امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۱:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 123150
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۱۴
تعداد بازدید: 34
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست خبری سومین جشنواره کتابخانه‌های خانگی و مجتمع‌های مسکونی دقایقی پیش با حضور

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست خبری سومین جشنواره کتابخانه‌های خانگی و مجتمع‌های مسکونی دقایقی پیش با حضور محمود برآبادی نائب رئیس انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، عزت‌الله الوندی نویسنده و دبیر اجرایی این جشنواره و جمعی از اهالی فرهنگ و ادب در سالن اجتماعات انجمن نویسندگان کودک و نوجوان برگزار شد.

در این مراسم عزت‌الله الوندی دبیر سومین جشنواره سراسری کتابخانه‌های خانگی و مجتمع‌های مسکونی با تأکید بر اینکه این جشنواره به صورت کاملاً سراسری برپا می‌شود، بیان داشت: طبق تفاهم‌نامه‌ای که دست‌اندرکاران این جشنواره با اداره کل ارشاد استان تهران امضا کرده‌اند، سومین جشنواره کتابخانه‌های خانگی و مجمتع‌های مسکونی در هفته کتاب یعنی طی فاصله زمانی 24 آبان تا یکم آذر سال جاری برگزار خواهد شد.

* الوندی: فرصت مطالعه در کشور بسیار اندک است

وی اضافه کرد: تشکیل ستاد خبری و ستاد اجرایی یکی از کارهایی بود که علیرغم دیر آغاز کردن سومین جشنواره سراسری کتابخانه‌های خانگی و مجتمع‌های مسکونی به راه‌اندازی آنها توجه کرده‌ایم و به اطلاع‌رسانی دقیق و رسا از جراید، مطبوعات و رسانه‌ها پرداختیم که اگر کسی می‌خواهد در این جشنواره شرکت کند، فراخوان آن را به سهولت ببیند.

الوندی با اشاره به این مطلب که ترویج فرهنگ کتابخوانی یکی از مقولات حائز اهمیت این جشنواره به شمار می‌رود، گفت: توجه به فرهنگ کتابخوانی در جامعه ما به عنوان یک کار اصیل شناخته شده است چرا که فرصت مطالعه در کشور بسیار اندک است به همین منظور منتظر آن هستیم که از این دست جشنواره‌ها را برپا تا شاهد افزایش فرهنگ مطالعه در کشور باشیم، که همین موضوع نیز نیازمند تلاش جمعی بوده که به دنبال ترغیب آن هستیم.

وی افزود: مهلت ارسال اثر به سومین جشنواره کتابخانه‌های خانگی و مجمتع‌های مسکونی 25 آبان سال جاری اعلام شده است به همین منظور ما برای این جشنواره نیازمند یکسری مستندات هستیم که این مستندات از طریق ارسال عکس کتابخانه‌های خانگی و سپس ارزیابی آنها و بازدید از کتابخانه‌ها صورت خواهد گرفت یعنی بازرسانی به محل مورد نظر کتابخانه مراجعه و نوع کتاب‌ها، تنوع و چینش آنها را مورد بررسی قرار خواهند داد.

* جایزه یکصد عنوان کتابی اداره کل ارشاد استان تهران به برگزیدگان این جشنواره

این نویسنده پیشکسوت کشورمان با اشاره به این مطلب که علاقمندان می‌توانند با ارسال فیلم، عکس و در نهایت فهرست کتاب‌ها در سراسر کشور در این جشنواره حضور فعال داشته باشند، بیان کرد: در داوری‌ها نیز طبقه‌بندی، لیست امانت کتاب و تاریخ تأسیس کتابخانه مورد توجه قرار گرفت، همچنین داوری‌ها به دو مرحله نظیر «بررسی مستندات» و «بازدید از کتابخانه‌ها»، خواهد بود.

وی اضافه کرد: در بخش نهایی نیز از 10 برگزیده تجلیل به عمل خواهد آمد، یعنی به 10 نفر علاوه بر اینکه جایزه نفیس تعلق خواهد گرفت از سوی اداره کل ارشاد استان تهران نیز یکصد عنوان کتاب آن هم به صورت انتخابی از سوی برگزیده از انبار این اداره کل، اهدا خواهد شد.

الوندی با اشاره به این مطلب که هیأت داوران در نخستین جلسه هیأت مدیره انجمن نویسندگان کودک و نوجوان مشخص می‌شوند، گفت: برای برگزاری سومین جشنواره کتابخانه‌های خانگی و مجمتع‌های مسکونی علاقمند به راه‌اندازی سایت بودیم که به دلیل نبود زمان کافی این مهم صورت نگرفت.

* برآبادی: عدم وابستگی کتابخانه‌های خانگی به نهادها دولتی و غیردولتی

در ادامه این مراسم محمود برآبادی نایب رئیس انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، بیان داشت: این جشنواره سومین دوره خود را آغاز می‌کند آن هم در حالی که نخستین سال برپایی آن سال 81 و دومین دوره نیز در سال 86 بوده است.

وی اضافه کرد: برخی از کسانی که عنوان این جشنواره را می‌شنیدند با مفهوم کتابخانه‌های خانگی و مجتمع‌های مسکونی آشنا نبوده و این مهم برای آنها مبهم بود. به گونه‌ای که نمی‌دانستند به چه کتابخانه‌هایی گفته می‌شود، که باید گفت؛ این کتابخانه‌ها، کتابخانه‌هایی هستند که از سوی مردم و آن هم به صورت خودجوش تأسیس می‌شوند و هیچ وابستگی با نهاد رسمی، دولتی و غیر دولتی ندارند. بلکه مهمترین ویژگی آنها خودجوش بودن آنها است.

برآبادی ادامه داد: به طور مثال تعداد افرادی در یک کارگاه کار می‌کنند که دارای یک کتابخانه کوچک بوده و آن را به اشتراک می‌گذارند که ما آن را یک کتابخانه خانگی تعریف می‌کنیم حتی کتابخانه‌ای که از سوی مدارس برپا شود که متولی آن وزارت آموزش و پرورش نباشد، کتابخانه خانگی محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اهداف برپایی این جشنواره عنوان کرد: ترویج فرهنگ کتابخوانی، فعالیت‌های که در پیرامون کتاب و کتابخوانی صورت می‌گیرد و انجام فعالیت‌های فرهنگی در جنب کتابخانه‌ها از جمله اهداف سومین جشنواره سراسری کتابخانه‌های خانگی و مجتمع‌های مسکونی به شمار می‌رود.

* دوسالانه شدن این جشنواره به حمایت دولت نیازمند است

نویسنده رمان «راز باغ متروک»‌ گفت: اصولاً در سال‌های اخیر توجه به این امر به دلایل گوناگونی کمرنگ شده و تیراژ کتاب پایین آمده است یعنی کتاب‌هایی که تألیف هستند آن هم در بخش ادبیات خلاق و علمی و آموزشی با مشکل مواجه شده‌اند آن هم به خاطر اینکه هزینه‌هایی که ناشر برای آماده‌سازی کتاب‌ها متقبل می‌شود سرمایه ناشر باز نمی‌گردد به همین دلیل جشنواره‌هایی همانند جشنواره کتابخانه‌های خانگی می‌تواند شروعی برای ترویج فرهنگ کتابخوانی در کشور باشد.

نائب رئیس انجمن نویسندگان کودک و نوجوان درباره شرایط و امتیازات ویژه برای شرکت در این جشنواره بیان داشت: تعداد اعضای فعال کتابخانه اعم از اقوام، دوستان و همکاران، تعداد و تنوع کتاب‌های موجود کتابخانه، طبقه‌بندی و فهرست موضوعی کتاب‌ها، فعالیت‌های جنبی نظیر نقد و بررسی کتاب و جلسات منظم شعر و داستان، دارا بودن کتاب‌های ویژه کودکان و نوجوانان و سایر فعالیت‌های مرتبط با کتاب و کتابخوانی از جمله شرایط و امتیازهای ویژه این جشنواره برای شرکت‌کنندگان به شمار می‌رود.

وی در پایان به امکان دوسالانه شدن این جشنواره طی سال‌های آتی خبر داد و گفت: اگر نهادهای دولتی و غیردولتی از این جشنواره حمایت مادی و معنوی کنند،‌قطعاً جشنواره کتابخانه‌های خانگی و مجتمع‌های مسکونی را دو سالانه برپا خواهیم کرد.
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها