امروز : جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 27
۰۲:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 123069
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۶
تعداد بازدید: 14
اشرف آل‌یاسین در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با بیان لزوم اهمیت مشاوره قبل از بارداری و توجه به بیماری‌های

اشرف آل‌یاسین در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با بیان لزوم اهمیت مشاوره قبل از بارداری و توجه به بیماری‌های زمینه‌ای مانند فشار، قند، چربی خون و بیماری‌های قلبی و عروقی اظهار داشت: متأسفانه برخی زنان قبل از اقدام به بارداری بیماری‌های زمینه‌ای خود را بررسی نمی‌کنند و گاهی نیز اصلاً از آن اطلاعی ندارند.

وی افزود: هنوز هم رماتیسم عامل ایجاد بیماری قلبی است که این موضوع موجب تنگی یا گشادی دریچه میترال می‌شود.

*احتمال آمبولی در زنان بارداری که به بیماری قلبی مبتلا هستند

مدیر گروه زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: حجم خون در دوران حاملگی افزایش پیدا می‌کند و در این حالت چنانچه فرد به بیماری‌ قلبی مبتلا باشد، قلب او کشش نداشته و در فاز نارسایی قلبی قرار می‌گیرد. همچنین گاهی مشکلات دریچه‌ای موجب لخته شدن خون و حرکت آن به سمت ریه و آمبولی می‌شود که می‌تواند مرگ را در پی داشته باشد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: گاهی تنگی میترال آنقدر شدید است که موجب نارسایی قلبی و مرگ فرد می‌شود، بهتر است زنانی که قصد بارداری دارند قبل از آن از وضعیت قلب خود مطلع شوند. اکوی قلبی و معاینه آن می‌تواند در این زمینه موثر باشد،‌همچنین توصیه می‌شود حتماً به پزشک درباره ابتلا به بیماری‌های دریچه‌ای در صورت آگاهی از وجود آن اطلاع داده شود.

* بیماری‌های قلبی در دوران حاملگی به 4 مرحله تقسیم می‌شود

این جراح و متخصص زنان و زایمان با بیان اینکه بیماری‌های قلبی در دوران حاملگی به 4 مرحله تقسیم می‌شود، گفت: زنانی که در مرحله 1 و 2 بیماری قلبی قرار دارند می‌توانند دوران بارداری را طی کنند به شرطی که تحت نظر باشند و در طی دوران بارداری استراحت کنند.
 
وی افزود: این بیماران به دلیل آنکه نسبت به سایر بیماران قلبی پرخطر محسوب می‌شوند باید دو برابر یک بیمار معمولی توسط متخصص زنان بررسی شوند و به مراکزی مراجعه کنند که مرکز قلب مجهز داشته و در سطح 3 باشند.

وی افزود: به زنانی که در مرحله 4 بیماری قلبی قرار دارند اکیداً توصیه می‌شود باردار نشوند و اگر متوجه بارداری خود شدند ختم حاملگی دهند. افرادی که در مرحله سوم بیماری قلبی قرار دارند نیز بینابین تلقی می‌شوند و بهتر است باردار نشوند اما چنانچه حامله شدند نیز در زمره بیماران فوق‌العاده پرخطر قرار می‌گیرند و باید به مدت طولانی بستری شوند.

*مرگ و میر زنان در دوران بارداری بر اثر بیماری‌ها زمینه‌ای

رئیس بخش زنان و زایمان بیمارستان شریعتی اظهار داشت: بخشی از تعداد مرگ و میر زنان در دوران حاملگی مربوط به بیماری‌های زمینه‌ای است که از این منظر باید نسبت به کنترل این بیماری‌ها اقدام شود.

وی خاطر نشان کرد: زنانی که قصد بارداری دارند، با بررسی میزان فشار،‌قند و چربی خون و معاینه قلب خود از عدم ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای مطلع شوند چرا که عدم اطلاع از این بیماری‌ها و اقدام به بارداری می‌تواند موجب مرگ و میر آنها شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها