امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۲:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 122969
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۰۲
تعداد بازدید: 24
سیدحسن صفوی- به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، تیم ملی مردان و بانوان کاراته در حالی این روزها در گرداب حاشیه‌ها غوطه ور است که چند روز ...

سیدحسن صفوی- به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، تیم ملی مردان و بانوان کاراته در حالی این روزها در گرداب حاشیه‌ها غوطه ور است که چند روز دیگر باید در آوردگاه بزرگ جهانی آلمان وارد تاتامی شود. خیلی از منتقدان که این روزها در بوق کرنا از در و دیوار کاراته انتقاد می‌کنند خود را در ظاهر فدایی کاراته می‌دانند، اما در باطن برای این رشته حاشیه‌سازی می‌کنند. آنهایی که سال‌های نه چندان دور که هدایت تیم ملی را برعهده داشتند،‌ همیشه در روزهایی که کاراته نیاز به آرامش داشت در رسانه‌ها از منتقدان می‌خواستند آرامش را برای این رشته فراهم کند، اما همان‌ها این روزها سردمدار حاشیه‌سازان هستند.

علیرضا سمندر رئیس فدراسیون کاراته با حضور در پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; صحبت‌هایی را مطرح کرده که در ادامه آمده است. "از ابتدای سال منتقدان یقه ما را گرفتند و مدام حاشیه‌ سازی کردند و این بی انصافی ها به این دلیل بود چون امسال کاراته دو رویداد بزرگ را در پیش داشته و دارد. آنها خواستند برای ما حاشیه درست کنند تا تمرکزمان را بهم بزنند. گزارش‌هایی که هیچ گونه سندی برای ثابت کردن آن نداشتند را یواشکی به مسئولان ورزش ارائه می‌کنند تا با این کار هم زیر آب ما را بزند و هم اینکه نتایج کسب شده کاراته در بازی‌های آسیایی اینچئون را زیر سؤال ببرند". این گوشه‌ای از صحبت‌های رئیس فدراسیون کاراته است.

‌ادامه صحبت‌های رئیس فدراسیون کاراته با پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; را در ادامه می‌خوانید:

فارس: از ابتدای سال شروع کنیم که چطور برای کاراته منتقدان حاشیه ساختند؟

بله، ما برای حضور موفق در بازی‌های آسیایی اینچئون و مسابقات جهانی کارمان را از ابتدای سال آغاز کرده بودیم. ابتدا برای برگزاری اردوی مشترک بانوان و مردان را به ترکیه اعزام کردیم و در کمپی که برای برگزاری اردوهای مشترک با حضور  10 کشور در نظر گرفته شده بود حضور پیدا کردیم. متاسفانه از همان ابتدا حواشی را منتقدان شروع کردند. صحبت‌هایی مطرح شد مبنی بر اینکه تمرینات مشترکی بین مردان و بانوان ملی پوش برگزار شده است.

فارس: واقعا آن حواشی صحت داشت؟

به هیچ عنوان صحت نداشت و منتقدان هم هیچ وقت نتوانستند این موضوع را ثابت کنند. به جرأت می‌توانم بگویم حتی در اردوی تایلندی‌ هم چنین اتفاقی رخ نداده بود. البته حتی خود میزبان نیز دختران و پسرانشان با هم تمرین نمی‌کردند.

اصلاً این یک باب است، شاید دختران و پسران در طول برگزاری مسابقات در یک سالن تمرین کنند، اما به هیچ عنوان رو به روی هم برای تکنیک زدن قرار نمی‌گیرند.

فارس: پس حواشی از کجا در آمده بود؟

در ترکیه دختران ما یک طرف سالن بودند و پسران ما در یک سوی دیگر،‌ اما حاشیه‌ سازان بدون دلیل شروع به انتقاد کردند. مربیان شاهد بودند که تمرینات مردان و بانوان جدا از هم در طول مسابقات تمرین می‌کنند همیشه وجود دارد اما به هر حال منتقدان فقط دوست دارند برای فدراسیون حاشیه درست کنند.

فارس: چرا کاراته همیشه در تمام مقاطع با حاشیه روبرو است و اصلا هم انتقاد ربطی به یک نفر هم ندارد و هر کسی رئیس فدراسیون شود انتقادها وجود دارد؟

همان طور که مطلع هستید تیم ملی تا چند روز دیگر قرار است راهی مسابقات جهانی شود و به خاطر نزدیک بودن زمان برگزاری مسابقات جهانی دوست ندارم در مورد حواشی صحبت کنم، اما منتقدان به خاطر اینکه کاراته دو رویداد مهم در طول سال دارد خواستند با انتقاد کردن حاشیه وارد تیم ملی کنند. آنها از ابتدای سال یقه ما را چسبیدند. یک سایت غیر رسمی خبری را منتشر کرد به دروغ که بانوان و مردان یک جا با هم تمرین کردند، اما تمام صحبت‌هایش بدون سند و مدرک بود. افرادی که این حواشی را به وجود می‌آورند همه خانواده کاراته می‌دانند که به نفع کاراته دوست ندارند کار کنند.
فارس: چرا منتقدان نتایج خوبی که کاراته کسب می‌کند را نمی‌بیند؟

منتقدان کاری به نتیاج خوبی که کسب شده ندارند و دوست دارند فقط انتقاد کنند چون منافعی در کاراته ندارند. نوجوانان، جوانان و امید ما سال گذشته در مسابقات امارات 5 مدال طلا کسب کردند، حتی در رده بزرگسالان ما 7 مدال طلا کسب کردیم، اما امسال در مسابقات آسیایی مالزی ما 13 مدال طلا کسب کردیم، 8 مدال طلا بیشتر از سال گذشته، اما کسی این موفقیت‌هایمان را ندید. به هر حال ما نسبت به مسابقات دوره قبل سه برابر مدال کسب کردیم. این جز موفقیت‌های کاراته است. متأسفانه یک نفر پیدا نشد از من سؤال بپرسد که چه اتفاقی رخ داد که تعداد طلاهای کسب شده توسط ملی‌پوشان سه برابر شده است. این مدال‌هایی که کاراته‌کاها در مسابقات مالزی کسب کرده‌اند در تاریخ این رشته بی‌سابقه بوده است. به نظر من یکی از دلایل موفقیت کاراته‌کاها در مالزی این بود که نفرات ما در تایلند و یک کشور غریب اردو برگزار کردند و در طول آن مدت فقط تمرکز آنها روی تمرین بود و هیچ فردی نبود تا از لحاظ روانی با حاشیه سازی روی آنها تاثیر منفی بگذارد.

فارس: این حاشیه‌ها را رسانه‌ها برای تیم ملی درست می‌کنند؟

نه، منتقدان این حواشی را برای ما درست می‌کنند. البته ناگفته نماند که از برخی رسانه‌ها نیز دلگیرم، چرا که آنها اصلاً موفقیت‌های کاراته را در حد نتایجی که کسب شده رسانه‌ای نکردند، اما حواشی را متأسفانه در برخی مواقع بیش از اندازه بزرگ می‌کنند. ما در مسابقات کاراته‌ وان اندونزی با 5 نماینده شرکت کردیم که در همه اوزان مدال طلا کسب کردیم، اما با نتایجی که کسب کردیم منتقدان بلافاصله مصاحبه کردند و گفتند که کسی در آن مسابقات حضور نداشت،‌ اما ما حتی قسم هم خوردیم که مسابقات لیگ جهانی بود و خیلی از کشورها حضور داشتند و کسی باور نکرد. در کاراته‌ وان ژاپن نایب‌ قهرمان شدیم، بچه‌های ما آنجا خیلی عالی کار کردند و در حضور قهرمانان جهان عملکردشان عالی بود. پس از بازگشت از ژاپن راهی ترکیه شدیم و در آنجا نیز یک مسابقاتی برگزار شد که عملکرد کاراته‌کاها آنجا هم خوب بود، اما منتقدان باز هم به انتقاد خود ادامه دادند.

فارس: از بازی‌های آسیایی اینچئون برای من بگویید.

ابتدا باید بگویم که نتایج کاروان ایران در بازی‌های آسیایی گوانگجو خیلی عالی بود. برای کاراته اینچئون خوش یمن بود. روزهای اول که کاروان در بازی‌های آسیایی شرکت کرده بود ما مدالی نتوانستیم کسب کنیم، شرایط روحی خوبی در بین کاروان حاکم نبود. یکی از کارشناسان کمیته ملی المپیک در دهکده با من صحبت کرد و گفت: آیا با این شرایط شما می‌توانید سه مدال طلایی را که قول داده بودید را کسب کنید؟ من با قدرت به او گفتم که خیالتان راحت ما سه مدال طلا قول داده‌ایم، اما با شرایطی که ملی‌پوشان دارند فکر می‌کنم حتی می‌توانیم تعداد بیشتری هم مدال طلا کسب کنیم. دلیل این ادعای من این بود که به بچه‌های کاراته ایمان داشتم به خاطر همان چنین وعده‌ای را دادم.

فارس: یعنی شما به این اندازه از لحاظ فنی به ملی‌پوشان اعتقاد داشتید؟

بله. چون ما برای اولین بار کار با وزنه را خیلی عالی شروع کردیم، حسینی واقعاً با تمریناتی که برای ملی‌پوشان در نظر گرفته بود آنها را قلدر کرده بود. کاراته رشته‌ای است که مشت و لگد در آن خیلی زیاد استفاده می‌شود و به خاطر همین یک ورزشکار نیاز به عضله‌های قوی دارد. به هر حال با تمریناتی که در اردوهای تیم ملی پیگیری شده من فکر می‌کنم در آلمان یک رکورد خوبی خواهیم زد.

فارس: روز آخر بازی‌های آسیایی چه اتفاقی رخ داد که گنج‌زاده را به آن شدت عصبانی کرد؟

سجاد گنج‌زاده در بازی‌های آسیایی خودش را طلایی می‌دید و واقعاً حقش بود. ما حتی روی مدال طلای او حساب باز کرده بودیم، حتی یک روز قبل از مبارزه گنج‌زاده من بین روسای فدراسیون‌ها کلی پز دادم که ما سه مدال طلا کسب کرده‌ایم و فردا در آخرین روز مسابقات چهارمین مدال طلا را کسب خواهیم کرد. ضمناً گفته بودیم که احتمالا در بخش بانوان خانم دوستی نیز می‌تواند مدال کسب کند،‌ اما متأسفانه اتفاقاتی رخ داد که ناداوری‌ها گنج‌زاده را به شدت عصبانی کرد.

فارس: گویا بعد از مسابقه هم به شدت به ناداوری اعتراض شده؟

حریف ژاپنی گنج زاده یک ضربه‌ای به سجاد وارد کرد که ضربه کاملاً صحیح بود، اما این ضربه در قانون کاراته باید در عرض 2 ثانیه به حریف وارد شود که نماینده ژاپن در عرض 4 تا 5 ثانیه این ضربه را به گنج زاده وارد کرد و داوران به همین دلیل امتیازی به او ندادند. چون ضربه کاراته‌کای ژاپنی از حد استاندارد عبور کرده بود کوچ کاراته‌کای ژاپن بلافاصله کارت اعتراض خود را به داوران ارائه کرد، اما متأسفانه بعد از بازبینی فیلم مبارزه امتیاز را به حریف ژاپنی دادند. من از مسئولان کمیته داوران خواسته‌ام نامه‌ای را به فدراسیون جهانی ارائه کنیم تا علاوه بر اینکه فیلم مبارزات را بررسی می‌کنند زمان ثانیه‌های ضربات را نیز بررسی کنند، چون در بازبینی فیلم زمان را به هیچ عنوان محاسبه نمی‌کنند که این یک ایراد بزرگ است. متاسفانه گنج‌زاده از همین موضوع ضربه خورد و احساس کرد که حق او را داوران نادیده‌ گرفته‌‌اند و به شدت عصبانی شد. این موضوع او را به هم ریخت به هر حال بازی‌های آسیایی خیلی برای ورزشکاران و کشورها مهم است و تمام این موضوع استرس زیادی به یک ورزشکار وارد می‌کند و شاید در آن واحد یک تصمیم اشتباهی بگیرد.

فارس: قبول دارید که بحث پاداش‌ها نیز استرس زیادی به ورزشکار وارد می‌کند؟

بله، هر ورزشکاری که در بازی‌های آسیایی شرکت می‌کند به امید  افتخارآفرینی و کسب پاداش فکر می‌کند، اما وقتی ناداوری رخ می‌دهد تمام برنامه‌های او به هم می‌ریزد که متأسفانه اتفاقات آنچنانی رخ می‌دهد. البته نماینده ژاپن را مقابل کاراته‌کای کویتی بازنده میدان اعلام کردند تا مدال طلا به نماینده کویت برسد. چون قرار بود رئیس کنفدراسیون آسیا در مراسم اهدای مدال شرکت کند و طوری برنامه ریزی کرده بودند که او این مدال را دور گردن هم وطن خود بیندازد. واقعاً نماینده ژاپن حقش بود که قهرمان شود، اما حق او را به نماینده کویت دادند. به نظرم حذف گنج‌زاده از قبل زمینه‌ سازی شده بود تا در مراحل بعدی راحت تر سر نماینده ژاپن را ببرند، چون می‌دانستند گنج‌زاده اگر به مصاف نماینده کویت برسد قطعاً او را شکست می‌دهد و به همین راحتی حق‌خوری کردند.

فارس: پس احتمال اینکه سر گنج‌زاده را هم در فینال ببرند وجود داشت؟

بله، شک نکنید اگر در فینال این اتفاق رخ می‌داد ما باز هم اعتراض می‌کردیم، اما وقتی ژاپن بازنده میدان اعلام شد به هیچ عنوان اعتراض نکرد و با احترام تاتامی را ترک کرد. ای کاش ناداوری رخ نمی‌داد تا گنج‌زاده در فینال حریف کویتی را شکست می‌داد و چهارمین مدال طلا را کسب می‌کردیم.
فارس:‌ آیا با کاری که گنج‌زاده انجام داد موافق بودید؟‌

نه، به هیچ موافق نیستم. روح کاراته یعنی احترام. حریف ژاپنی بعد از اینکه بازنده شد با احترام تاتامی را ترک کرد، اما گنج‌زاده اخلاق را رعایت نکرد. به هر حال فشارهای روحی و روانی در آن لحظه به او بیش از اندازه وارد شد و نتوانست خودش را کنترل کند. او حق داشت ناراحت شود،‌ اما کادرفنی باید او را زود جمع می‌کرد که متأسفانه نتوانست جمع کند. من اگر از کادرفنی دلخور بودم به خاطر همین موضوع بود، اما واقعاً آنها در طول این هشت ماه تمام زندگی خود را برای موفقیت کاراته گذاشتند. حاشیه‌ها را تحمل کردند، مشکلات اردو را تحمل کردند و با تمام گرفتاری‌ها کاری کردند که ما دو مدال طلا کسب کنیم.

فارس: گویا برای گنج‌زاده محرومیتی هم در نظر گرفتند؟

بله؛ متأسفانه تا آنجایی که ما مطلع هستیم دو سال او را از مسابقات آسیایی محروم کرده‌اند، اما احتمالاً محرومیت آسیایی گنج‌زاده به جهانی مربوط نمی‌شود.

فارس: فدراسیون که برای او محرومیتی در نظر نگرفته است؟

ما با این نگاه به جلو پیش می‌رویم که او اشتباه کرده است و نباید بیشتر از این جریمه شود، من نمی‌توانستم او را محروم کنم چون باید خودم را جای او بگذارم و ببینم که ناداوری‌ها چطور تمام آرزوهای او را بر باد داد. به هر حال می‌دانم که از لحاظ مالی شرایط خوبی را ندارد و خیلی روی پاداش مدال بازی‌های آسیایی حساب کرده بود. پس نباید بیشتر از این او را تنبیه کنیم امیدوارم در مسابقات جهانی بتواند نتیجه خوبی را کسب کند و جبران اشتباهات شود.

فارس:‌ آیا راهی وجود دارد که رایزنی شود تا پاداشی به او تعلق بگیرد؟‌

داوران در اینچئون در رشته کشتی واقعا حق عبدولی را خوردند. مسئولان ورزش هم اعلام کردند که به عبدولی هم پاداش مدال آوران طلایی را خواهند داد. من همانجا رایزنی کردم تا برای گنج زاده هم این امتیاز را قائل شوند، اما مسئولان گفتند به خاطر اینکه گنج‌زاده با احترام تاتامی را ترک نکرد رفتار او خوش‌آیند نبوده و به همین خاطر پاداشی برای او در نظر گرفته نشد. متاسفانه گنج‌زاده اگر به هم نمی‌ریخت می‌توانست حریف خود را شکست دهد. در مسابقات امارات 8 بر یک از همین کاراته‌کا عقب افتاده بود که در پایان مسابقات 14 بر 12 حریف خود را شکست داد.

فارس: گویا مسئولان ورزش از عملکرد کاراته در بازی‌های آسیایی اینچئون راضی هستند؟

بله، از عملکرد کاراته در بازی‌های آسیایی مسئولان ورزش و کمیته ملی المپیک ابراز رضایت کردند. به هر حال ما قول سه مدال طلا را داده‌ بودیم که خوشبختانه به قولمان هم عمل کردیم. ببینید ما سه مدال طلا کسب کردیم، ژاپن هم سه مدال طلا کسب کرد. ژاپن در کاتا صاحب‌نام است و ما اگر در بازی‌های آسیایی تیم ملی کاتا را نبردیم به خاطر حضور ژاپنی‌ها است.

فارس: از کسب 5 مدال طلا و برنز راضی هستید؟

ما سه مدال طلا و دو برنز در بخش مردان و بانوان در بازی‌های آسیایی کسب کردیم. این افتخار بزرگی برای کاروان ورزش ایران بود که یکی از طلایی‌های بانوان کاروان ایران در اینچئون از رشته کاراته بود. این برای اولین بار بود که در بخش کاراته ما یک بانوی طلایی داشتیم.

فارس: قبول دارید که ترکیب تیم ملی اعزامی به مسابقات جهانی همه شانس کسب مدال دارند؟

خدا را شکر نفرات حاضر در اردوی تیم ملی خیلی سرحال هستند. ترکیب خیلی خوبی داریم که خیلی روی آنها حساب باز کرده‌ایم.

فارس: نتایج مسابقات جهانی را پیش‌بینی کرده‌اید؟

ما تمام تلاشمان این است که بتوانیم در مسابقات تیمی حتما طلا کسب کنیم. در بخش تیمی اگر با بدشانسی روبرو نشوند طلای ما حتمی است، اما در بخش انفرادی احساس می‌کنم حداقل ما باید دو مدال طلا کسب کنیم. البته من اعتقاد به سه مدال طلا دارم. ناگفته نماند هر 5 نفر اعزامی به مسابقات جهانی شانس کسب مدال را دارند. من از امیر مهدی‌زاده نماینده وزن 60 کیلوگرم نمی‌‌توانم بگذرم. سعید احمدی نماینده وزن 67 کیلوگرم شانس کسب مدال طلا است. مهدی‌زاده در اینچئون واقعا مقابل نماینده کره جنوبی جنگید. داوران در طول مسابقات اصلا نمی‌خواستند که او صاحب مدال طلا شود. مهدی‌زاده با قلدری توانست مدال طلا را از چنگ کره‌ای‌ها در بیاورد. مهدی‌زاده هم از لحاظ فنی عالی است و هم اینکه خیلی تیزهوش است. در وزن 75 کیلوگرم بهمن عسگری لازم است که خودش را نشان دهد. من می‌دانم که او عزم خود را جزم کرده تا به مدال طلا برسد. ذبیح‌الله پورشیب قهرمانی‌های زیادی را کسب کرده امیدوارم در تاتامی جهانی بتواند از تجربیات خود برای رسیدن به مدال استفاده کند. سجاد گنج‌زاده مثبت 84 کیلوگرم است امیدوارم که شکست اینچئون را در مسابقات جهانی جبران کند. همه نفراتی که اسم آنها مطرح شده طلایی هستند. در بازی‌های آسیایی اجازه نمی‌دادند که سه مدال طلا بیشتر ما بگیریم اما در مسابقات جهانی از این خبرها نیست. امیدوارم که بتوانیم با تلاشمان در انفرادی و تیمی مردان و بانوان که هرکدام با ترکیب 5 نفر اعزام می‌شوند موفق باشیم. ما در کاتای تیمی و انفرادی نیز نفراتی خواهیم داشت که انشاالله همه با دست پر بازگردند. ما 14 فرصت برای کسب مدال در تاتامی جهانی داریم که به همه آنها امیدواریم.

فارس: خداحافظی سعید حسنی‌پور اتفاق عجیبی بود آیا شما برای منصرف شدن او از این تصمیم صحبتی با او نکردید؟

حسنی‌پور از قبل تصمیم گرفته بود از تیم ملی خداحافظی کند ما هم به تصمیم او احترام گذاشتیم. در مورد برخی مسائل حرف‌های زیادی دارم و به خاطر نزدیک بودن مسابقات جهانی نمی‌خواهم در مورد آن صحبت کنم.در مورد خداحافظی سعید حسنی‌پور هم حرف‌های زیادی دارم.

فارس: در مورد سرمربیگری مسعود رهنما چه صحبتی دارید؟

به هر حال هر تیمی نیاز به یک بزرگ‌تر دارد و من قبل از اینچئون او را به عنوان سرمربی انتخاب کردم و در بازی‌های آسیایی نیز این موضوع را اعلام کردم. در حال حاضر اگر پافشاری می‌کنم تا رهنما به عنوان سرمربی بماند به این دلیل است که او مدیرکل تربیت بدنی یک استان است و می‌تواند بالا سر تیم ملی باشد. البته بعد از جهانی او به خاطر مشغله جهانی دیگر نمی‌تواند با تیم ملی کاراته همکاری کند. در مورد مدیر تیم‌های ملی هم باید اینطور بگویم که بعد از مسابقات جهانی نفرات را مشخص خواهم کرد و یک شرطی هم برای او خواهم گذاشت.

فارس: چه شرطی؟

هر کسی را که به عنوان مدیر تیم‌های ملی انتخاب شد باید از ابتدای اردوها در کنار من حضور داشته باشد و برای ارنج کادر فنی کمک حال من باشد. امسال به برخی از مربیان گفته‌ام یک مقدار حوصله کنید. ما اگر بخواهیم چشم بسته به مربیان کشورمان نگاه کنیم بیش از 17 مربی در خارج از کشور هدایت تیم‌های ملی کاراته کشورهای دیگر را برعهده دارند. در حال حاضر ما بیش از 50 مربی داریم که استحقاق نشستن روی صندلی تیم ملی را دارند، اما من چه کار می‌توانم انجام دهم. چون در بخش مردان و بانوان ما تنها از سه یا چهار مربی می‌توانیم در تیم ملی استفاده کنیم. اگر ما بخواهیم از این مربیان که وجود دارند در تیم‌های ملی استفاده کنیم باز هم 30 نفر از آنها بیرون از تیم‌های ملی می‌مانند و همان نفرات شروع به انتقاد کردن می‌کنند.

فارس: قبول دارید همین نفرات که بیرون از تیم ملی می‌مانند با کوچک‌ترین اتفاق شروع به انتقاد می‌کنند؟

بله، با این موضوع موافقم آنها ملاحظه این را نمی‌کنند که آیا روحیه تیم به هم می‌ریزد یا خیر. ببینید نتایج مسابقات قهرمانی آسیایی ما که با کسب 13 مدال به پایان رسید را کسی ندید. نتایج خوبی که در بازی‌های آسیایی کسب کردیم را هیچ کس ندید. به هر حال این حواشی روی تصمیمات وزارت ورزش هم تاثیر می‌گذارد. ما یکی از فدراسیون‌های موفق در بازی‌های آسیایی بودیم و بهترین نتیجه را کسب کردیم. وقتی از مسئولان وزارت ورزش و جوانان خواسته‌ای داریم چطور باید خواسته‌مان را از آنها بخواهیم؟! با کدام حمایت خانواده کاراته؟ خدا را شکر یاد هم گرفته‌اند که چطور انتقادها را یواشکی ببرند برسانند دست مسئولین ورزش و آنها را نیز به هم بریزند. جالب است همین نفرات مدعی هستند که خواهان رشد کاراته هستند. متاسفانه با این گزارش‌هایی که به مسئولان ورزش ارائه می‌کنند وقتی ما از آنها خانه کاراته می‌خواهیم به ما می‌گوید اول حاشیه‌هایتان را جمع کنید بعد خواسته داشته باشید.

فارس: چرا مسعود رهنما را پیش از اعزام به بازی‌های آسیایی به عنوان سرمربی تیم ملی معرفی نکردید؟

حساسیت کار بالا بود و اگر مسعود رهنما عرض اندام می‌کرد حواشی یک مقدار به یک نوع دیگر بیشتر می‌شد.

فارس: گویا برخی‌ها مدعی شدند که فدراسیون دوست ندارد یکسری از افراد را به همراه تیم ملی به مسابقات جهانی اعزام کند.

ببینید ما مسابقات قهرمانی جهان نوجوانان، جوانان و امیدها که می‌خواستیم اعزام شویم سفارت اسپانیا به 30 نفر مجوز حضور در کشورشان را نداد، اما منتقدین آمدند و اعلام کردند که فدراسیون با برخی‌ها مشکل دارد و دوست ندارد آنها کنار تیم ملی باشند. اصلا من نمی دانم چرا این صحبت‌های بدون سند و مدرک را مطرح می‌کنند. در حال حاضر نیز برای اعزام به مسابقات جهانی با همین مشکل روبرو شدیم چون سفارت آلمان به 30 نفر بیشتر ویزا نمی‌دهد. خب ما در مورد این موضوع گناهکار نیستیم. این قانون کشورهاست که به این صورت سخت‌گیری می‌کند. ما هر چقدر می‌گوییم کسی باورش نمی‌شود. فقط می‌گویند فدراسیون نخواسته برخی مربی‌ها به همراه تیم ملی اعزام نشوند. به خدا به هیچ عنوان این صحبت‌ها صحت ندارد.

فارس: اینکه شما گفتید برخی از منتقدان گزارش‌هایی را به وزارت ورزش و جوانان می‌دهند چه معنی دارد آیا آنها در تلاشند که رئیس فدراسیون کاراته را برکنار کنند؟

بالاخره یکسری از افراد هستند که امروز در فدراسیون کاراته جایگاهی ندارند و حق می‌خواهند برای خودشان. ببینید وقتی مربی برخی از بازیکنان مصاحبه می‌کند و می‌گویند که رئیس فدراسیون باید استعفا بدهد دیگر چه صحبتی می‌شود انجام داد. آنها مدعی هستند که در حق بازیکنانشان ظلم شده است.

فارس: به نظر شما چرا خانواده کاراته همیشه به دنبال حاشیه هستند و با تمام موفقیت‌هایی که کسب می‌کنند باز هم به دنبال حواشی هستند؟

مثال میزنم همین آقایان که انتقاد می‌کنند یکی از آنها سال گذشته آمد فدراسیون تا مربی تیم ملی شود، اما وقتی با او صحبت کردم دیدم که به هیچ عنوان نمی‌توانیم با او همکاری کنیم. همان فرد تا دید منافعی در کاراته ندارد رفت و حالا منتقد فدراسیون شده است. برخی‌ها هستند که بنده به عنوان مربی نمی‌توانم با آنها کار کنم و به گروه دیگری اعتقاد دارم. خب خدا را شکر به مربیانی که اعتقاد دارم در دو سال اخیر نتایج بسیار خوبی را کسب کرده‌ایم، اما باید ببینیم چه اتفاقی رخ می‌دهد که آنها بی‌مهابا حاشیه‌سازی می‌کنند. اول اینکه ما بیش از یک میلیون در کاراته جمعیت داریم چطور می‌شود فقط منتقدان ما 5 تا 6 نفر بیشتر نیستند و تنها جزو یک گروه‌اند. تمام آنها را می‌دانم به کجاها وصلند.

فارس: قبول دارید با تمام حواشی که وجود داشته وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک برای برگزاری اردوهای شما حمایت‌های خوبی را داشت؟

من از همه مسئولان ورزش تشکر می‌کنم آنها با تمام حواشی که این چند نفر برای کاراته داشتند ما را یاری کردند. می‌خواهم بگویم کمیته ملی المپیک یک روز از این حواشی احساس خطر کرد و خبرنگاران تخصصی این رشته را دور هم جمع کرد و در یک نشست راهکارهایی را برای کم شدن حواشی از آنها خواست. همه دیدند که چطور حواشی کم شد. کیومرث هاشمی سالیان سال است که در ورزش حضور دارد و در همه جای ورزش فعالیت کرده است. او با تعامل که بین خبرنگاران و فدراسیون برگزار کرد راهکارهای خوبی را برای کم شدن حواشی ارائه کرد و به ما کمک بزرگی کرد. البته این نشست‌ها برای همه فدراسیون ها بود که 50 درصد حواشی را برای فدراسیون ها قبل از اعزام به اینچئون کم کرد. به هر حال وزارت ورزش به نوبه خودش به ما خیلی کمک کرد. آنها پیش از اینکه تیم ملی به تورنمنت‌های مختلف برود با کمک کردن از لحاظ مالی ما را برای رسیدن به مدال‌های طلا در اینچئون یاری کرد.

فارس: پس کمک‌های مسئولان ورزش برای کم شدن حواشی به کاراته تاثیر داشت؟

به هر حال معاونت وزارت ورزش و جوانان تمام موضوعات حواشی را به خوبی می‌داند. این حمایت‌ها است که باعث دلگرمی ما می‌شود. گاهی مواقع دوست ندارم در فدراسیون کار کنم؛ چرا که به خودم می‌گویم که به چه قیمت باید به کارم ادامه دهم، اما با حمایت‌هایی که مسئولان ورزش و کمیته ملی المپیک دارند تمام تلاش خودم را می‌کنم و خدا را شاکرم که در طول این دو سال نتایج خوبی را در مسابقات مختلف نیز کسب کرده‌ایم.
فارس: تا به حال تلاش کرده‌اید تا با منتقدان صحبت‌هایی را داشته باشید؟

در فدراسیون کاراته به روی همه باز است. ما برای حاکم شدن آرامش در خانواده کاراته هر طوری که فکر کنید تلاش کرده‌ایم، اما منتقدان به قدری با الفاظ بد به لحن بد به کادر فنی و رئیس فدراسیون بی‌احترامی کرده‌اند که جامعه کاراته آنها را به خوبی شناخته است. خیلی مواقع با من تماس می‌گیرند که از دست این منتقدان شکایت کنید، اما من اصلا تمایلی به این کار ندارم چون به قدری آنها با ادبیات خودشان در رسانه‌ها شروع به انتقاد کرده‌اند که همه آنها را شناخته‌اند. یک ضرب‌المثلی وجود دارد که اگر کسی که خواب باشد را می‌توانیم به راحتی بیدار کنیم، اما وای به حال آن روزی که بخواهیم کسی را که خودش را به خواب زده است را بیدار کنیم. آن وقت کار ما بسیار دشوار است. این منتقدان فکر می‌کنم خودشان را به خواب زده‌اند.

فارس: برخی‌ها چرا فقط از پسر شما انتقاد می‌کنند؟

باور کنید بارها من بعد از بازی‌های آسیای اعلام کرده‌ام که حسین سمندر راهی مسابقات جهانی نمی‌شود، اما منتقدان فقط مصاحبه می‌کنند و می‌گویند که نام او چرا در سایت مسابقات جهانی دیده می‌شود؟ آنهایی که فقط شنیده‌ها را ملاک انتقاد خود قرار می‌دهند واقعا انصاف ندارند چون آنها تحقیق نمی‌کنند و شروع به انتقاد می‌کنند. دوستان به خودشان زحمت نمی‌دهند تحقیق کنند و ببینند اصلا حسین سمندر در اردوها حضور دارد یا نه، اصلا او برای گرفتن ویزا اقدام کرده است یا نه؟ من اعتقادم به این است که حسین باید در کومیته تیمی به مسابقات اعزام می‌شد چون حقش بوده، اما برای اینکه منتقدان از این راه حاشیه برای تیم ملی درست نکنند او را کنار گذاشتم.

فارس: ما شنیده‌ایم روزی که حسین سمندر در بازی‌های آسیایی اینچئون وارد تاتامی شده حسین روحانی روی صندلی کوچ نشسته بوده که گویا این دو نفر با هم قهر بوده‌اند آیا از این موضوع با خبر بودید یا خیر؟

بله، من این موضوع را شنیدم، اما به خدا در روز مسابقات از این موضوع خبر نداشتم. البته می‌دانستم این دو نفر با هم رابطه خیلی خوبی ندارند، اما از قهر بودن آنها مطلع نبودم. من نه به عنوان اینکه بخواهم از پسرم دفاع کنم، اما این را باید بگویم که اگر یک مربی با یک بازیکن قهر است که اصلا نباید این طوری باشد حداقل روز مسابقات نباید روی صندلی کوچ بنشیند. به هر حال مهم نیست این اتفاقات رخ داده و دیگر کاری نمی‌شود کرد. این را باز هم می‌گویم حسین سمندر برای اعزام به بازی‌های آسیایی اینچئون انتخاب شده بود. ناگفته نماند اگر برای مسابقات جهانی هم انتخابی برگزار می‌کردیم او باز هم می‌توانست موفق شود، اما چون من رئیس فدراسیون هستم باید از حق پسرم بگذرم تا حواشی به وجود نیاید. ببینید حسین را کنار گذاشته‌ایم و اصلا در تمرینات تیم ملی هم حضور ندارد اما باز هم منتقدان دست بردار نیستند. می‌خواهند از این راه حاشیه‌سازی کنند.

فارس: به نظرتان روزی می‌رسد که حواشی در کاراته به پایان برسد؟

متاسفانه باب شده هر نوع انگی را به کادر فنی و مسئولان فدراسیون می‌چسبانند. ما سیبل شده‌ایم و هر نوع حرفی را که می‌خواهند به ما می‌چسبانند. یک مثال می‌زنم. شاید هر کسی در خانه خود یک سیبل دارت داشته باشد که هر شب قبل از خواب برای سرگرمی هم که شده  4 تا تیر به سیبل خود می‌زند حالا چند نفر هستند که برای سرگرمی برای ما حاشیه درست می‌کنند. بنده برای اینکه رئیس فدراسیون کاراته بشوم از فیلترهای مختلفی عبور کرده‌ام. سوال من این است که چطور کسی که ممکن است خودش پایبند مسائل اخلاقی نباشد به ما از هر نظر تهمت بزند. من از افرادی که به کادر فنی و مسئولان فدراسیون تهمت می‌زنند به راحتی نمی‌گذرم قطعا آن دنیا باید جوابگوی تهمت‌های خود باشند.

فارس: گویا گفته می‌شود برخی‌ها با کادر فنی تماس می‌گیرند و آنها را بهم می‌ریزند؟

مربیان تیم ملی مدعی هستند که برخی از منتقدان با آنها تماس می‌گیرند و مدعی می‌شوند که پسر رئیس فدراسیون به خاطر پدرش در ترکیب تیم ملی حضور دارد، اما رئیس کمیته ملی المپیک روز انتخابی‌ها در سالن مسابقات حضور داشت و شاهد بود که بدون هیچ حرف و حدیثی پسرم در انتخابی تیم ملی حریفش را شکست داد و راهی بازی‌های آسیایی اینچئون شد. پسرم را ابزاری کرده‌اند تا از ما انتقاد کنند. حالا من او را کنار گذاشتم باز هم انتقاد می‌کنند. دوباره می‌گویم افرادی که دستشان کوتاه است دنبال منافع شخصی هستند و اصلا هیچ چیز برایشان مهم نیست.

فارس: نظرتان در مورد پخش نشدن فوتبال از رسانه‌های ملی چیست؟

من به هیچ عنوان از همکاری صدا و سیما راضی نیستم، چون به جای اینکه مسابقات را پوشش بدهند تا هوادار برای این رشته جذب شود حواشی این رشته را پخش می‌کنند. یکی از دلایلی که اسپانسر در رشته‌های رزمی وجود ندارد این است که رشته‌های ما پخش مستقیم ندارد و هیچ اسپانسری سرمایه‌ گذاری نمی‌کند. زمانی هم که مسابقات ما را نشان می‌دهند فقط حواشی آن را پخش می‌کند. به نظرم دور از انصاف است که به جای پخش کردن مسابقات حواشی آن را نشان دهید. هیچ لزومی ندارد سال آینده در لیگ‌های ما هم دوربین‌های صدا و سیما حضور داشته باشند؛ چرا که به جای پخش مسابقات ما بیشتر به دنبال حاشیه‌ سازی و جنجال هستند پس وقتی برای ما فرقی ندارد چه لزومی دارد آنها در سالن مسابقات حضور داشته باشند. ممکن است ما هم به آنها اجازه ندهیم در سالن مسابقات حضور داشته باشند. متاسفانه به جای اینکه ما را حمایت کنند تا اسپانسرها جذب کنیم کاری می‌کنند که اسپانسرهایی هم که هستند فرار کنند.

فارس: صحبت پایانی شما را می‌شنویم.

من به بانوان ملی‌پوش ایرانی دختران مسلمان ایرانی و شیعه مولا علی هستند افتخار می‌کنم. آنها شیرزن هستند و همین که با این حجاب اسلامی افتخارآفرینی می‌کنند برای ما خیلی مهم است. همه دوستان در تمام مسابقاتی که بانوان با حجاب اسلامی مبارزه می‌کنند شاهد هستند که کاملا حجاب رعایت می‌شود اما دوستان فقط دنبال این هستند که جار و جنجال به پا کند که حجاب بانوان در مسابقات رعایت نشده است.

آنهایی که برای رسیدن به اهداف خود پوشش بانوان را بزرگ‌نمایی می‌کنند تا فدراسیون کاراته را بزنند مدیون همه هستند. این انصاف نیست ما مسلمان هستیم و باید خدا را در نظر بگیریم. از اول امسال فشارهای زیادی را به ما وارد کردند تا در مسابقات بازی‌های آسیایی و مسابقات جهانی نتوانیم نتیجه کسب کنیم. این را باید بگویم من علیرضا سمندر در خانواده‌ای بزرگ شدم که به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران پایبند بوده و هستم. لزومی ندارد که من رئیس فدراسیون باشم، اما تا زمانی که در فدراسیون کاراته باشم روی اعتقادات خودم پایبند خواهم بود. من فقط می‌خواهم این را بگویم که یک برادر داشتم وقتی او برای آخرین بار می‌خواست راهی جبهه شود گفت: جنازه من برنمی‌گردد جنازه او برنگشت و پدرم هم به یک سال نکشید که دق کرد و فوت کرد. من در چنین خانواده‌ای بزرگ شده ام پس به همه اعتقاداتم پایبند هستم. من بازنشسته ارگانی هستم که کاملا یک ارگان انقلابی بوده و اعتقاداتم با نظام جمهوری اسلامی همسو بوده و هست پس من نمی‌توانم از هر کسی که بخواهد برای بانوان ما حواشی به وجود بیاورد بگذرم. من کارم را به همین منوال که هست ادامه می‌دهم و جایی که ممکن است با منتقدان برخورد خواهم کرد.
انتهای پیام/خ

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها