امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۰۲:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 123101
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۶
تعداد بازدید: 19
«سید محمدامین عالمی» کارشناس مسائل سیاسی افغان در گفت‎وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل اظهار داشت: پس از ایجاد دولت وحدت ...

«سید محمدامین عالمی» کارشناس مسائل سیاسی افغان در گفت‎وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل اظهار داشت: پس از ایجاد دولت وحدت ملی، مقام‎های این دولت و خارجی‎ها در تلاش برای رساندن افراد وابسته به خود در چارچوب این دولت هستند.

عالمی افزود: در خصوص انتصابات جدید در افغانستان فراز و نشیب‎های زیادی برای دولت و ملت افغانستان وجود دارد و اینک اگر نگاهی به دولت‎های پیشین کابل داشته باشیم این انتصابات خوش‎بینانه به نظر می‎رسد.

وی افزود: در دولت‎های پیشین کابل علاوه بر نادیده گرفتن این موارد آن را با قوت و قدرت تمام رُشد داده بودند.

این کارشناس افغان تصریح کرد: پس از شکست سایه سیاه طالبان، اینک روندهای دمکراتیک پر رنگ و با روی کارآمدن دولت جدید، نمودارهای دموکراتیک و شایسته‎سالارانه پررنگ خواهد شد.

سید امین عالمی با اشاره به انتصابات دولت «حامد کرزی» رئیس جمهور پیشین این کشور پس از شکست طالبان اظهار داشت: آن دولت توانست تا حدی انتصابات را مردم‎سالارانه و شایسته‎سالارانه کند.

عالمی در ادامه اظهار امیدواری کرد: دولت وحدت ملی انتصابات را متناسب با خواست مردم انجام خواهد داد و انتصابات جدید نیز عاقلانه به نظر می‎رسد.

این آگاه امور سیاسی برخی اقدامات رئیس جمهور این کشور را مورد انتقاد قرار داد و گفت: رفتن به زندان و یا بررسی حوزه‎های پلیس نمی‎تواند رافع تمام مشکلات مردم باشد، بلکه وی باید روی انتصابات مقام‎های جدید بیشتر تمرکز کند تا یک تیم کاری کارآمد بسازد.

وی در ادامه با انتقاد از برخی انتصابات، آن را نشان از نوعی ناهماهنگی در دستگاه‎های دولتی بویژه میان 2 رهبر دولت وحدت ملی این کشور دانست و گفت: دست‎اندازی‌ها و سنگ‎اندازی‎های بیرونی نیز در این انتصابات ممکن است وجود داشته باشد.

عالمی در ادامه تأکید کرد: اگر دست‎های پیدا و پنهان خارجی از پشت انتصابات در دولت وحدت ملی برداشته شود، بدون شک با توجه به ظرفیت موجود داخلی تا یک دهه دیگر، سیمای افغانستان تغییر خواهد کرد.

به باور این کارشناس افغان، دستگاه‎های دیپلماتیک خارجی در افغانستان فعال بوده و در سیاست‎گذاری‎های دولت کابل نقش خود را فعالانه بازی می‎کنند، پس در این صورت امکان دارد که در انتصابات جدید نیز با قدرت و قوت بسیاری فعالیت کنند.

عالمی در ادامه تأکید کرد: با توجه به دست‎درازی‎های کشورهای خارجی در گذشته، امکان دارد حتی برخلاف عقاید و خواست‎های «عبدالله عبدالله» و «محمد اشرف‎غنی» برخی انتصابات صورت گیرد.

این کارشناس افغان با تأکید براینکه عبدالله عبدالله و محمد اشرف‎غنی هر کدام تلاش خواهند کرد تا افراد نزدیک و وابسته به خود را در پست‎های بالای دولتی استخدام کنند، اظهار داشت: این یک امر معمول در تمام کشورها است.

به گفته وی، هر 2 رهبر دولت وحدت ملی افغانستان به اعضای تیم‎های انتخاباتی خود در جریان مبارزات انتخاباتی وعده داده بودند که در صورت پیروزی به آن‎ها یک پست مناسب دولتی خواهد داد.

سید محمدامین عالمی در ادامه در پاسخ به این سوال که اگر انتصابات جدید از سوی کشورهای خارجی و یا به خواست آن‎ها صورت گیرد، سرنوشت تعهدات عبدالله و اشرف‎غنی مبنی به مبارزه با فساد اداری، تروریسم و مواد مخدر و همچنین تأمین امنیت چه خواهد بود، گفت: در این صورت، تمام نابسامانی‎های موجود تداوم خواهد یافت.

عالمی افزود: اگر دست کشورهای خارجی در انتصابات دولت پیشین افغانستان دخیل نمی‎بود، بدون شک شاهد نابسامانی‎های موجود نبوده و دست‎کم شاهد پیشرفت‎هایی در این موارد می‎بودیم.

وی تأکید کرد: با آنکه افغانستان از نگاه حقوقی یک کشور مستقل است، اما اگر واقع‎بینانه به این مسئله نگاه شود، کشورها و مهره‎های خارجی در سیاست‎گذاری کلان این کشور همواره دخیل بوده‎اند.

به گفته وی، اگر دست کشورهای خارجی از انتصابات کوتاه شود، بدون شک دولت‎مردان افغانستان در امر مبارزه با مواد مخدر، تروریسم و اعتیاد موفق خواهد شد، زیرا افغان‎ها اراده کاری برای بهبود وضعیت کشور خود را دارند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها