امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۰۴:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 123027
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۶
تعداد بازدید: 353
گروه سیاسی _ پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ادامه تحلیل ها درباره عدم رای آوری وزیر پیشنهادی علوم و اظهارات اخیر کری درباره توافق هسته ای از ...

گروه سیاسی _ پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ادامه تحلیل ها درباره عدم رای آوری وزیر پیشنهادی علوم و اظهارات اخیر کری درباره توافق هسته ای از مهم ترین سرخط های اخبار و تحلیل روزنامه های امروز است.

*وطن امروز

«عدم توافق بهتر از  توافق بد است» تیتر روزنامه وطن امروز از اظهارات اخیر جان کری درباره مذاکرات هسته ای است.

در گزارش این روزنامه در همین رابطه آمده است: اهالی رسانه این روزها شایعه برخی روزنامه‌های آمریکایی درباره احتمال برکناری جان کری را منتشر می‌کنند. موضوع برکناری چاک هیگل، وزیر دفاع هم مطرح است. شکست‌های مکرر اوباما در سیاست خارجی و نیز آبروریزی آنها در برخی چالش‌های نظامی بویژه سوریه باعث شده این شایعات قوت بگیرد. سه‌شنبه آینده انتخابات کنگره برگزار می‌شود و تحلیلگران معتقدند در صورت شکست دموکرات‌ها از جمهوریخواهان، اوباما ناچار به تغییر جان کری و چاک هیگل خواهد بود. شاید در صورت شکست دموکرات‌ها در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره، اوباما ناچار به اتخاذ سیاست‌های متفاوت در حوزه‌های خارجی و دفاعی باشد. به اعتقاد کارشناسان، باخت دموکرات‌ها می‌تواند اوباما را مقداری شبیه بوش کند. این یک شایعه است و هنوز هیچ گزاره‌ای برای تایید آن نیست.

در ادامه گزارش این روزنامه آمده: در روزهایی که برخی رسانه‌های آمریکایی از تغییرات کابینه اوباما پس از انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره می‌گویند؛ جان کری همانند سابق حرف می‌زند و تغییری در مواضع او دیده نمی‌شود. این عدم تغییر حداقل در موضوع مذاکرات هسته‌ای و نسبت به راهبرد دولت اوباما درباره این مذاکرات مشاهده می‌شود. جان کری در اوج فشارهایی که به او وارد می‌شود، باز هم درباره نگاه دولت اوباما به مذاکرات هسته‌ای تاکید کرد: عدم توافق بهتر از توافق بد است. وزیر خارجه آمریکا در نشستی که روز پنجشنبه به میزبانی مجله آتلانتیک در واشنگتن داشت درباره مذاکرات هسته‌ای با ایران گفت: در صورتی که ما بتوانیم از این برهه زمانی استفاده کنیم و فعالیت هسته‌ای ایران را تغییر دهیم جهان بسیار امن‌تر خواهد شد. کری در ادامه، توپ را به زمین ایران انداخت و مدعی شد این ایران است که باید «تصمیم سخت» را درباره فعالیت‌های هسته‌ای خود اتخاذ کند.

این روزنامه همچنین ستون یادداشت روز خود به قلم ناصری نوبری دیپلمات وزارت امورخارجه با عنوان «روضه مذاکرات» نوشت: با توجه به اینکه می‌خواست محرم آغاز شود دیگر با خود عهد بستیم که این ایام محرم به عزاداری اباعبدالله در هیات‌ها و تکیه‌ها بپردازیم و مدتی از این غوغاهای سیاسی و بگومگوها و انتقادات پرهیز کنیم و به خودسازی بپردازیم اما یک روز به آغاز محرم مانده بود که جناب آقای روحانی در زنجان طی یک سخنرانی فرمودند: «درس کربلا هم درس تعامل سازنده و مذاکره در چارچوب منطق و موازین است... امروز در سایه تعامل سازنده با قدرت‌های بزرگ در حال مذاکره هستیم و در اولین گام‌هایی که در این مسیر برداشتیم، پیروزی‌هایی نیز کسب کردیم»

در ادامه این یادداشت آمده: در طول یک‌سال اخیر وقتی ما با دوستان و حامیان سیاست خارجی رئیس‌جمهور و توافقنامه ژنو مباحثه و مناظره می‌کردیم عموماً آنها هیچوقت حاضر نمی‌شدند از متن موافقتنامه دفاع کنند و فقط تصریح می‌کردند مشکل سیاست خارجی ما بعد از انقلاب، ایدئولوژیک شدن آن بود و سیاست خارجی آقای روحانی تلاش می‌کند ایدئولوژی‌زدایی از سیاست خارجی کند و موافقتنامه ژنو آغاز این روند است. البته آقای رئیس‌جمهور در سخنرانی‌ها نیز مکرر بر جدایی علم از دین تصریح فرمودند و در کل نگاه سکولار دولت هم در سیاست، هم در اقتصاد و هم در فرهنگ (هنرمند ارزشی، غیرارزشی نداریم و...) آشکار و واضح است. می‌گویند اکثریت مردم رأی داده‌اند بنابراین اکثریت مردم، دولت با نگاه سکولار را برگزیده‌اند و دولت با نگاه ایدئولوژیک را ترجیح نداده‌اند. البته اینکه همه رأی‌دهندگان به آقای روحانی، نگاه سکولاریستی را برگزیده‌اند خود جای بحث دارد اما در هرحال این روند در همه ابعاد گرایشات دولت آشکار و واضح است.
مطلب دیگر این روزنامه با عنوان «ایستادن ستودنی مجلسی ها در برابر فتنه» نوشته شده و در آن آمده است: مدت‌هاست جریان فتنه و خصوصا عده‌ای که خود را متعلق به این جریان نمی‌دانند و اصطلاحا می‌کوشند «فراجناحی» و به مثابه یک «پدربزرگ» سیاسی و جناحی برای کشور ایفای نقش کنند، در صدد هستند القا کنند روزهای فتنه دیگر گذشته است و نباید آن را برای تصمیم‌های مهم سیاسی ملاک قرار داد. اما رویه دولت در پیشنهاد گزینه‌های مساله‌دار با سابقه‌هایی بسیار تاسف‌برانگیز در دفاع جدی از حادثه فتنه عمیق 88 خود گویای این مهم است که فتنه به پایان راه نرسیده و فتنه‌گران حاضر نیستند به این سادگی‌ها از لقمه چرب و نرم وزارت علوم چشم‌پوشی کنند. چه کسی می‌داند، شاید هم این سهمی از شرکت سهامی است که بالاخره از قبل درباره داشتنش تا انتهای دولت 4 ساله روحانی، توافق قطعی صورت پذیرفته است!
«جریان رسانه ای اسیدپاشی؛ رونوشت فتنه 88» عنوان یادداشتی به قلم سید احمدرضا دستغیب عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس است که به موضوع جوسازی های رسانه ای درباره موضوع اسیدپاشی پرداخته.

در این یادداشت آمده است: اتفاق ناگوار رخ داده، بسیاری را دل‌نگران می‌کند اما فرصتی خاص را برای رسانه‌های خارجی و برخی رسانه‌های داخلی فراهم کرده که به مسائلی بپردازند که واقعیت ندارد و مسیری که آنها می‌روند، غیرمنصفانه است.  این مساله از زوایای مختلف قابل بررسی است. نخست اینکه جریانی خاص در کشور قبل از آنکه عاملان این ماجرا شناسایی و از اهداف آنها پرده‌برداری شود، اقدام به طراحی پیش‌فرض، قضاوت عجولانه و اتهام زدن کرده و این حرکت را به یک جریان خاص نسبت داد. البته رفتارشناسی سیاسی نشان می‌دهد این اقدام مسبوق به سابقه است. در فتنه 88 شاهد بودیم یکی از عواملی که موجب بحران‌آفرینی در کشور شد، همین قضاوت عجولانه بود که کلید خورده و توهمی از سوی یکی از کاندیداها درباره پیروزی در انتخابات به وجود آمد و دروغ بزرگ تقلب را در کشور پایه‌ریزی کرد.

*شرق

«فدراسیون جهانی والیبال طلبکار جدید حق پخش» عنوان تیتر روزنامه شرق از بلوکه شدن پاداش جهانی ملی پوشان والیبال کشورمان به دلیل عدم پرداخت حق پخش تلویزیونی مسابقات جهانی این رشته است.

این روزنامه در مطلب دیگری با عنوان پرونده ای با عنوان «پشت دیوار» به موضوع تسخیر سفارت آمریکا در ایران می پردازد.

این روزنامه در پرونده خود برای تسخیر سفارت آمریکا مطلبی با عنوان «سفارتخانه ای که تسخیر نشد» منتشر کرده و در آن به موضوع برنامه ریزی ابتدایی دانشجویان برای حمله به سفارت شوروی سابق پرداخته است.

در این مطلب آمده است: در میان آن شور و هیجان و گوشزدکردن خطرات ناشی از تداوم رابطه با ایالات‌متحده و موج مبارزه با امپریالیسم جالب است که نمایندگان دانشگاه‌های «علم و صنعت» و «تربیت‌معلم» نظر متفاوتی داشته و نه‌تنها مخالفت خود را با اشغال سفارت آمریکا اعلام کرده بودند، بلکه اشغال سفارت شوروی را اولویت خود می‌دانستند. نمایندگان این دانشگاه‌ها محمود احمدی‌نژاد و محمدعلی سیدنژاد به‌ترتیب از دانشگاه علم‌وصنعت و دیگری از تربیت‌معلم بودند. پافشاری بر این ایده هم از سوی این دانشجویان آنقدر زیاد بود که بعد از مخالفت خود با اشغال سفارت آمریکا نه‌تنها در آن حرکت انقلابی حضور نداشتند و ارتباطشان با دانشجویان دفتر تحکیم‌وحدت قطع شد، بلکه تمام برنامه‌ریزی خود را معطوف به اشغال سفارت شوروی کردند. آنها خطر کمونیسم را بیشتر از امپریالیسم برای انقلاب نوپای57 ارزیابی می‌کردند؛ حرکتی که البته با حکم مستقیم امام‌خمینی(ره) از انجام آن ممانعت شد.
در ادامه این مطلب آمده: ابراهیم اصغرزاده از دانشجویان تسخیرکننده سفارت آمریکا در روایتی به بیان دیالوگ ردوبدل‌شده بین خود و احمدی‌نژاد و سید‌نژاد درباره بحث بر سر تسخیر سفارت آمریکا و شوروی پرداخته است. بر این اساس، در جلسه‌ای که این سه به‌همراه محسن میردامادی و حبیب‌الله بی‌طرف به نمایندگی از انجمن‌های اسلامی دانشگاه‌های متبوع خود در دفتر تحکیم وحدت که مقابل دانشگاه تهران تاسیس شده بود حضور داشتند، اصغرزاده ایده تسخیر سفارت آمریکا و گروگان‌گرفتن سفرای این کشور را مطرح می‌کند. او می‌گوید: «آمریکایی‌ها در حال خروج اسناد محرمانه و جاسوسی از پاویون فرودگاه مهرآباد هستند و دولت موقت هم به گمرک فرودگاه دستور داده تا دخالتی در کار آمریکایی‌ها صورت نگیرد. خطر توطئه آمریکایی‌ها جدی و انقلاب در خطر است. پیشنهادی دارم. در اعتراض، سفارت آمریکا را تسخیر و دیپلمات‌های آمریکایی را برای مدت کوتاهی گروگان بگیریم.» محمود احمدی‌نژاد اما در مخالفت می‌گوید: «خطر آمریکا را قبول دارم. چه کسی گفته است خطر آمریکا از خطر شوروی جدی‌تر است؟ چه کسی گفته است مبارزه با سرمایه‌داری و امپریالیسم از مبارزه با کمونیسم مهم‌تر است؟ اگر هم بنا بر تسخیر باشد، تسخیر سفارت شوروی بر تسخیر سفارت آمریکا ارجح است. ما مخالفیم»

این روزنامه در مطلبی با عنوان «وزیر ارشاد به صحن می رود؟/ باهنر فکر نمی کنم استیضاحی در کار باشد» نوشت: نمایندگان «جبهه پایداری» می‌گویند عزمشان را برای استیضاح وزیر ارشاد جزم کرده‌اند. از آن طرف علی جنتی و محمدرضا باهنر می‌گویند خبری از استیضاح ندارند. این تناقضی است که به‌نظر می‌رسد باید در هفته‌های پیش‌ رو به پاسخ آن رسید. خبرهایی از داخل صحن علنی به گوش می‌رسد که برخی از نمایندگان «جبهه پایداری» که پیش از این نزدیک به 50 سوال از وزیر ارشاد پرسیده بودند، در حال جمع‌آوری امضا برای استیضاح او هستند. برخی از این نمایندگان اعلام کرده‌اند امضاها به حد نصاب رسیده و طرح استیضاح وزیر فرهنگ کابینه یازدهم به هیات‌رییسه تقدیم شده است. موضوعی که البته نایب‌رییس اول مجلس از آن ابراز بی‌اطلاعی می‌کند. محمدرضا باهنر که در چندروز گذشته در چند برنامه زنده تلویزیونی حاضر شده و بیشتر درباره تعامل مجلس و دولت صحبت کرده بود، شامگاه پنجشنبه در برنامه «دیروز امروز فردا» در پاسخ به سوال رنجبران، مجری برنامه مبنی بر اینکه آیا استیضاح وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام شده با ابراز بی‌خبری گفت: «ما هیچ استیضاحی را دریافت نکردیم و فکر نمی‌کنم فعلا چیزی وجود داشته باشد»

*کیهان

«بی ثباتی وزارت علوم، ترفند افراطیون سایه نشین دولت» عنوان گزارش خبری روزنامه کیهان درهمین رابطه است.

در گزارش کیهان آمده است: در حالی که هفته هاست وزارت علوم در نوعی بلاتکلیفی به سر می‌برد، به نظر می رسد جریانی خاص و سایه نشین در دولت از این فضا نه تنها ناراضی نیست، بلکه برای پیشبرد اهداف و برنامه های خود استفاده می کند. چهارشنبه هفته گذشته نمایندگان مجلس شورای اسلامی با رای قاطعی به گزینه معرفی شده از سوی دولت برای تصدی وزارت علوم جواب منفی دادند. تصمیم مجلس با واکنش های مختلفی روبرو شد و برخی رسانه های زنجیره ای سعی کردند ایستادگی مجلس بر اصول خود در انتخاب وزیر علوم را به لجاجت با دولت تعبیر کرده و آن را زیر سوال ببرند. این رسانه ها در حالی سعی دارند مجلس را به چوب گذاشتن لای چرخ دولت متهم کنند که به نظر می رسد یک جریان خاص و افراطی که از ابتدای شروع به کار دولت یازدهم خواب هایی را برای دانشگاه دیده بود، از بلاتکلیفی وزارت علوم برای پیشبرد اهداف خود نهایت استفاده را می برند.

یادداشت روز کیهان به قلم حسین شریعتمداری و با عنوان «زیر سایه وزیر» نوشته شده است.

در این یادداشت آمده است:‌ شاید جناب دکتر روحانی، آنچه را در این نوشته آمده است، «تلخ» تلقی کنند و بعید نیست ابرو در هم کشیده و زبان به گلایه بگشایند ولی «تلخی» اگر از «دارو» باشد، نوشیدنش شیرین است و از آن چاره نیست. شواهد فراوانی در دست است که نشان می‌دهد، برخی از همراهان - بخوانید ناهمراه- رئیس جمهور محترم، وزارت علوم و آموزش عالی را «بی‌ثبات» و دانشگاه‌ها را «آشفته» می‌پسندند و شاید تعجب‌آور باشد، اما واقعیت دارد و رخدادهای یکسال و چند ماه اخیر حاکی از آن است که این جماعت کم‌شمار و سایه‌نشین، افرادی را برای تصدی پست حساس وزارت علوم به رئیس جمهور پیشنهاد می‌کنند تا از سوی ایشان به مجلس معرفی شود، که از رأی عدم اعتماد مجلس به آنها اطمینان کامل داشته باشند و چنانچه توانست با «وعده» و «وعید» نظر موافق نمایندگان را جلب کرده و بر کرسی وزارت علوم تکیه بزند، از اینکه وعده‌ها و تعهدات خود را نادیده گرفته و آنچه را سایه‌نشینان دیکته می‌کنند به اجراء درآورد، امتناعی نداشته باشد.

در ادامه این یادداشت آمده است: سایه‌نشین‌های مورد اشاره که برخی از آنان به حضور در فتنه آمریکایی اسرائیلی 88 آلوده‌اند، حتی از رئیس جمهور نیز با عنوان یک پوشش ظاهری برای فعالیت‌های پنهان و غیرقانونی خود یاد می‌کنند تا آنجا که با وقاحت و به صراحت اعلام می‌کنند دولت روحانی «رحم اجاره‌ای»! اصلاح‌طلبان است! یعنی تنها رسالتی که برای دولت ایشان قائل هستند این که «نطفه نامشروع» مدعیان اصلاحات را در خود جای داده و بپروراند!... و بدیهی است، این نطفه با توجه به بصیرت مثال زدنی مردم که حماسه عظیم 9 دی فقط یک نمونه از تجلی آن است، قبل از تولد سِقط خواهد شد. باید به این نکته نیز توجه داشت که سایه‌نشین‌های یاد شده، بهره‌گیری از وزیر پوششی را در وزارت آقای دکتر فرجی‌دانا تجربه کرده‌اند ولی استیضاح و عزل ایشان به آنها آموخته است که فعالیت‌های غیرقانونی با هدف تنش‌آفرینی در سایه «وزیر پوششی»! می‌تواند وزیر علوم را برای بازخواست به خانه ملت بکشاند و در نهایت وی را با استیضاح و عزل روبرو کند.

شریعتمداری در ادامه این یادداشت نوشته است: عید نیست و شواهدی نیز حکایت از آن دارد که جریان مورد اشاره باز هم برای تصدی وزارت علوم، افرادی را به آقای روحانی پیشنهاد کنند و نهایتاً به مجلس معرفی شوند که از رأی عدم اعتماد نمایندگان به آنها اطمینان داشته باشند! چرا که به دلایل پیش‌گفته، بی‌ثباتی وزارت علوم مطلوب آنان است و معرفی و عدم رأی اعتماد مجلس با چاشنی تبلیغات رسانه‌ای مشترک بیرونی و داخلی می‌تواند در فضای سیاسی کشور تنش‌آفرین باشد که این نیز مطلوب سایه‌نشینان است  حتی اگر به بهای سوءاستفاده از شخصیت وزرای پیشنهاد شده باشد.

روزنامه کیهان در ستون اخبار ویژه خود در مطلبی با عنوان «کاخ سفید: با اسرائیل علیه ایران هماهنگی کم نظیری داریم» نوشت: کاخ سفید روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد با جلو رفتن مذاکرات اتمی ایران، آمریکا و اسرائیل به «گونه‌ای کم نظیر» به هماهنگی خود ادامه می‌دهند. به گزارش آژانس تلگرافی یهود، سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا و یوسی کوهن، همتای اسرائیلی او روز پنجشنبه در کاخ سفید به طور مشترک ریاست جلسه «گروه مشاوره آمریکا- اسرائیل» را برعهده داشتند. بیانیه کاخ سفید درباره جلسه روز پنجشنبه در واشنگتن می‌گوید: «در مورد ایران، هیئت آمریکایی بر تعهد ما برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی تأکید کرد»

این روزنامه در مطلب دیگری در همین ستون با عنوان «‌برخی همراهان روحانی هم از معرفی نیلی احمدآبادی شاکی بودند»

رای عدم اعتماد نمایندگان مجلس به نیلی احمدآبادی برای وزارت علوم همچنان در کانون توجه رسانه‌ها و نمایندگان مجلس قرار دارد. قسیم عثمانی از نمایندگان حامی دولت که در جلسه بررسی صلاحیت نیلی نیز به عنوان موافق سخن گفت، در مصاحبه با ایلنا خاطرنشان کرد: بالای 90 درصد می‌دانستیم نیلی رای نمی‌آورد. وی افزود: نیلی نتوانست حوادث پس از انتخابات 88 را آن‌طور که شایسته است شفاف‌سازی کند. رای نیاوردن ایشان کاملا محسوس بود و بالای 90 درصد می‌دانستیم که رای نمی‌آورد مخصوصا وقتی از خود دفاع کردند و صحبت‌هایشان به جای اینکه در راستای رای بیشتر باشد در جهت کاهش میزان رای او بود. در این میان محمد دهقان عضو هیئت رئیسه مجلس به فارس می‌گوید: درباره معرفی نیلی حتی با علی لاریجانی رئیس مجلس نیز مشورت نشده بود. وی اضافه کرد: آقای روحانی و سایر مسئولان دولتی در مورد معرفی آقای نیلی به مجلس، حتی یک نفر را هم در جریان نگذاشته بودند، دولت حتی با رئیس مجلس که در قضیه استیضاح آقای فرجی‌دانا، برای رای نیاوردن استیضاح وی، سنگ تمام گذاشته  بود و حتی از سوی تعدادی از نمایندگان، مورد اعتراض نیز قرار گرفته بود، گفت‌وگو و مشورتی در مورد معرفی آقای نیلی انجام نداده بود، این چه تدبیری است که در نحوه معرفی وزیر مشاهده می‌کنیم؟!

*اعتماد

اعتماد در گزارشی با عنوان «ایرانیان؛ پای سفره 50 میلیارد دلاری» به بررسی اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در 4 سال گذشته پرداخت و در قسمتی از گزارش به پرداخت یارانه در ساله 93 اشاره کرده و نوشت: اما در سال 1393 در رابطه با اختصاص درآمدهای حاصل از افزایش قیمت حامل‌های انرژی چه اتفاقی افتاد؟! براساس گزارش‌هایی که از هدفمند کردن یارانه‌ها از نیمه اول امسال منتشر شده، هیچ یارانه‌یی به تولید پرداخت نشده است. اگرچه بنابر اعلام اخیر معاون برنامه‌ریزی رییس‌جمهور، پرداخت یارانه این بخش در نیمه دوم سال در دستور کار خواهد بود؛ چراکه در چند ماه ابتدایی، با توجه به درآمد محدود به دست آمده، اولویت تخصیص منابع بهداشت و درمان بوده است. البته در شش ماهه نخست امسال برای بخش عدالت در سلامت مبلغ یک‌هزار و 440 میلیارد تومان پرداخت شده که معادل 30 درصد بودجه مصوب است. همچنین در گزارش‌های منتشر شده، آمده است که مبلغی حدود هزار و 300 میلیارد تومان در وجه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پرداخت شده که از این رقم، بیش از 500 میلیارد تومان در مردادماه و 800 میلیارد تومان در شهریور اختصاص یافته است.

این گزارش در ادامه پرداخت نقدی یارانه به یارانه بگیران را به این صورت به ضرر جامعه می داند و می نویسد:‌با وجود اینکه هر ماه دولت از درآمد بالایی در رابطه با افزایش قیمت حامل‌های انرژی برخوردار بوده، اما پرداخت یارانه‌های نقدی راه را برای تمامی برنامه‌های توسعه‌یی بسته است؛ به‌گونه‌یی که دولت دهم طی مدتی برای تامین یارانه‌های نقدی، با رویکرد بی‌انضباطی مالی به استقراض از بانک مرکزی و برداشت منابع از خزانه روی آورده بود و دولت یازدهم نیز در ادامه برای برقراری انضباط مالی و جلوگیری از بار تورمی این بی‌انضباطی، تنها در جهت تعادل میان درآمد حاصل از افزایش قیمت انرژی (با کاهش یارانه‌بگیران و افزایش دوباره قیمت انرژی) بر آمده است. این موضوع نشان می‌دهد که در صورت تجدیدنظر در رویکردهای فعلی پرداخت یارانه نقدی یا کاهش یارانه‌بگیران، امکان ادامه این وضعیت برای دولت وجود ندارد.

«اصلاح طلبان به دنبال مصالح نظام هستند» تیتری است که این روزنامه برای گفتگو با حسین مرعشی انتخاب کرده است .

مرعشی در پاسخ به این سوال که  خاتمی از تعامل با حاکمیت و اصولگرایان معتدل صحبت کرده بود اصلاح‌طلبان برای تعامل با حاکمیت و همچنین اصولگرایان چه سازوکاری را در نظر گرفته اند؟ مدعی شد: به طور کلی هم آقای خاتمی و هم مجموعه اصلاح‌طلبان بخش مهمی از سیاست در جمهوری اسلامی و دلسوز نظام هستند. اصلاح‌طلبان همواره به دنبال مصالح نظام بوده‌اند. مصالح نظام هم ایجاب می‌کند که اصلاح‌طلبان در مسائل سیاسی و به ویژه امر مهمی مثل انتخابات مشارکت داشته باشند و نقش جدی و پررنگی ایفا کنند، اصلاح‌طلبان هم به دنبال همین موضوع هستند. من شخصا فکر می‌کنم در این تعاملات نخستین نکته‌یی که باید مورد توجه‌مان باشد توجه به دغدغه‌های رهبری است. رهبری نظام دغدغه‌هایی در مورد ترکیب مجلس و شخصیت‌هایی که می‌توانند در مجلس حضور داشته باشند دارند که باید در نظر گرفته شود.

مرعشی می گوید: آقای ناطق از سیاستمداران کارکشته و مورد اعتماد اصلاح‌طلبان و اصولگرایان است اما به معنای این نیست که قرار است آقای ناطق با اصلاح‌طلبان وارد ائتلاف شود. ما فکر می‌کنیم اصولگرایان با حضور آقای ناطق در انتخابات فعال شوند و از فضایی که دولت روحانی در کشور ایجاد کرده است استفاده کنند. ما دوست داریم که رقیب‌مان متحد و نیرومند وارد انتخابات شود، ما هم نیرومند وارد می‌شویم و هر نتیجه‌یی که داشته باشد انقلاب و نظام و مردم برنده باشند. اما در مورد شکل‌گیری مثلث هاشمی، خاتمی، ناطق باید بگویم که این ائتلاف برای ارتقای سیاست در ایران و برای تشویق همه فعالان سیاسی در کشور است که همین الان هم وجود دارد و لازم نیست حتما در قالب یک جبهه فعالیت کنند. از نظر من ائتلاف بین این سه شخصیت برای انتخابات شکل نمی‌گیرد اما این سه شخصیت با هم تفاهم کامل دارند که انتخابات مجلس از اهمیت بالایی برخوردار است و باید از نیروهای لایق و با کفایت در این مجلس استفاده شود. در این موارد بین این سه شخصیت همدلی ویژه‌یی وجود دارد.

مجتبی حسینی در مطلبی با عنوان«ماموریت دوم اصلاح طلبان» به این موضوع می پردازد که چرا پیروزی در انتخابات مجلس برای اصلاح طلبان مهم است و مدعی می شود:‌ اگرچه مصایب و سختی‌های حضور اصلاح‌طلبان در میدان سیاسی ایران بر کسی پوشیده نیست اما بار سنگین نگاه‌های توده‌های خسته از مدیریت اصولگرایانه باعث شده تا اصلاح‌طلبان، بیش از پیش برای عملیاتی کردن مطالبات این توده‌ها و هواداران کثیر خود احساس مسوولیت کنند. نیروهای سیاسی اصلاح‌طلب با همین رویکرد طی یک سال گذشته راهبردها و تاکتیک‌های مختلفی را برای رسیدن به نقطه مطلوب مورد بررسی و ارزیابی قرار داده‌اند از جمله؛ راه‌اندازی حزب سراسری و کشوری، جبهه فراگیر منسجم، برگزاری کنگره، تاسیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاحات، تشکیل مجمع ملی اصلاح‌طلبان و یا پارلمان اصلاحات. در این میان اصلاح‌طلبان متفق القول معتقدند که تاسیس جبهه فراگیر اصلاحات با رهبری شخصیت‌های نظیر سید محمد خاتمی و هاشمی رفسنجانی و بهره‌گیری از نظرات مشورتی عبدالله نوری با مدیریت میدانی محمدرضا عارف می‌توان ماموریت دوم را هم به اتمام رساند.

«بهارستان جلوتر از پاستور» عنوان گزارشی از احسان بداغی در خصوص رقابت انتخاب وزیر علوم است که در آن مدعی است: مجلس تقریبا موضع خود را با وزارت علوم از همان مرداد سال 92 با 105 رایی که به میلی منفرد داد، مشخص کرد. موضعی که بعدها با ایستادگی در مقابل معرفی جعفر توفیقی، برکناری رضا فرجی دانا و رد پیشنهاد محمود نیلی به عنوان وزیر علوم، شفاف‌تر از قبل شد تا مرتضی آقاتهرانی دو روز بعد از جلسه رای اعتماد به پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; بگوید: « اگر اینها اهل سیاست باشند می‌توانند به راحتی حدس بزنند که چه وزیری در مجلس رای نمی‌آورد.» این بدان معناست که قرار است همچنان «در» مجلسی‌ها بر همان «پاشنه»یی بچرخد که تا حالا حسن روحانی را برای مدیریت پایدار وزارت علوم ناکام گذاشته است. از موضع‌گیری برخی نمایندگان و خصوصا طیف‌های منتقد دولت این‌گونه برمی‌آید که رای عدم اعتماد و حتی بی‌وزیر ماندن وزارت علوم هم تا اینجا آنها را از ادامه راهی که در پیش گرفته‌اند منصرف نکرده است. تهدیدهایی نظیر تهدید زهره طبیب‌زاده که گفته «اگر گزینه‌های جدید وزارت علوم نیز شاخص‌های اصولی را نداشته باشند رویه مجلس همین است»، بعد از جلسه رای اعتماد کم نبوده‌اند. طیف منتقدان دولت بر این باور است که اگر تا حالا تکلیف وزارت علوم مشخص نشده ناشی از «لجبازی» دولتی‌هاست.

بداغی بر این نکته اصرار دارد که رابطه بین دولت و مجلس پس از عدم رای اعتماد به وزیر رو به وخامت است و می نویسد:

لحن موضع‌گیری‌های دولت و مجلس بعد از جلسه روز چهارشنبه موضعی تقابلی را تصویر می‌کند. اما همزمان در این «تقابل» آشکار است که مجلسی‌ها چند قدمی جلوتر از دولت هستند. بدان معنا که امکان بیشتری برای اظهارنظر صریح‌تر دارند و طبیعی هم هست که به همین روال دست آنها برای اقدام در موضوع انتخاب وزیر علوم هم بازتر باشد. تعداد زیادی از نمایندگان با صراحت کامل از «لج‌بازی» دولت سخن گفته‌اند و از اصرارشان بر تکرار آن مشخص است که بیمی از آن ندارند. در مقابل، دولت فقط می‌تواند «گلایه» کند، گلایه‌هایی نظیر سخنان رییس‌جمهوری در زنجان و موضع‌گیری حسام‌الدین آشنا یک شب قبل از جلسه رای اعتماد. اما همین گلایه‌ها هم به راحتی توسط نمایندگان به زمینه حمله به دولت تبدیل شود. در چنین فضایی دو واقعیت قطعی وجود دارد؛ اول اینکه وزارت علوم باید صاحب وزیر شود و دوم هم اینکه دولت بیش از یک مقدار مشخص نمی‌تواند در تقابل با نمایندگان منتقد خود در موضع قدرت قرار بگیرد. این دو واقعیت می‌تواند پاستور را در هفته‌های آینده به سمت گزینه‌هایی سوق دهد که مدت‌هاست مجلسی‌ها «شاخصه‌»های آنها را در سخنان خود تبیین می‌کنند.

«حسین (ع) می گوید فریاد بزنید تا مردم تکان بخورند» عنوان گفتاری از داوود فیرحی است که به تحلیل سیاسی و اقتصادی و اجتماعی تحولات جامعه اسلامی در عصر معاویه می پردازد.

فیرحی در این مطلب می نویسد: امر به معروف و نهی از منکر از ابتدا دو وجه داشت.نخست نظارت مدنی بود .یعنی از سوی شهروندان به شهروندان صورت می گرفت و دوم نظارت سیاسی بود یعنی از سوی شهروندان به دولت صورت می گرفت. اما به تریج این قسمت دوم در ادبیات اسلامی فلج شد.یعنی نظارت شهروندان به دولت اهمتیش را از دست داد و دولت اموی یاد گرفت که چگونه ابزار نظارتی علیه دولت را به ابزار کنترل علیه شهروندان به کار برد.

*آرمان امروز

«3 هفته طلایی تا توافق نهایی» عنوان تیتر یک روزنامه آرمان امروز است که به مقطه حساس مذاکرات هسته ای اشاره کرده و اظهارات اخیر کری را نخ نما شده توصیف می کند و می نویسد : مرور اظهارنظرهای مقامات آمریکایی نشان می‌دهد که آنان برای رسیدن به توافق نهایی امیدوار هستند و آن را شدنی می‌دانند اما برای راضی کردن منتقدان داخلی و شرکای سیاسی خود و پایین آوردن دوز حساسیت آنان ادعاهای همیشگی را مطرح می‌سازند که بیشتر مصارف تبلیغاتی داشته است اما مهم اصل و کنه ماجراست که توافق بر سر پرونده هسته‌ای است. جان کری ضمن ابراز امیدواری برای رسیدن به توافق هسته‌ای هدف آمریکا را از این توافق، اینگونه عنوان می‌کند: «ایران چهار مسیر برای رسیدن به بمب اتمی دارد و ما جلوی هر چهار مسیر را خواهیم بست؛ فردو، نطنز، (آب سنگین) اراک و اقدام مخفیانه.» او در ادامه مدعی می‌شود: «اگر ما بتوانیم به توافق برسیم، جهان مکان امن‌تری خواهد بود؛ این موضوع نباید به موضوعی برای تصمیم‌گیری از منظر ایدئولوژیک بدل شود». اینکه کری همانند همیشه در ادعایی نخ‌نماشده هدف از توافق را عدم دستیابی ایران به بمب هسته‌ای اعلام می‌کند، گزاره مهمی نیست چون طرف ایرانی بارها اعلام کرده که هدف برنامه هسته‌ای‌اش صلح‌آمیز بوده و هیچ انحرافی با اذعان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نداشته است.

نویسنده در انتهای مطلب مدعی می شود: تمامی اظهارنظرها در خصوص مذاکرات هسته ای  بیشتر جنبه تبلیغاتی داشته و مصارف داخلی دارد چرا که رسیدن به توافق در واقع نیاز به جسارت و شجاعت هر دو طرف ماجرا دارد، آن چیزی که دکتر روحانی نیز بدان اشاره کرده و نگاه عقلانی به ماهیت بدیهی مذاکرات که بر بده و بستان متقابل استوار است نیز حکم به درستی حرکت متوازن و متقابل دو طرف می‌دهد. مضاف بر اینکه موضوع غنی‌سازی معطوف به طرف ایرانی و لغو تحریم‌ها در حیطه وظایف و اختیارات طرف آمریکایی است و هر دو باید با انعطاف مقبول زمینه را برای رسیدن به توافق نهایی فراهم کنند و سخنان این روزها که از رسیدن به درصدهایی قابل قبول درخصوص موضوعات مهم مورد اختلاف حکایت دارد، مسیر پیش رو را روشن‌تر از قبل نشان می‌دهد.

حمید رضا عاصفی نیز در گفتگو با این روزنامه  با اشاره به نامه هاشمی به پادشاه عربستان در خصوص عدم اعدام شیخ نمر می گوید: « پاسخ مثبت عربستان به نامه آیت الله هاشمی محتمل است».

این روزنامه همچنین در مطلبی با عنوان « سرافراز جانشین ضرغامی » به گمانه زنی ها در خصوص رئیس آینده سازمان صدا و سیما پرداخته است.

«وزیر ارشاد مسافر بعدی اتوبوس بهارستان » نیز یکی دیگر از مطالب این روزنامه است که به بررسی احتمال استیضاح  علی جنتی پرداخته و نوشته : علی جنتی می‌گوید «منتظر این هستم که موضوع استیضاح احتمالی‌ام از سوی نمایندگان مجلس مشخص شود و من هنوز هیچ اطلاعی از این موضوع ندارم». این روزها بعضی از نمایندگان مجلس بر استیضاح وزیر ارشاد اصرار دارند. جنتی می‌داند صندلی او صندلی محکمی نیست حتی اگر رئیس‌جمهور او را بسیار دوست داشته باشد. در واقع او خوب به یاد می‌آورد زمان ریاست‌جمهوری اول هاشمی را که با وجود علاقه او به وزیر فرهنگش، سرانجام «سیدمحمد خاتمی» مجبور به استعفا شد. با این حال چرخ گردون به شکلی گشت که چند سال بعد خاتمی بر صندلی ریاست‌جمهوری بنشیند. اما او نیز در دولت اول خود شاهد استعفای وزیر فرهنگ دولتش بود. در حالی که وزیر وقت توانسته بود رای اعتماد نمایندگان مجلس پنجم را در جلسه استیضاح بگیرد اما بعد جای خود را به مسجدجامعی سپرد. اما این پایان داستان استعفاهای وزیران ارشاد نبود. دولت اول احمدی‌نژاد نیز در آخرین روزهای خود و در آستانه اولین روزهای دولت دهم در سال 88 شاهد استعفای «صفارهرندی» بود. هر چند دلیل استعفا این‌بار تفاوت داشت اما سنت استعفای وزیران ارشاد در دولت اول رئیس‌جمهورهای ایران را حفظ کرد! حالا نوبت جنتی است.

«آماده محاکمه هستم حتی علنی » تیتری است که این روزنامه برای گفتگو با محمد جهرمی برگزیده است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها