امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۲:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12298
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۱۰
تعداد بازدید: 207
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس شب گذشته نخستین مناظره کاملا اقتصادی با حضور نمایندگان اقتصادی دو تن از ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس شب گذشته نخستین مناظره کاملا اقتصادی با حضور نمایندگان اقتصادی دو تن از نامزدهای ریاست جمهوری در برنامه تلویزیونی پایش برگزار شد.

براساس قرعه کشی انجام شده اولین برنامه اقتصادی بین بابک حاجیان نماینده اقتصادی سید محمد غرضی و محمد سوری نماینده اقتصادی علی اکبر ولایتی برگزار شد.

هر یک از این دو نماینده اقتصادی به سوالاتی از قبیل سیاست مالیاتی دولت مدنظرشان، روش تنظیم بودجه در سال 93، راهبردشان برای توسعه صنعت و اشتغال، نحوه اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، حمایت از تولید داخل،حمایت از بنگاه‌های زود بازده، نرخ ارز، سیاست های بانک مرکزی و سیاستهای پولی و مالی و سوالاتی از این دست پاسخ دادند.

براساس این گزارش مجری برنامه 14 سوال اقتصادی از هر یک پرسید که باید گفت پاسخ ها علاوه بر کلی گویی در بسیاری از موارد هیچ راهبرد اقتصادی با اشاره به اجرای اقتصاد مقاومتی در این بین به چشم نمی‌خورد از این رو هیچ یک از نامزدها روش خود را برای بهبود شرایط کنونی بیان نکردند.

یکی از مشاوران این نامزدها مدعی بود که با روی کار آمدن نامزد مورد نظرش حریم‌ها کاهش می‌یابد و از این جهت می‌توان اقتصاد و شرایط اقتصادی را بهبود بخشید و دیگر نیز مدعی بود که با روی کار آمدن کاندیدای مورد نظرش تورم کاهش می‌یابد و از این طریق می‌توان شرایط اقتصادی را بهبود بخشید.

در ادامه هیچ یک از نامزدها به جداکردن بودجه از نفت اشاره نکردند که این موضوع از منویات مقام معظم رهبری است و تا این امر محقق نشود، کشورهای متخاصم هیچ راه نفوذی به ایران پیدا نخواهند کرد و گویا این مشاوران اقتصادی به طور کلی فراموش کرده بودند که ایران در شرایط تحریم است و به همین راحتی این تحریم‌ها از بین نمی‌روند.

در ادامه این برنامه اقتصادی گاهی نمایندگان اقتصادی برنامه دو طرف را مورد تایید قرار می‌دادند که به عنوان نمونه بحث کاهش مالیات در صنعت کشاورزی به منظور توسعه این صنعت بود، اما نمایندگان اقتصادی این دو  کاندیدا نمی دانستند که بر اساس قانون مالیات های مستقیم و ماده 12 قانون مالیات برارزش افزوده همه محصولات کشاورزی از پرداخت مالیات معاف هستند و دیگر نیازی نیست که این دولتها اقدام به معافیت مالیاتی در این زمینه کنند.

و در ادامه هریک از نامزدها به کارهایی که قصد دارند در اقتصاد انجام دهند پرداختند که به طور کلی فراموش کردند که بودجه کشور محدود است و از این بودجه باید در بخش های مختلف مانند بهداشت و درمان، هدفمند کردن یارانه ها، عمران، هزینه‌های جاری کشور استفاده شود و همه به نوعی به دنبال افزایش درآمد دولت از طریق صادرات نفت و برداشتن تحریم و غیره بودند که این کارها در کوتاه مدت به ثمر نخواهد نشست.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها