امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 15
۰۸:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 122997
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۰۳
تعداد بازدید: 119
نعمت‌الله امام زاده سفیر جمهوری تاجیکستان در تهران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; درباره علت اصلی کاهش ...

نعمت‌الله امام زاده سفیر جمهوری تاجیکستان در تهران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; درباره علت اصلی کاهش میزان تبادلات تجاری ایران و تاجیکستان در سال جاری که با کاهش 35 میلیون دلاری، به 143 میلیون دلار رسیده است، گفت: رشد مناسبات تجاری و اقتصادی در 6 ماهه سال جاری در مقایسه با سال گذشته مقداری کاهش داشته است، ولی در نظر داریم در 6 ماهه پایان سال مناسبات تجاری و اقتصادی را افزایش دهیم تا جبران کاهش 6 ماهه اول صورت گیرد.

وی افزود: برنامه‌ داریم تا مبادلات تجاری و بازرگانی را به 300 میلیون دلار برسانیم و با توجه به وجود امکانات تجاری، بازرگانی و صنعتی بین دو کشور این امر بسیار راحت و دست یافتنی است.

به گفته امام‌زاده با توجه به اراده مقامات دو کشور، دستیابی به این رقم امکانپذیر است و افزود: با برگزاری نشست‌های کمیسیون‌ مشترک اقتصادی و تجاری برنامه‌ریزی برای رسیدن به این میزان صورت خواهد گرفت و امیدواری زیادی برای گسترش روابط تجاری و بازرگانی و صنعتی بین دو کشور وجود دارد.

سفیر تاجیکستان در تهران در بخش دیگری از این گفت‌وگو با استقبال از حضور شرکت‌های ایرانی در تاجیکستان و فعالیت‌های این شرکت‌ها، عنوان کرد: در طول سال‌های پس از استقلال تاجیکستان، جمهوری اسلامی ایران در راستای پیشرفت اقتصادی و توسعه تاجیکستان اقدامات زیادی را صورت داد؛ از جمله تاسیس نیروگاه برقی - آبی «سنگ توده - 2» که در تأمین امنیت انرژی تاجیکستان نقش بسزایی دارد و تکمیل بنای تونل ماشین روی «استقلال.

امام‌زاده در بخش دیگری از این گفت‌وگو از حق ایران در استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای حمایت کرد و افزود: از موفقیت جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات با 1+5 خرسند می‌شویم و امیدواریم توافق جامع هسته‌ای حاصل شود.

مشروح گفت‌وگوی فارس با سفیر تاجیکستان در تهران به زودی منتشر می‌شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها