امروز : سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 24
۱۳:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 123134
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۶
تعداد بازدید: 11
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، هفته‌نامه ژاپنی «دیپلمات» امروز  (شنبه) طی تحلیلی در باره همکاری «مشترک تهران و پکن در ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، هفته‌نامه ژاپنی «دیپلمات» امروز  (شنبه) طی تحلیلی در باره همکاری «مشترک تهران و پکن در برقرای ثبات در افغانستان» نوشت:  پکن و تهران در افغانستان دارای منافع مشترک هستند که هیچ ارتباطی به حمایت آمریکا نیز ندارد.

بر اساس این گزارش، دیدار روز گذشته (جمعه) «ظریف» وزیر خارجه ایران  با «یانگ جی‌چی» عضو شورای دولتی حکومت چین حکایت از اهداف بزرگتر در روابط و همکاری‌های مشترک این 2 کشور دارد. به نظر می‌ر‌سد 2 کشور در زمینه ثبات افغانستان نیز اهداف مشترکی را در سر می‌پروراند.

ایران در این بین همانند پکن خواهان برقراری ثبات در کابل است و در این میان آمریکا نگران از نفوذ فرهنگی، سیاسی ایران در افغانستان است.

دیپلمات نوشت:در حالی‌که چین خواهان حضور آمریکا در افغانستان است ، ایران خواهان خروج آمریکا از این کشور است . در این میان اگر ایران و چین بتوانند در مسیر حصول اهداف خود در افغانستان همکاری بیشتری نمایند و در عین حال دخالت آمریکا را در این کشور کاسته یا از بین ببرند ، این امر برای هر 2 کشور و اهداف آن‌ها مناسب خواهد بود.

این هفته نامه ویژه امور خاور دور در خاتمه تحلیل خود و در نتیجه‌گیری نوشت: چین به همراه ایران اهداف مشابهی در افغانستان دارد و اگر موفق به کاستن از نقش واشنگتن در افغانستان و منطقه شود، این برای هر 2 کشور بهتر است . چین تردید و دودلی کمتری نسبت به مشارکت با ایران در امور افغانستان تا امریکا دارد به ویژه این‌که پکن و تهران در حال تحکیم روابط دو جانبه هستند.

در عین حال هر چقدر که افغانستان متکی به همسایگانش تا آمریکا باشد این امر برای ایران و چین سودمندتر است . اگر پکن بتواند به اهداف امنیتی خود در افغانستان با کمک ایران برسد و آمریکا را تا حد امکان از این کشور بیرون کند،آنگاه چین خرسند‌تر از گذشته خواهد بود.
انتهای پیام/
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها