امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۴:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 123092
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۶
تعداد بازدید: 15
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی و ارتباطات دادگستری تهران، یکصد و هفتاد و هفتمین نشست کمیسیون بررسی امور حقوقی و ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی و ارتباطات دادگستری تهران، یکصد و هفتاد و هفتمین نشست کمیسیون بررسی امور حقوقی و قضایی دادگستری استان تهران با حضور رئیس‌کل دادگستری استان در حوزه معاونت آموزش دادگستری برگزار شد.

در ابتدای این جلسه غلامحسین اسماعیلی ضمن تسلیت ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و تقدیر از تلاش‌های دست‌اندرکاران امور آموزش دادگستری بر اهمیت موضوع آموزش و نقش آن در حفظ و رشد منابع انسانی و نیز تحقق عدالت در نظم قضایی تأکید کرد و گفت: قاضی قطعاً باید عالم و مجتهد باشد، در شرایط ضروری که قاضی مجتهد به تعدادی کمی در اختیار نداریم باید از غیر مجتهدین که عالم و آشنا به مسائل قضای اسلامی هستند استفاده کنیم و در این مسیر هر چه سطح علم، آگاهی و معلومات قضات بیشتر باشد علاوه بر تأثیر مستقیم دانش در تشخیص حق و عدالت در مقام رسیدگی به تناسب بهره علمی، شأن و منزلت قاضی نیز ارتقاء می‌یابد و آسیب پذیری او نیز کم می‌شود.

وی در ادامه افزود: امروز مسئولیت دستگاه قضایی و دادگستری استان تهران آن است که علاوه بر جذب نخبگان علمی حوزوی و دانشگاهی در دوران خدمت نیز با روش‌های مختلف از جمله برگزاری نشست‌های قضایی در جهت ارتقاء و افزایش سطح علمی قضات، گامهای جدی برداشته شود.

رئیس کل دادگستری استان  تهران با اشاره به نقش، اهمیت و جایگاه دادگستری استان، ویژگی‌ها و حساسیت‌های قضاوت در این استان گفت: دادگستری استان تهران گرچه با کمبود کادر قضایی مواجه است اما به لحاظ وجود قضات عالم و فرهیخته از بضاعت و ظرفیت لازم جهت احراز رتبه مناسب در نظام قضایی اسلام برخوردار است.

اسماعیلی در پایان با اشاره به لزوم  صدور آراء عالمانه برخوردار از استدلال کافی، استناد قانونی و مشتمل بر ادبیات فاخر و صریح و روشن و نیز دارا بودن ویژگی اتفان و استحکام، گفت: آراء مراجع قضایی باید قاطع دعوی و برطرف کننده ماده نزاع و مشتمل بر فصل خصومت و اجرای عدالت باشد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار