدابیر و سیاست‌های انتخاباتی اصلاح‌طلبان است که در نخستین جلسه بررسی و تصمیمات نهایی گرفته می‌شود. البته عملیاتی شدن سیاست‌های انتخاباتی بیشتر در حوزه‌های انتخابیه و توسط احزاب و شخصیت‌های معتبر انجام می‌شود و ما هم در مرکز سیاست‌ها و راهبردهای کلی را نهایی کرده‌ایم.
 
* آقای خاتمی از تعامل با حاکمیت و اصولگرایان معتدل صحبت کرده بود اصلاح‌طلبان برای تعامل با حاکمیت و همچنین اصولگرایان چه سازوکاری را در نظر گرفته اند؟

به طور کلی هم آقای خاتمی و هم مجموعه اصلاح‌طلبان بخش مهمی از سیاست در جمهوری اسلامی و دلسوز نظام هستند. اصلاح‌طلبان همواره به دنبال مصالح نظام بوده‌اند. مصالح نظام هم ایجاب می‌کند که اصلاح‌طلبان در مسائل سیاسی و به ویژه امر مهمی مثل انتخابات مشارکت داشته باشند و نقش جدی و پررنگی ایفا کنند، اصلاح‌طلبان هم به دنبال همین موضوع هستند. من شخصا فکر می‌کنم در این تعاملات نخستین نکته‌یی که باید مورد توجه‌مان باشد توجه به دغدغه‌های رهبری است. رهبری نظام دغدغه‌هایی در مورد ترکیب مجلس و شخصیت‌هایی که می‌توانند در مجلس حضور داشته باشند دارند که باید در نظر گرفته شود.
 
* اصلاح‌طلبان چقدر به رد شدن از کانال‌های پیشا انتخاباتی فکر کردند و برای آن برنامه دارند؟

البته این موضوع محدودیتی برای ما ایجاد نمی‌کند. ما معتقدیم که اصلاح کشور مسیری جز انتخابات ندارد و نبودن فعالان سیاسی اصلاح‌طلب در انتخابات باعث کاهش حضور مردم می‌شود و کاهش حضور مردم هم باعث می‌شود تفکراتی که در جامعه اقلیت هستند بتوانند مدیریت اکثریت را بر عهده بگیرند که این ظلم به جامعه است. تکلیف ما با آقای جنتی روشن است. ایشان بسیاری از اصلاح‌طلبان را رد صلاحیت کرد اما همه ملت ایران را که نمی‌تواند رد صلاحیت کند. اقیانوس بیکران ملت می‌جوشد و از دل آن شخصیت‌های جدید بیرون می‌آید. ما به اندازه کافی چهره‌ها و شخصیت‌های مختلف داریم، آقای جنتی هم ممکن است حریف تعدادی از شخصیت‌های شناحته شده جریان اصلاحات شود اما حریف مردم نخواهد شد.
 
* در مورد حضور آقای ناطق نوری و تشکیل مثلث هاشمی، خاتمی و ناطق شورای مشورتی تصمیمی گرفته شده یا با آقای ناطق نوری صحبت و رایزنی‌های صورت گرفته است؟

آقای ناطق از سیاستمداران کارکشته و مورد اعتماد اصلاح‌طلبان و اصولگرایان است اما به معنای این نیست که قرار است آقای ناطق با اصلاح‌طلبان وارد ائتلاف شود. ما فکر می‌کنیم اصولگرایان با حضور آقای ناطق در انتخابات فعال شوند و از فضایی که دولت روحانی در کشور ایجاد کرده است استفاده کنند. ما دوست داریم که رقیب‌مان متحد و نیرومند وارد انتخابات شود، ما هم نیرومند وارد می‌شویم و هر نتیجه‌یی که داشته باشد انقلاب و نظام و مردم برنده باشند. اما در مورد شکل‌گیری مثلث هاشمی، خاتمی، ناطق باید بگویم که این ائتلاف برای ارتقای سیاست در ایران و برای تشویق همه فعالان سیاسی در کشور است که همین الان هم وجود دارد و لازم نیست حتما در قالب یک جبهه فعالیت کنند. از نظر من ائتلاف بین این سه شخصیت برای انتخابات شکل نمی‌گیرد اما این سه شخصیت با هم تفاهم کامل دارند که انتخابات مجلس از اهمیت بالایی برخوردار است و باید از نیروهای لایق و با کفایت در این مجلس استفاده شود. در این موارد بین این سه شخصیت همدلی ویژه‌یی وجود دارد.
 
* موضوع سرلیستی آقای عارف برای انتخابات مجلس دهم به کجا رسیده و آیا در شورای مشورتی تصمیمی برای این موضوع اتخاذ شده است؟

آقای عارف بارها اعلام کرده‌اند که همراه با اصلاحات حرکت خواهند کرد و فعالیت ایشان در چارچوب جبهه اصلاحات با رهبری آقای خاتمی خواهد بود. به هر حال آقای عارف از شخصیت‌هایی است که ظرفیت این را دارد که برای انتخابات سرلیستی اصلاحات را داشته باشند البته هنوز این موضوع قطعی نشده است. اما در اینکه ایشان ظرفیت سرلیستی برای انتخابات مجلس را دارند شکی نیست.
 
* تصمیمات راهبردی که برای انتخابات مجلس گرفته می‌شود مثل انتخابات گذشته با محوریت شورای مشورتی است که مسوولیت اجرایی شدن آن با شورای هماهنگی است؟

به هر حال همه گروه‌های اصلاح‌طلب به صورت غیررسمی در شورای مشورتی نماینده دارند که برآیند جبهه اصلاحات محورهای مشورتی این شورا به رهبری آقای خاتمی است.
 
* چقدر ائتلاف اصلاح‌طلبان با گروه‌های اعتدالگرای نزدیک به دولت برای انتخابات مجلس استراتژی محتملی است؟

بین دولت و اصلاح‌طلبان جدایی وجود ندارد. ممکن است در دسته‌بندی‌های سیاسی کشورجدایی‌هایی بین یاران آقای روحانی و اصلاح‌طلبان وجود داشته باشد اما در میان عموم مردم و مخاطبان اجتماعی، دولت و و اصلاح‌طلبان مخاطبان مشترکی دارند و من جدایی را احساس نمی‌کنم. حتما برخورد مجلس را با دولت دیده‌اید. این مجلس اصولگرایی است که ادعا می‌کند اصولگرایان میانه رابطه خوبی با آقای روحانی دارند اما همین اصولگرایان میانه به وزیر آقای روحانی رای نداده‌اند. این قلب واقعیت‌هایی است که می‌توان در آن شبهه ایجاد کرد و حتی میانه روهای اصولگرا هم در مقابل دولت قرار گرفتند.
 
* امکان دارد استراتژی‌ای که اصلاح‌طلبان برای انتخابات شورای شهر چهارم داشتند برای مجلس هم به کار گرفته شود تا اتفاقاتی که در شورای شهر چهارم افتاد در مجلس دهم دوباره تکرار شود؟

انتخابات شورای شهر را اصلاح‌طلبان جدی نگرفتند و در واقع به عنوان کار دسته دوم به آن نگاه کردند اما اصل موضوع مردم هستند. امام فرمودند هر کجا مشکل داشتید مردم را به صحنه بیاورید تا مشکلات حل شود. موضوع اصلی مردم هستند. مردم ایران با جمهوری اسلامی مشکلی ندارند اما با تفکرات افراطی و غیر معقول مشکل دارند. متن توده‌های وسیع مردم هم به اسلام علاقه دارند و هم به کشور علاقه‌مندند و جمهوری اسلامی را نظام مطلوبی برای کشور می‌دانند اما اگر قرار بر این باشد که آقای جنتی به جای 75 میلیون مردم ایران تصمیم بگیرد مردم این موضوع را انحراف می‌دانند و در مقابل انحراف هم می‌ایستند. تا زمانی که اصلاح‌طلبان، آقایان هاشمی، خاتمی و روحانی با مردم باشند و مردم را درک کنند و برای مردم دلسوزی کنند، حرف مردم را بزنند پشتوانه محکمی خواهند داشت و با این پشتوانه نه آقای جنتی و نه هیچ کس دیگری حریف‌شان نخواهد شد.
 
* فکر می‌کنید تلاش برای رسیدن به وحدت در میان اصولگرایان چقدر نتیجه‌بخش خواهد بود و در نتیجه انتخابات چقدر موثر است؟

من بارها تاکید کرده‌ام ما علاقه‌مند هستیم که این وحدت میان اصولگرایان اتفاق بیفتد. ما اصلاح‌طلبان برای ارتقای مسائل سیاسی و فرهنگی کشور باید رقیب نیرومند داشته باشیم. رقیب نیرومند است که ما را نیرومند می‌کند. مدلی که اصلاح‌طلبان به دنبال آن هستند اکثریت بودن نیست موضوع رقابت در عرصه سیاسی است که ضعف‌ها را به قوت تبدیل می‌کند. ما علاقه‌مند به وحدت اصولگرایان هستیم اما اگر جبهه پایداری فکر کند که با یک جانبه‌گرایی می‌تواند محور اصولگرایان باشد این امر امکان‌پذیر نیست. به نظر من امروز آقای لاریجانی فرصت مهمی را از دست می‌دهد. فرصت دولت آقای روحانی برای شخصیتی مثل آقای لاریجانی به عنوان رییس مجلس فرصت تاریخی است. چرا آقای باهنر و لاریجانی در مجلس یا آقای ناطق نوری و به صورت کلی اصولگرایان خردگرا از فرصت دولت روحانی استفاده نمی‌کنند و به صحنه نمی‌آیند تا مواضع شان را تصحیح کنند و با مردم همراهی بیشتری داشته باشند. همراهی شخصیت‌های اصولگرایان خردگرا با دولت میانه روی روحانی باعث می‌شود که سیاست در کشور قوام پیدا کند و تبعاتش را مردم هم ببینند.
 
* فکر می‌کنید جریان فکری اصولگرا در صورتی که به وحدت برسند چقدر همچنان در میان افکار عمومی رای دارند؟

مردم عقد اخوت نه با اصولگرایان و اصلاح‌طلبان نبسته‌اند. مردم متوجه می‌شوند چه کسی به آنها خدمت می‌کند و قدر این خدمت را می‌دانند. مردم می‌دانند و می‌فهمند که چه کسانی در پی کسب رضایت مردم هستند. مردم با بینشی که در این مدت به دست آورده‌اند متوجه می‌شوند کدام جریان در عرصه سیاسی کشور با مردم همراه‌تر بوده است.
 
مطلب فوق مربوط به سایر رسانه ها می باشد وخبر گزاری فارس صرفا آن را باز نشر کرده است

بازگشت به صفحه نخست گروه فضای مجازی
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها