امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۸:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 123071
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۶
تعداد بازدید: 17
سعید عسگری، در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس درباره اقدامات این شورا در عرصه پیشگیری از پوسیدگی دندان تصریح کرد: یکی از طرح‌های دیگر که در ...

سعید عسگری، در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس درباره اقدامات این شورا در عرصه پیشگیری از پوسیدگی دندان تصریح کرد: یکی از طرح‌های دیگر که در جلسه هفته جاری شورای سلامت مطرح شد بحث پیشگیری است و از آنجا که در بیماری‌های دهان و دندان پیشگیری نسبت به درمان بسیار اولی تر و اثر بخش‌تر است اگر بتوانیم اقدامات پیشگیری را انجام دهیم انتظار داریم در یک تا دو دهه آینده حجم نیاز به خدمات درمانی دندانپزشکی کاهش یابد.

وی افزود: در عرصه پیشگیری پیشنهاد شده است که این اقدام از مدارس ابتدایی آغاز شود و تلاش داریم در برخی استان‌ها، شهرها و شهرستان‌های منتخب دانش‌آموزان تحت معاینه و غربالگری قرار گیرند و در حوزه بهداشت دهان و دندان آموزش ببینند.

دبیر شورای سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت گفت: بر اساس تفاهمات اولیه با مسئولان وزارت آموزش و پرورش بناست زنگ مسواک در این مدارس به اجرا درآید و کودکان روش‌های حفظ بهداشت دهان و دندان را آموزش ببیند و به صورت صحیح آنها را اجرا کنند.

عسگری خاطرنشان کرد: در صورت امکان اقدامات پیشگیرانه دیگری نیز در مدارس برای بچه‌ها صورت خواهد گرفت که این یکی از بسته‌های مهمی است که در جلسه هفته جاری مورد بحث قرار گرفت و کلیات آن تصویب شد و به امید خدا اقدامات اولیه برای مهیا شدن اجرا به انجام برسد.

وی تصریح کرد: در راستای این اقدامات پیشگیرانه یکی از اقدامات بسیار ساده، بحث نظارت و مدیریت تغذیه کودکان در مدرسه است برای مثال از منازل چه چیزی را به عنوان تغذیه به مدارس بیاورند، یا اینکه در بوفه مدارس چه چیزهایی در اختیار کودکان قرار بگیرد که بحث‌های اولیه با وزارت آموزش و پرورش انجام شده است و توافق اولیه در مهر بین وزراتخانه‌های بهداشت و آموزش و پرورش صورت گرفت.

دبیر شورای سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت افزود: برخی مواد غذایی است که اگر با بی دقتی در الگوی تغذیه کودکان قرار گیرد باعث ایجاد پوسیدگی در دندان کودکان می‌شود که با یک مداخله ساده قابل پیشگیری است مشروط بر اینکه بتوانیم مبانی علمی مورد نظر وزارت بهداشت را با مبانی اجرایی که آموزش و پرورش متعهد به انجام آن است همراه با مبانی تبلیغاتی و فرهنگی که خانواده دانش‌آموز مسئول آن است پیوند بزنیم که این کار در نهایت می‌تواند باعث کاهش پوسیدگی در دندان کودکان می‌شود.

عسگری گفت: همین طور با بررسی‌های علمی انجام شده تصمیم گرفته شده تا فلورایدتراپی در مدارس انجام شود که اگر این مورد نیز محقق شود دندان کودکان به مقدار زیادی در مقابل پوسیدگی مقاوم تر می‌شود.
 
وی افزود: در مجموع با استفاده از روش‌های مختلف پیشگیری مدنظر است تا تعداد دانش اموزان با دهانی عاری از پوسیدگی در طی سالهای آتی به تدریج افزایش یابند تا با استمرار این روش ها طی یک تا دو دهه آینده اکثر بچه ها از سلامتی دهان و دندان برخوردار باشند و در نهایت به ارائه خدمات درمانی کمتری نیاز باشد.

وی تصریح کرد: به عنوان یک حقیقت علمی دوست داریم آبی که مردم به عنوان آب شرب استفاده می‌کنند فلورایدی به میزان 1 PPM داشته باشد که در این صورت مقدار مفید فلوراید برای استحکام دندان‌ها و مقاومت در برابر پوسیدگی به بدن افراد خصوصاً کودکان خواهد رسید اما این میزان در شهرهای مختلف دنیا و ایران با توچه به مقدار فلوراید در آب منابع گوناگونی که برای آبرسانی استفاده می‌شود متغیر و متفاوت است.

دبیر شورای سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: همان طور که در برخی مناطق میزان فلوراید کمتر از حد مطلوب است، مناطقی در کشور وجود دارد که به طور طبیعی مقدار فلوراید موجود در آب آن منطقه بیش از حد مفید است که این نیز مشکلاتی را در بر دارد.

عسگری افزود: در این مناطق دارای فلوراید بیش از حد در آب روی دندان برخی کودکان لکه‌هایی وجود دارد که به آن فلوروزیس می‌گویند که به محض دیدن این لکه‌ها می‌فهمیم که مقدار فلوراید آب مصرفی این‌ها زیاد بوده است، البته این گونه دندان‌ها مقاومت بیشتری مقابل پوسیدگی دارند ولی ظاهرشان در برخی موارد نازیبا است.

وی تصریح کرد: ممکن است میزان فلوراید آب حتی در یک شهر بسته به اینکه منابع آبی خود را چند درصد و از کجا تامین می‌کند در ادوار گوناگون زمانی متغیر باشد بنابراین رسیدن به چیزی که به عنوان هدف و آرزوی ما است که آب ها 1 PPM فلوراید داشته باشند در واقع کاری دشوار بوده و نیازمند همکاری های بین بخشی است. 

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها