امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۲۲:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 123131
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۶
تعداد بازدید: 44
 به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اولین روز تبلیغات اولین انتخابات ریاست جمهوری تونس پس از انقلاب این کشور در ژانویه 2011 ...

 به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اولین روز تبلیغات اولین انتخابات ریاست جمهوری تونس پس از انقلاب این کشور در ژانویه 2011 درحالی آغاز شد که «قائد السبسی» 87 ساله که پیش از این نخست وزیر این کشور بوده پس از پیروزی حزب متبوعش «نداء تونس» در انتخابات پارلمانی هفته گذشته به شانس اول برای رسیدن به صندلی ریاست جمهوری تونس را دارد.

حزب سکولار و غرب‌گرای «نداء تونس» و حزب «النهضه» که شاخه اخوان المسلمین در تونس است در انتخابات پارلمانی هفته گذشته در این کشور، به ترتیب 85 و 69 کرسی از مجموع 217 کرسی پارلمان را به دست آوردند.

بنابراین گزارش، علاوه بر السبسی، 27 کاندید دیگر از جمله «المنصف المرزوقی» رئیس جمهور سابق، «کلثوم کنو» قاضی بلندپایه تونسی و تعدادی از شخصیت‌ها و وزرای دوره رایست جمهوری زین العابدین بن علی که پس از انقلاب 2011 از قدرت کناره گرفتند نیز در انتخابات ریاست جمهوری امسال که قرار است 23 نوامبر (3 آذر) برگزار شود، کاندید شده‌اند.

بن علی در 23 نوامبر 2011 پس از 23 سال حکومت در تونس درپی اعتراضات مردمی که از خودسوزی یک جوان سبزی فروش به نام «محمد بوعزیزی» آغاز شد،‌ از سمتش برکنار و به عربستان فرار کرد.

بنابر گزارش‌ها در صورتی که در دور اول انتخابات هیچکدام از نامزدها نتوانند به اکثریت آرا برسند، دور دوم انتخابات در پایان دسامبر برگزار می‌شود تا اولین رئیس جمهور منتخب تونس با رای مردم به قدرت برسد. 

این اولین بار است که رئیس جمهور تونس طی انتخاباتی آزاد برگزیده می‌شود، تونس از زمان استقلال این کشور در سال 1956 تا انقلاب این کشور در سال 2011 دو رئیس جمهور داشته اولی حبیب بورقیبه بود و دومی بن علی نخست وزیر وقت بود که با کودتا در تاریخ 7 نوامبر 1987 توانست بر کرسی ریاست جمهوری در قصر «قرطاج» بنشیند.

در نظام سیاسی جدید تونس پس از برکناری بن علی، برای جلوگیری از تمرکز قدرت در ریاست جمهوری قانون اساسی وضع شده که براساس آن قدرت اجرایی در اختیار نخست وزیر برگزیده شده از اکثریت پارلمانی است.

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری تونس خبرگزاری فرانسه گزارش داد که السبسی در نظرسنجی‌ها پیشی گرفته است و وی در زمان ریاست جمهوری بورقیبه وزیر کشور، وزیر خارجه و وزیر دفاع تونس بود و پس از آنهم در دوره‌ای یکساله 1990 تا 1991 رئیس پارلمان تونس بوده است و احتمالا کمپین انتخاباتی خود را از مزار رئیس جمهور فقید تونس «بورقیبه» در «المونستیر» آغاز خواهد کرد.

طرفداران السبسی وی را عاملی برای مقابله با اسلامگرایان اخوانی می‌دانند و در مقابل مخالفانش وی را متهم به تلاش برای بازگرداندن بازماندگان رژیم سابق می‌کنند.

در این میان جنبش النهضه تونس به دلیل اینکه با اصل انتخاب رئیس جمهور از طریق انتخابات عمومی مخالف است هنوز نامزد خود برای کرسی ریاست جمهوری را معرفی نکرده است و حتی منصف المرزوقی هم که توسط مجلس موسسان در سال 2011 براساس ائتلاف احزاب اسلامی رئیس جمهور شد، به عنوان نامزد النهضه معرفی نشده است.

از دیگر نامزدهای سرشناس انتخابات ریاتس جمهوری تونس می‌توان به «مصطفى بن جعفر» رئیس مجلس موسسان تونس و «سلیم ریاحی» که رئیس کنفدراسیون فوتبال آفریقا است.

در این میان هرچند تونس در میان کشورهایی که شاهد انقلاب و تحولات پس از آن بوده از پبات بیشتری برخوردار است و آنرا به استثنایی در میان کشورهای عربی تبدیل کرد که دارای نظامی دموکراتیک است اما این کشور هم با چالش‌های جدی مواجه است که در صدر این چالش‌ها ظهور گروه‌های تکفیری و سلفی در این کشور است که در دو سال گذشته تعداد زیادی از نیروهای امنیتی و مخالفان سیاسی خود را ترور کرده‌اند به طوری که در حال حاضر تونس بالاتر از عربستان سعودی بزرگترین صادر کننده افراد مسلح به سوریه بوده است.

همچنین مشکلات اقتصادی، بیکاری فراگیر در میان جوانان تحصیلکرده و فقر در میان مردم که همه آنها از عوامل اصلی وقوع انقلاب در تونس بودند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها