امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۲۳:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 122965
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۰۲
تعداد بازدید: 25
اشاره/ گروه بین الملل و سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : برای کشور فقیر و عقب نگه داشته شده ای همچون یمن که طی یک قرن گذشته کمتر سالی ...

اشاره/ گروه بین الملل و سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : برای کشور فقیر و عقب نگه داشته شده ای همچون یمن که طی یک قرن گذشته کمتر سالی را بدون بحران و جنگ سپری کرده ، 21 سپتامبر 2014 نقطه تحولی بود که توانست بار دیگر خواست مردم را بر برنامه های استعمارگران خارجی ومنطقه ای  پیروز ساخته و قدرت بستر جامعه را نه تنها به رخ حاکمان این کشور بلکه رهبران مادام العمر تمامی کشورهای همسایه تا حوزه جنوبی خلیج فارس بکشد.

به اعتقاد کارشناسان یمنی واقعه سقوط صنعاء که روز 21 سپتامبر به وقوع پیوست تا سالیان متمادی نه تنها در ذهن آنها بلکه در یاد وخاطره مردم این کشور نیز باقی خواهد ماند ، واقعه ای که در آن یک گروه کوچک موفق شد در چارچوب اعلام خواسته های مردم و در سایه حق طلبی وارد پایتخت شده و نقشه سیاسی جدیدی را برای ساختار سیاسی آینده این کشور تحمیل کند.

در این سلسله نوشتار که بخش یازدهم و پایانی آن از نظر شما خواهد گذشت بیش از آنکه به دنبال پرداختن وثبت حوادث و رخدادهای به وقوع پیوسته در دهه اخیر در یمن باشیم ، کنکاشی در علل به وجود آمدن آن و دلایل شکل گیری جریانی خواهیم داشت که دست آخر خود را مجبور به فتح صنعاء وبه کارگیری سلاح برای رساندن پیام مظلومیت اقشار عظیمی ازمردم این کشور دید، مظلومیتی که حتی نمایندگان سازمان ملل متحد نیز به آن اذعان کردند.

یمن و سناریوهای پیش رو / پیچ های خطرناک در سرنوشت سیاسی یمن

دوست ودشمن اعتراف می کنند که به دلیل موقعیت سوق الجیشی یمن عبدالملک الحوثی امروز یکی از قویترین شخصیت های شبه جزیره عربستان محسوب می شود.

به اعتقاد کارشناسان این مرد که وارث مبارزه ی چند دهه ای پدر و برادر خود می باشد ، توانست نقطه عطف به وجود آمده در مبارزات مردم یمن را به نزدیکترین وضعیت ممکن به نتیجه و ثمر دهی برساند اما همچنان نگرانی ها از توطئه های منطقه ای و بین المللی علیه این کشور باقی مانده وحتی می توان گفت که بیشتر هم شده است .

امروز رهبری گروه انصار الله باید بیش از هر زمان دیگری بداند که پیروزی آنها در تحقق اهداف مردم یمن به طور حتم خارج از قاعده و چارچوب های ترسیمی مورد پذیرش آمریکا و به تبع آن کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس است. پس اگر قدرت گرفتن مبارزات حوثی ها در سال 2009 منجر به دخالت مستقیم نظامی عربستان در یمن  و درگیری مستقیم با مردم این کشور شد امروز به طور حتم تدارک هجمه ای گسترده تر را در ذهن و فکر خود دارد.

امروز از عربستان که بیش از هر زمان دیگری خود را غرق در مشکلات داخلی و معضلات خود کرده خارجی می یابد ، گرچه پذیرفته است که جهان خارج از قاعده و چارچوب های مورد نیازش حرکت می کند وبه طور سنتی با تواضع سیاسی وحکمت دیپلماتیک میانه خوبی ندارد ، توقع واکنش های دیوانه وار  علیه کشوری همچون یمن که آنرا حیات خلوت ساختار امنیتی خود توصیف می کند، وجود دارد.

انصار الله ثابت کرده است بیش  از آنکه به دنبال تقسیم قدرت  و سهم خواهی باشد هم وغمشان محافظت از دست آوردهایی است که این حرکت مردمی با خود به همراه  آورده است.

عبد الملک الحوثی در اخرین سخنرانی های خود که به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم ایراد  کرد، تاکید نمود بیشترین خطری که هم اکنون امت را تهدید میکند ، عدم احساس مسئولیت است ، مردم یمن حماسه ای تاریخی را آفریدند که می تواند نماد و الگویی مهم برای یک قیام حقیقی به مفهوم کامل آن محسوب شود.

اما این الگو بی  تردید خطراتی را برای اهداف منطقه ای برخی  از کشورها وتهدیدی مهم برای برنامه های منطقه ای عربستان از یک سو و رژیم صهیونیستی از سوی دیگر خواهد داشت.

برای عربستانی که امروز غرق در مشکلات داخلی خود  از یک سو وبرملا شدن نقشش در تروریسم منطقه ای وجهانی از سوی دیگر می باشد ، افزوده شدن این مشکل می تواند منجر به واکنش های دیوانه واری از سوی این کشور نسبت به این قیام ومردم آن شود.

علاوه بر آن نباید نقش  و جایگاه قبیله را در این فعل و انفعالات نادیده گرفت ، به طور سنتی قبیله های یمن از چهار جریان حمایت می کنند ، قبایل مرکز وشرق از اخوان المسلمین وتا حدودی گروههای سلفی تکفیری حمایت می کنند ، در حالیکه قبایل زیدی و قبایل ساکن شمال یمن  به طور سنتی طرفدار حوثی ها می باشند ،  علی عبد  الله صالح وحزب  کنگره تحت رهبری اش مورد حمایت قبایل شمال وغرب می باشند در حالیکه قبایل  جنوبی نیز  به نوعی  از احزاب جنوبی که اکثرا کمونیست بوده و داعیه جدایی طلبی دارند، حمایت می کنند.

از دست رفتن یا حداقل  افزایش احتمال از دست رفتن یمن از اختیار و قبضه عربستان سعودی باعث می شود تا سناریوهایی چند را در رابطه با آینده این کشور مطرح شود:

بی تردید رسانه های وابسته به عربستان با سوق دادن این سناریوها به سوی جنگ مذهبی (سنی ـ شیعه) ویا منطقه ای (عربستانی ـ ایرانی) تلاش می کنند تا افکار عمومی را از دست آوردهای اصلی این قیام  دور نگه دارند.

حاصل پیش بینی تحلیلگران ومراکز پژوهشی مختلف را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

• تحلیلگران اندیشکده رند بر این باورند که سرنوشت تحولات یمن به دور از تحولات منطقه ای وبه ویژه تحولاتی که در عراق رخ داده یا اعتراضات مردمی در بحرین وعربستان نخواهد بود.

• برخی از تحلیلگران پیش بینی کردند ، فعل وانفعالان جهانی  همچنان شرایط سیاسی شکننده را در یمن حفظ  کرده وبا وجود آنکه حضور پررنگ تری را در آینده از  انصار الله در ساختار سیاسی خواهیم دید اما در بلند مدت شاهد دخالت های مجدد  عربستان در این منطقه خواهیم بود.

• برخی دیگر از کارشناسان براین باورند که گزینه سومالی در انتظار یمن خواهد بود وبا توجه به داده های فوق و نگرانی از برهم خوردن ساختار قدرت در یمن که منجر به قدرت گرفتن اعتراضات آزادی خواهان مردمی در کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس به ویژه عربستان ، شاهد وقوع جنگی داخلی در این کشور با میان داری گروه های سلفی تکفیری مورد حمایت ریاض خواهیم بود.

• شماری از تحلیلگران معتقدند فشارهای سیاسی واقتصادی بر تمامی ساختارهای سیاسی جامعه تلاش خواهد کرد تا وضعیت را به شرایط قبلی باز گرداند ، تا تحول سیاسی همچنان در چارچوبوقالب مورد دلخواه غربی ـ عربی شکل بگیرد ، به ویژه که یمن تکیه بسیار زیادی به کمک های سالانه بین المللی  دارد وبارها تاریخ  ثابت کرده است که کشورهایی خاص از   این حربه برای سمت وسو دادن به اوضاع یمن استفاده می کنند.

• برخی دیگر از تحلیلگران هم  نگاه بدبینانه تری را به اوضاع داشته وتا تقسیم مجدد یمن به منطقه یمن جنوبی ونیز اعلام خودمختاری حوثی ها هم پیش می روند.

• باوجود تمامی  این سناریوها مردم یمن امروز به آینده خود بسیار امیدوار وخوش بین هستند ، به ویژه که عبدالملک الحوثی که در میان مردم یمن به سید هم معروف شده است  به  مردم کشورش اطمینان داده است که واقعیت های کشور با گذشته تفاوت خواهد داشت. مردم یمن هم امیدوارند که فرصت برای شکل گیری ارتش ملی حقیقی وهرس شدن شاخ وبرگ های وابسته به کشورها وطوایف وقبایل مختلف  فراهم شده واین بار فرصت تحقق منافع ملی مردم یمن فراهم گردد.

به شرط آنکه عبد ربه منصور با آن گذشته جنوبی وسوسیالیستش ، علی  عبد الله صالح با سودای بازگشت به قدرت ، علی محسن الاحمر که به دنبال تکرار نسل کشی حوثی ها وحزب  اصلاح با پیشینه ضدمردمی اش  همچنان قادر به پیش برد طرح های خود نباشند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها