امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۳:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 123144
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۱۴
تعداد بازدید: 31
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «علی‌اصغر شعاعی» قاری بین‌المللی قرآن کریم در رابطه با اهمیت احیای قرآن در شب

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «علی‌اصغر شعاعی» قاری بین‌المللی قرآن کریم در رابطه با اهمیت احیای قرآن در شب عاشورا یادداشتی نوشته و در اختیار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; قرار داده است که در ادامه می‌خوانیم:

در روایات بسیاری به اهمیت و فضیلت احیای شب عاشورا اشاره شده است؛ از جمله این که پیامبر(ص) فرمودند: «مَنْ أحْیَا لَیْلَة عَاشُورا فَکأَنَّمَا عَبَدَاللهَ عِبَادَةَ جَمیعِ المْلائِکَةِ وَاَجرُ العامِلِ فِیهَا کَأجرِ سَبْعینَ سَنة»؛ کسی‌ که شب عاشورا را احیاء بدارد مثل آن است که عبادت تمامی فرشتگان را انجام داده است. (مستدرک الوسائل، ج10، ص293؛ مصباح المتهجد، شیخ طوسی، ص771)

اهمیت توجه به برنامه‌های قرآنی در شب عاشورا

شب عاشورا از نگاه برخی محدثان و فقیهان در شمار هفت شب احیای سال شمرده شده است. (مصباح کفعمی، ص680 -سید بن طاووس شب‌زنده‌داری این شب را مستحب دانسته است)، (اقبال الاعمال، سید بن طاووس، ج3، ص45؛ بحار الانوار ج95، ص236؛ مفاتیح الجنان)

در روایت دیگر آمده است کسی که در شب عاشورا بیدار بماند و شب‌زنده‌داری کند تا صبح فرا برسد خداوند او را در قیامت در حالی‌که آمیخته به خون امام حسین(ع) است در زمره شهدا‌ محشور می‌کند. (اقبال الاعمال، ج3، ص 45)

سنت‌ حسنه احیای شب عاشورا آن هم با تلفیق برنامه‌های قرآنی و عترتی سالیان قبل در استان قم در مساجدی چون مسجد حضرت خدیجه(س)، مسجد امام حسین(ع)، گلزار شهدا و همچنین در جوار مرقد مطهر امامزاده ابراهیم برگزار شده است و چند سالی است که در حرم مطهر حضرت معصومه(س)، حرم امام رضا(ع) و همچنین در کربلای معلی برگزار می‌شود البته در این میان سابقه مراسم احیای شب عاشورا در برخی کشورها از جمله مسجد رأس الحسین(ع) مصر قابل توجه است.

تعطیلی جلسات قرآن در ماه‌های محرم و صفر بی توجهی به حدیث ثقلین است

یکی از مهجوریت‌های قرآن تعطیلی برنامه‌های قرآنی در ماه‌های محرم و صفر است چرا که بیشتر جلسات قرائت و تفسیر قرآن کریم در این ایام تعطیل یا در حالت رکود هستند که این موارد برخلاف سیره معصومین(ع) و بیانگر بی‌توجهی به سفارش نبی مکرم اسلام(ص) در حدیث ثقلین است.

 وقتی در این ایام امام حسین(ع) از حضرت ابوالفضل(ع) می‌خواهند تا از دشمن یک‌شب را مهلت بگیرد تا در شب عاشورا به نماز و راز و نیاز با پروردگار بپردازند و می فرمایند: «خدا می‌داند که من به نماز و تلاوت قرآن عشق می‌ورزم و دعا و استغفار را دوست دارم» (مجلسی، 1403 هـ.ق، ج 44، ص 391؛ ارشاد مفید، ج2، ص90) و در شب عاشورا از خیمه‌های حسینی، همچون کندوی زنبور عسل تا پگاه صبح صدای قرآن و مناجات به گوش می‌رسد (سیدبن طاوس، 1417هـ.ق، فصل سوم، ص 132) چگونه می‌توان قرآن را تعطیل کرد؟

این که حتی پس از شهادت، از سر مقدس امام حسین(ع) در چند نوبت در کوفه و شام صوت قرآن شنیده شد (در یکی از موارد، از زید بن ارقم (محققین، 1416هـ.ق، ص 571) از سر مطهر امام که بالای نی بود آیه نهم سوره مبارکه کهف «أَمْ حَسِبْتَ أَنَّ أَصْحابَ الْکَهْفِ وَالرَّقِیمِ کانُوا مِنْ آیاتِنا عَجَبا» شنیده شد) نشان می‌دهد که امام حسین(ع) گوشت و خونش آمیخته با قرآن است.

راه‌کارهای رفع مهجوریت قرآن در محرم و صفر

احیای شب عاشورا نشانه عشق وافر و همدردی با خاندان نبوت است و به نوعی بستن میثاقی مجدد با آن حضرت؛ بنابراین می‌توان با اجرای مراسمی همچون  ختم یک جزء قرآن کریم به صورت ترتیل‌خوانی با همراهی مردم، بیان سیره قرآنی امام حسین(ع) توسط علما و سوگواری با پر رنگ کردن جلوه‌های قرآنی نهضت عاشورا و اجرای گروه‌های تواشیح گامی به سوی رفع مهجوریت قرآن و عترت برداشت.

به طور حتم انعکاس اخبار برگزاری این مراسم در نقاط مختلف کشور و شور عاشقان به قرآن و عترت برای شرکت در مراسم احیاء، توجیه مبلغان و مسئولان هیأت‌های مذهبی و استفاده از رهنمودهای مراجع بزرگوار تقلید در گسترش فرهنگ احیای شب عاشورا تأثیرگذاری بسیاری خواهد داشت.

در سال 1392 نشست هم‌اندیشی فعالان قرآنی استان قم در مورد مراسم احیای قرآن در شب عاشورا با حضور مسئولان و اساتید قرآنی برگزار شد که همه ارگان‌ها برای گسترش این سنت حسنه اعلام آمادگی کردند و مصوب شد با هماهنگی شورای توسعه برنامه‌های قرآنی تحت عنوان توسعه برنامه‌های قرآنی در محرم و صفر با حضور ارگان‌ها و نهادهای مرتبط تشکیل و در این زمینه فعالیت کند.

در برخی از هیأت‌های مذهبی استان قم از جمله هیأت رزمندگان  بخشی از برنامه‌ها اختصاص به تلاوت قرآن کریم و بیان فضایل و اهمیت قرآن و سیره قرآنی امام حسین(ع) دارد (حدود 45 دقیقه ) و در شام غریبان آیاتی که امام حسین(ع) توضیح داده شده و قرائت می‌شود که امیدواریم این سنت حسنه در سایر استان‌های کشور و اماکن مذهبی نیز رواج یابد.
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها