امروز : سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 22
۲۲:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 123114
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۶
تعداد بازدید: 25
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ریف جنوبی ادلب در شمال غرب سوریه، این روزها شاهد پیشروی ارتش سوریه به فرماندهی «ببر ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ریف جنوبی ادلب در شمال غرب سوریه، این روزها شاهد پیشروی ارتش سوریه به فرماندهی «ببر سوریه» است.

خبرنگار فارس گزارش کرد که نیروهای «سرهنگ سهیل» فرمانده ارشد ارتش سوریه، معروف به «ببر سوریه» عملیات جدیدی را در ریف جنوبی ادلب برای پاکسازی مناطق جنوبی حومه ادلب از گروه‌های تروریستی جبهه النصره و باقی تروریست‌ها شروع کرده‌اند. مناطقی که بیش از دو سال و نیم در اختیار تروریست‌ها است.

حومه جنوبی ادلب و بویژه منطقه «خان شیخون» از اهداف نیروهای سرهنگ نمر است و بر اساس اطلاعات بدست آمده گروه‌های تروریستی بسیاری در این مناطق وجود دارند. این مناطق برای گروه‌های تروریستی نیز بیسار مهم است.این مناطق بعنوان یک پایگاه نظامی مهم تحت فرماندهی جبهه النصره در شرق کشور در مقابل نیروهای تروریستی داعش است.

پیشتر نیروهای تروریستی جبهه النصره سعی در تقویت این منطقه بعنوان منطقه نظامی قوی در مواجه با داعش بعد از اعلام خلافت اسلامی در شرق سوریه داشتند.

اما بعد از آنکه نیروهای سرهنگ نمر و نیروهای دفاع مردمی به کمک نیروهای مقاومت حزب الله شهر مورک را از تروریست‌ها پاکسازی کردند اوضاع میدانی شمال استان حماء و مناطق ریف جنوبی ادلب تغییر کرد. (شهر مورک  از مناطق استراتژیک  و بسیار مهم و اصلی گروه جبهه النصره بود که در منطقه حومه شمالی حماه و حومه جنوبی ادلب واقع شده است‎).

در حال حاضر جنگنده های نیروهای هوایی ارتش سوریه تمرکز خود را بر مناطق اللطامیة ، کفر زیتا، خان شیخون و تپه الصیاد واقع در حومه شمالی حماه و حومه جنوبی ادلب قرار داده‌اند و به شکل مرتب تحرکات، تجمعات، پناهگاه‌ها و مواضع تروریست‌ها را مورد هدف قرار می‌دهند.

از مهمترین عملیات هوایی جنگنده های وابسته به سرهنگ نمر هدف قرار دادن تپه الصیاد است. نیروهای هوایی  گروه موسوم به ١١ (تیپ ١١) وابسته به سرهنگ نمر مرتب منطقه تل الصیاد را مورد هدف قرار می‌دهند که این عملیات باعث کمک بسیار زیادی به پیشروی ارتش در این منطقه می شود؛ که از جمله انها سیطره بر تپه منطقه الصیاد می‌شود نام برد که بعد از فرار تروریست‌ها بر اثر ترس از جنگنده‌های سوریه رخ داد.‎ تروریست ها امروز با تلفات زیاد از تپه الصیاد به سمت خان شیخون عقب‌نشینی کردند.

به نظر می‌آید بعد از پاکسازی شهر راهبردی مورک، ارتش سوریه بازپس گیری منطقه خان شیخون را در دستور کار قرار داده است. بعد از مورک، شهر خان‌شیخون یکی از قوی‌ترین پایگاه‌های تروریست‌ها به شمار می‌آید و گفته شده تونل‌های زیادی برای عبور و مرور تروریست‌ها در آن حفر شده است.

در همین حال ارتش سوریه به کمک نیروی هوایی توانستند تپه‌ای را واقع در هفت کیلومتری جنوب غربی خان شخون تحت سیطره خود دربیاورد.

تصرف این تپه علاوه بر این که سیطره بر منطقه کفرزیتا را آسان‌تر می‌کند، همچنین به پیشروی در جبهه حومه جنوبی ادلب از سمت حومه شمالی حماه کمک زیادی می‌کند. با این پیشروی‌ها و سیطره‌ها یک دستاورد بزرگی نظامی در ادلب بدست می‌آید.‎

خبرها از منظقه کفر زیتا نیز حاکیست ارتش به سه کیلومتری این شهر رسیده و درگیری شدیدی در جریان است. کفرزیتا در 11 کیلومتری شهر مورک قرار دارد.

در مناطق «الزکاة والصیاد وحمادی عمر والقسطل الجنوبی والقسطل الوسطانی ورسم الصوانی حومه حماة» نیز درگیری ها ادامه دارد.
ریف دمشق؛
یک منبع امنیتی درباره غوطه شرقی در استان ریف دمشق نیز به پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; گفت که نیروهای حزب الله در مسیر میدعا کمینی علیه گروهک تروریستی موسوم به «جیش الامه» قرار دادند که در این کمین ده‌ها تن از این گروه تروریستی زخمی و کشته شدند.

توپخانه‌های حزب الله، مراکز و تجمعات و پناهگاه‌های جبهه النصره را در مناطق عربین و زملکا و محور النشابیه-دیر العصافیر و مزارع دوما در غوطه شرقی دمشق مورد هدف قرار دادند که در این حملات ده‌ها تن از گروه جبهه النصره کشته شد.‎

خبرنگار فارس تأکید کرد که کشته شدن حداقل ده تن از نیروهای تروریستی موسوم به جیش الامه در منطقه حوش نصری در غوطه شرقی دمشق توسط توپخانه حزب الله نیز تایید شده است.
حمص؛
از مناطق شرقی استان حمص نیز خبر رسیده که ارتش سوریه عملیات خود برای بازپس گیری میدان های نفتی و گازی جبل شاعر را آغاز کرده است.

هفته گذشته نیروهای تکفیری داعش، پس از چندین ماه بار دیگر موفق شدند بر بخش‌های وسیعی از منطقه گازی-نفتی شاعر در ریف حمص کنترل پیدا کنند.
انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار