امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۶:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 122973
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۰۲
تعداد بازدید: 18
به گزارش گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، جمعی از دانشجویان بورسیه علمی طی نامه‌ای به رئیس‌جمهوری اسلامی ایران نوشتند: آقای رئیس ...

به گزارش گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، جمعی از دانشجویان بورسیه علمی طی نامه‌ای به رئیس‌جمهوری اسلامی ایران نوشتند: آقای رئیس جمهور در کتاب‌های تاریخ خواهند نوشت که؛ جریان فتنه در حالی در سال 1388 صدمات بسیاری به کشور وارد نمود (از جمله اینکه بی تردید شدت یافتن تحریم های اقتصادی نتیجه شکافی بود که فتنه گران در صفوف ملی ایجاد کردند)، چهار سال بعد تحت لوای اعتدال و به نام دولت جمهوری اسلامی ایران، ابتدا از دانشجویان که، مقام معظم رهبری آنان را افسران جوان جنگ نرم نامیدند، انتقام گرفت.

متن کامل این نامه به شرح ذیل است:

« چنانچه استحضار دارید، اعزام محصلان ممتاز داخلی به خارج از کشور، امری است که از نخستین روزهای مواجه جامعه و دولت در ایران با مدرنیسم در دوران قاجار آغاز و بعدها در قالب اعطای بورسیه تحصیلی برای تقویت بنیه علمی کشور تداوم یافت.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مزیت بورسیه البته در اختیار خیل عظیم دانشجویان انقلابی کشور قرار گرفت و بر همین اساس قانون اعزام دانشجو به خارج از کشور، توسط مجلس شورای اسلامی در سال 1364 و دستور العمل‌های اجرایی آن توسط وزارت آموزش عالی وقت در سال 1368 به تصویب رسید.

بر اساس قوانین فوق شورای مرکزی بورس در وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری شکل گرفته است که وظیفه آن؛ تعیین خط مشی کلی اعطای بورس‌های تحصیلی، پیشنهاد و شرایط و نحوه گزینش متقاضیان به وزیر جهت تصویب و نهایتا تصویب نهایی واگذاری بورس به متقاضیان واجد شرایط است.

برهمین اساس بسیاری از فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های کشور در فراخوان‌های هرساله اداره کل بورس وزارت مذکور شرکت می‌کنند. شورای مرکزی بورس نیز پس از طی مراحل گوناگون مصاحبه علمی، گزینش و جذب نهایتا با گذراندن مصوبه‌ای، بورسیه تحصیلی به افراد واجد شرایط اعطا می‌کند. لذا در خلال سال‌های گذشته بسیاری از دانشجویان نخبه علمی و فرهنگی کشور از مزیت بورس استفاده، مشغول به تحصیل شده و بسیاری نیز در فرایند جایابی، محل خدمت آتی خویش در دانشگاه‌های کشور را نیز مشخص نموده‌اند. اما متاسفانه پس از استقرار دولت جدید در سال 1392، مسئولان وزارت علوم به طور صریح روند جذب بورسیه های علمی وزارت علوم را غیر قانونی اعلام کرده و طی عملیاتی رسانه‌ای، با حیثیت علمی این طبقه نخبه برخورد غیرقانونی نمودند.

متاسفانه این روند توسط حضرتعالی نیز پیگیری گردید و در سخنرانی 14 خرداد در حالی که به همراه اعضای هیات دولت در مراسم تجدید پیمان با امام راحل(ره) حضور یافته بودید؛ دانشجویان بورسیه علمی را به نشان "پرونده فساد بورسیه‌ها" مفتخر نمودید. این روند متاسفانه با عباراتی همچون؛ "بورسیه و ماادراک بورسیه" در سخنان جنابعالی به گونه‌ای تداوم یافت که گویی از منظر رئیس جمهور محترم موضوع بورسیه‌ها، مسئله اصلی کشور و حذف دانشجویان بورسیه وظیفه نخست دولت است. اینک که پس از صدور اطلاعیه وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری آشکار گردید، پرونده عظیم ادعایی 3772 بورسیه متخلف فقط به 36 نفر فروکاسته شده است، ضروری است که توجه حضرتعالی را به چند نکته اساسی جلب نمائیم:

1-متاسفانه حوزه علم و فرهنگ از جمله حوزه‌هایی است که در دولت یازدهم مورد غفلت و بی‌توجهی خاصی گردیده است، که البته با توجه به رویکرد تکنوکراتی حاکم بر دولت ابدا چیز عجیبی نیست. شاهد این امر وضعیت وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری در طول یکسال گذشته است.

معرفی افرادی برای تصدی این وزارتخانه که دارای سابقه حضور در فتنه 88 بوده و از جمله عناصر افراطی اصلاح‌طلبان به شمار می‌روند، در حالی صورت گرفته است که، رئیس‌جمهور به خوبی از حساسیت مجلس شورای اسلامی نسبت به حضور فتنه‌گران در دولت آگاهی داشته‌اند...
 

2-آقای رئیس جمهور؛ ... مطالعه مواضع و مصاحبه های مسئول اداره بورس، رئیس سازمان دانشجویان و سرپرست وزارت، نشان می دهد؛ ریشه مشکل بورسیه ها، کینه و عداوت این جریان با نخبگان علمی و دانشجویان ارزشی است.

یکی می گوید؛ "اجازه نمی دهم هیچکدام از این 3000 بورسیه هیات علمی شوند". دیگری با تاکید بر اینکه برای هر بورسیه خارج یک میلیارد تومان هزینه شده ادامه می دهد که؛ "بورسیه شدگان خارج هنگام بازگشت امید استخدام نداشته باشند".

آقای رئیس جمهور برداشت حضرتعالی از این سخنان مهرورزانه چیست؟ آیا غیر از این است که؛ فتنه گران اینک وقیحانه به دنبال انتقام کشی از دانشجویانی هستند که صحن مقدس دانشگاه را در مقطع فتنه 88 از گزند بدخواهان نظام حفظ نمودند؟

حضرتعالی که مکرر در سخنان خود به بیانات مقام معظم رهبری استناد و دولت خود را مجری رهنمودهای ایشان می دانید، آیا میان رفتار وزارت علوم با بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای خبرگان در اسفند سال گذشته و دیدار با مسئولان نظام در تیرماه امسال که در خصوص قدرشناسی از جوانان مومن و انقلابی توصیه نموده و درباره حذف این جوانان و منزوی نشدن آنها هشدار دادند، تناقضی نمی یابید؟ آیا گمان نمی کنید اعتدال دولت در حال بدل شدن به افراط است؟

4- جناب آقای دکتر روحانی، ابراز خشنودی کردید که؛ آقای محمدعلی نجفی سرپرست وزارت علوم کار ناتمام وزیر پیشین یعنی دکتر فرجی دانا (همان وزیر دانشمندی که زحمت دفاع از ایشان در صحن مجلس را به خود نداده، اما پس از استیضاح مدام بر فقدان ایشان مرثیه می سرایید) را تمام کرد. آیا می دانید: کمیته تعیین مصادیق بورسیه ها در احکامی ناعادلانه و غیر قانونی، بسیاری از دانشجویان بورسیه را نه تنها از صحنه دانشگاه، که از حیات اجتماعی و حداقل های یک زندگی ساده حذف نموده است.

احکام صادره توسط این کمیته، ضمن اینکه نشان دهنده عزم راسخ مدیران وزارت جهت حذف نیروهای مومن، ارزشی و علمی از سطح دانشگاه‌های کشور می باشد، بسیار سنگین و غیر منصفانه است. با کدام منطق، دانشجویی را که؛ به عنوان یک شهروند جمهوری اسلامی در فراخوان های رسمی اعطای بورس شرکت کرده و بدون هیچ گونه تخلفی از جمله؛ رشوه، تطمیع، تهدید و .... توسط شورای مرکزی بورس-به عنوان یگانه مجموعه قانونی تصمیم ساز- تائید می شود، را می توان مجرم فرض نمود و از او غرامت و پرداخت هزینه چند ده میلیونی مطالبه کرد؟

اگر تخلفی آشکار و عملکردی خلاف قانون توسط شورای مرکزی بورس صورت گرفته است و دانشجو در آن کاملا بی تقصیر بوده، آیا رواست که دانشجوی بورسیه به عنوان سرمایه علمی و ارزشی کشور با حکم لغو بورس، پرداخت هزینه های وزارتخانه و ادامه تحصیل با هزینه شخصی محکوم شود؟ اما متاسفانه وزارت علوم دولت یازدهم این بدعت را عملی ساخته است و بیش از 840 نفر را بدین گونه مورد لطف قرار داده است. 1200 نفر دیگر از سرمایه های مومن این کشور نیز مورد تهدید قرار گرفته اند که؛ در صورت عدم جایابی تا 15 بهمن نیز به همین حکم دچار می شود.

لازم است ریاست محترم جمهور اطلاع داشته باشند که؛ فراخوان های جذب و جایابی بورس هر ساله در اردیبهشت ماه صورت می گیرد و این بدان معنی است که 1200 نفر دیگر هم بی تردید تا تاریخ فوق امکان جایابی نداشته و لذا عملا بیش از 2000 نفر به؛ لغو بورس، پرداخت هزینه های وزارتخانه و ادامه تحصیل با هزینه شخصی محکوم می شوند.

آقای نجفی نیز لطف فرموده و تهدید کرده اند که؛ تضمینی برای استخدام 729 نفر بورسیه های خارج از کشور نیز ندارند.

سرنوشت 480 مربی دانشگاه هم در ابهام قرار دارد. این یعنی حذف حداکثری بیش از 3000 نخبه علمی و دانشجوی ارزشی.

باید به این تدبیر مسلم و قدرت عمل در حذف مومنان عرصه علم و فرهنگ تبریک گفت.

آقای رئیس جمهور در کتابهای تاریخ خواهند نوشت که؛ جریان فتنه در حالی در سال 1388 صدمات بسیاری به کشور وارد نمود (از جمله اینکه بی تردید شدت یافتن تحریم های اقتصادی نتیجه شکافی بود که فتنه گران در صفوف ملی ایجاد کردند)، چهار سال بعد تحت لوای اعتدال و به نام دولت جمهوری اسلامی ایران، ابتدا از دانشجویان که، مقام معظم رهبری آنان را افسران جوان جنگ نرم نامیدند، انتقام گرفت.

5-جناب آقای دکتر روحانی؛ مسئولان وزارت علوم برای مشروعیت بخشی به اقدام خود و همراه نمودن افکار عمومی در زمینه بورسیه ها، از عنوان بورسیه های رانتی و آقازاده ها استفاده نمودند، که این نیز از جمله طنزهای سیاسی است.

کیست که نداند؛ عنوان آقازاده ها برای اطلاق بر چه مصادیقی و در قالب چه گفتمانی صورت گرفت. اما اینک اصلاح طلبان و کارگزاران هم، از مفهوم آقازادگی استفاده می کنند که البته باید آن را به فال نیک گرفت. اما درباره بورسیه ها، باید گفت؛ اگر در تعریف آقایان دانشجوی نخبه ای که مقالات پژوهشی فراوان، کتب تالیفی و یا اختراعات علمی در سابقه خود دارد، اما در هیچ حزب و دسته ای قرار نداردو فرزند و خواهرزاده هیچ بزرگی نیست، آقازاده تلقی می شود. و یا مربی دانشگاهی که در مناطق محروم کشور قرار داشته و تا پیش از این امکان ادامه تحصیل نداشته است، آقازاده خوانده می شود، باید بگوئیم: همه بورسیه ها آقازاده بوده اند. چرا که؛ همگی اهل علم و اندیشه و رهروان مکتب امام خمینی(ره) و فرزاندان امام خامنه ای بوده و هستند.

آقازادگی ما، سربازی ما در راه رهبر و مولایمان امام خامنه ای است و به این آقازادگی افتخار می کنیم.

آقای رئیس جمهور از قضا موضوع بورسیه ها به همین علت بالا گرفته که؛ نوع آقازادگی ما با دیگران متفاوت بود. دانشجویان بورسیه سالهای 1388 تا 1392 به این علت مورد هجوم جبهه هماهنگی از وزارت علوم تا رسانه های ضدانقلاب قرار می گیرند، که؛ برای اولین بار طی یک فراخوان آزاد و یک فرایند عادلانه بورس گرفتند و اتفاقا جرم ما هم همین عدالت گرایی بوده است.

اتفاقا اعطای بورس تحصیلی در خلال دولت های کارگزاران و اصلاح طلبان صرفا محدود به حلقه های خاص سیاسی و روابط فامیلی بوده است که شاید خود بیش از همه از آن آگاهی داشته باشید.

به خوبی می دانید که، یکی از فعالان سرشناس جریان اصلاح طلب، 2500 دانشجوی عضو انجمن های اسلامی را که در دوران دولت آقای هاشمی رفسنجانی بورس شده بودند، را حلقه اصلی شکل گیری دوم خرداد می داند. و یا بعید است حضرتعالی از 11 هزار بورسیه دوران اصلاحات بی اطلاع باشید که؛ بدون کمترین ضوابط و یا حتی وثیقه بورسیه شده و بیش از هفتاد درصد انها حتی به کشور باز نگشتند.

با این تفاسیر به راستی چرا؛ 3772 بورسیه علمی و دانشجوی ارزشی و معتقد به آرمان‌های انقلاب اسلامی برای برخی به کابوس بدل شده اند؟

6-آقای رئیس جمهور گفته شده است: دانشجویان بورسیه در یک فرایند غیرقانونی به مزیت بورس دست یافته اند. با توجه به اینکه بی تردید حضرتعالی با توجه به تحصیلات حقوقی خود، بیش از دیگران نسبت به صحت فرایند قانونی بورسیه ها مطلع هستید، اما لازم است جهت تنویر افکار عمومی که ماه‌هاست با یک جنگ روانی شدید و اتهام زنی به بورسیه ها مواجه اند، بر چند مورد تاکید گردد:

الف: همه دانشجویان بورسیه در قالب فراخوان های هرساله اداره بورس وزارت علوم و با مصوبه شورای مرکزی بورس، از فرصت بورس برخوردار شده اند.

بر اساس اعتراف وزارت علوم فعلی هیچگونه فساد سازمان یافته وجود نداشته است و صرفا 36 نفر به جهت ارائه اطلاعات غلط، غیرقانونی شناخته شدند. بهانه جویی ها درباره: شرط سن، معدل و ... بقیه بورسیه ها نیز به این دلیل است که؛ وزارت علوم حاضر به پذیرش مصوبات قانونی قبلی نمی باشد.

آقای رئیس جمهور به خوبی می دانند که؛ حتی در حقوق بین الملل هم انگاه که دولتی می رود و دولت جدیدی در یک کشور تشکیل می شود، دولت جدید متعهد به قراردادهای پیشین است. اینک آیا در چارچوب یک نظام مستقر، باید با تغییر یک دولت همه چیز یک شبه دگرگون شده و قوانین پیشین از اعتبار بیافتد؟ اگر اینگونه باشد که سنگ روی سنگ بند نمی شود و این را مدیران با تجربه دولت فعلی بهتر از هرکس دیگر می دانند.

چگونه است که دولت اعتدال خود را موظف به قرارداد ننگین کرسنت و تاراج منابع گازی کشور می داند، اما زیر بار بورسیه های قانونی دولت قبل نمی رود؟ اگر قرار باشد هر دولتی با اعمال نظر شخصی و جناحی خود تصمیمات قانونی سابق را بی اعتبار سازد، انتظام جامعه و بالندگی نظام به مخاطره می افتد.

ب: ملت عزیز ایران آگاه باشند، قاطبه دانشجویان بورسیه، دانشجویانی نخبه هستند که بدون هیچ گونه ارتباط سیاسی و یا خانوادگی صرفا به دلیل شایستگی های علمی و فرهنگی خود در فضای عادلانه ای که وزارت علوم دولت سابق برای همه دانشجویان به وجود آورده بود، بورسیه شده اند. لذا نبایستی به جنجال آفرینی زنجیره ای، از مطبوعات خاص و مدیران وزارت علوم توجهی نمود، چه اینکه اینان اگر دغدغه پیشرفت علم در کشور و حفظ حیثیت علمی دانشگاه‌ها را داشتند، در یکسال گذشته تلاشی برای خروج از رکود علمی انجام می دادند.

ج: قانون اساسی جمهوری اسلامی حیثیت انسان را در پناه قانون دیده است این درحالی است که مسئولان وزارت علوم، بدون هیچ توجهی به حیثیت بیش از سه هزار نفر جوان مومن و قانون عدم انتشار اسناد دولتی، صرفا برای مطامع سیاسی، اسامی بورسیه ها را در آستانه استیضاح فرجی دانا منتشر نمودند.

وزارت علوم باید درباره این اقدام پاسخ‌گو باشد، چرا که انتشار اسامی 3 هزار بورسیه، مفسده مشهود است. اما متاسفانه آقای نجفی سپرست وزارت علوم حتی پس از اینکه روشن شد: فقط 36 دانشجوی بورسیه مرتکب تخلف شده اند، متکبرانه می گوید: "وزارت علوم باید از چه چیزی عذرخواهی کند؟"

د: گفته می شود که: بورسیه ها به این علت که بدون آزمون در فرایند بورسیه قرار گرفتند غیر قانونی هستند، و مدام این مسئله را در بوق و کرنا می کنند، در حالیکه هم آقای رئیس جمهور و هم سرپرست وزارت علوم به خوبی می دانند و اینک مردم عزیز ایران نیز بدانند؛ این مورد نیز اتهامی ناروا در حق دانشجویان بورسیه است. انجام آزمون کتبی برای اعطای بورس در سال 1381 و در دوران اصلاحات حذف شده و جای خود را به آزمون و مصاحبه علمی داد.

وزارت علوم در دولت های نهم و دهم نیز بر اساس تصمیم قانونی فوق، مسیر اعطای بورس را تداوم دادند. حال چگونه است که؛ همه تصمیمات دولت اصلاحات و یا دولت اعتدال عین قانون بوده و تصمیمات دولت اصولگرا همگی جناحی و سیاسی و فاقد اعتبار؟

7- ...

8- ریاست محترم جمهور؛ دانشجویان بورسیه، به صحنه دانشگاه به مثابه عرصه جهاد علمی و انقلاب فرهنگی می نگرند، لذا علیرغم بی مهری ها و نامهربانی های اخیر، همچنان بر سر پیمان خود برای ارتقای علمی دانشگاه‌ها و تحقق آرمان دانشگاه اسلامی ایستاده اند. در یک سال اخیر دانشجویان بورسیه با توهین صریح و استفاده از الفاظی مانند: غیر قانونی، رانتی، فاقد وجاهت قانونی و سیل کلماتی از این دست توسط مقامات وزارت علوم روبرو بوده اند و اینک نیز با احکام لغو بورس و ... اما باید تاکید کنیم؛ ما دانشجویان بورسیه، طی فرایندی کاملا قانونی، عادلانه و در چارچوب اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی بورسیه شده و در همین چهارچوب ان‌شاءالله همگی به عنوان هیات علمی برای تحقق اهداف نظام در حوزه های علم و فنآوری، فرهنگ، سیاست و ... تلاش خواهیم کرد.

لذا همانگونه که ارتقای دانشگاه‌های کشور در طبقه بندی ها و معیارهای مختلف منطقه ای و جهانی را رقم زدیم و نیز در فتنه 1388 صحن دانشگاه را از گزند بدخواهان نظام مصون و مطهر نگاه داشتیم، در برابر سیاست بازی های کودکانه مسئولان وزارت علوم، که تلاش می کنند: وجه علمی، حیات اجتماعی و زندگی خصوصی ما را به مخاطره بیاندازند، مقاومت خواهیم کرد. عمق غضب و عصبانیتی که در گفتار و رفتار مسئولان وزرات علوم موج می زند و جنگ روانی رسانه های زنجیره ای داخل و ضدانقلاب خارج نشین، ما را در عهد خود استوارتر خواهد نمود. چرا که دانشگاههای کشور بایستی عرصه؛ جهاد علم وفنآوری، سیاست ورزی اسلامی، و الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی باشد و این مهم بی تردید محقق خواهد شد.

آقای رئیس جمهور؛ در یکسال گذشته، ظلمی گران و اجحافی انتقام جویانه در حق دانشجویان بورسیه صورت گرفته است. به همین جهت دانشجویان بورسیه از تمامی نهادهای قانونی کشور به ویژه قوه قضائیه جمهوری اسلامی دعوت می کنند، ضمن جلوگیری از تداوم این ظلم آشکار زمینه را برای بررسی عادلانه، قانون مند و منصفانه پرونده بورسیه ها در دادگاه‌های صالحه فراهم آورد. از طرف دیگر از مجلس شورای اسلامی نیز، برای حضور جدی نظارتی در این موضوع و نیز بررسی دقیق بورسیه ها در دولت های سازندگی و اصلاحات دعوت به عمل می آوریم.»

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار