امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۶:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 123208
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۵۴
تعداد بازدید: 31
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی صبح امروز در حاشیه نشست صبحانه کاری با اعضای اتاق بازرگانی ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی صبح امروز در حاشیه نشست صبحانه کاری با اعضای اتاق بازرگانی ایران در جمع خبرنگاران حضور یافت و به سوالات آنها پاسخ داد.

یکی از مهمترین سوالات خبرنگاران در حوزه بازرگانی سرانجام طرح انتزاع بازرگانی دولتی از وزارت صنعت و الحاق آن به وزارت جهاد کشاورزی بود که حجتی در مورد آن گفت: دولت مرجع تصمیم‌گیری است که با جلسه‌ای که آقای نوبخت، بنده و آقای نعمت‌زاده ارجاع شد، دبیرخانه دولت مصوب کرد که شرکت بازرگانی دولتی به وزارت جهاد کشاورزی ملحق شود.

وی در پاسخ به اینکه نظارت بر بازار کالای اساسی و نظارت بر تنظیم بازار بر عهده کیست، این گونه پاسخ داد: در بحث عمده فروشی عرضه و تامین کالای اساسی مشکلی نداشته و نداریم و طبق گزارش بانک مرکزی کمترین افزایش قیمت مربوط به محصولات غذایی و کشاورزی است، چرا که با عرضه بیش از تقاضا مواجه هستیم.

حجتی در مورد کاهش قیمت مرغ هم به این نکته اشاره کرد که اکنون تولید کنندگان این محصول آن را زیر قیمت تمام شده خود عرضه می‌کنند و در صددیم آن را به قیمت منطقی خودش بازگردانیم.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین در پاسخ به اینکه اکثر کشورها برای صادرات آبزیان پایانه صادراتی دارند و وزارت جهاد کشاورزی برای این موضوع چه فکری کرده است، گفت: فرایند ایجاد چنین چیزی طولانی است، اما طبق چهارچوب‌هایی که داریم صادرات محصولاتی مانند میگو و ماهیان غیر ماکول (غیر خوراکی) را به اروپا و روسیه در دستور کار داریم و اکنون بسیاری از صادرکنندگان ما گواهینامه خاص اروپا را دریافت کرده‌اند و برای صادرات میگو و ماهیان غیر ماکول به روسیه قرار است، تا کارشناسان روس 10 نوامبر به ایران بیایند و امیدواریم صادرات آبزیان به روسیه را به طور مستقیم داشته باشیم.

حجتی در پاسخ به اینکه با توجه به تولید انبوه برنج در کشور و واردات 700 هزار تن در ماه‌های گذشته و اینکه انبارها اکنون از برنج وارداتی پر است و آیا وزارت جهاد برنامه‌ای برای ممنوعیت کوتاه مدت واردات برنج دارد، این گونه پاسخ داد که متاسفانه سال گذشته بیش از حد نیاز برنج به کشور وارد شده و بنابراین با یک انباشت برنج در انبارها مواجهیم در کنار آن هم یکسری ثبت سفارش در ماه‌هایی که تعرفه فصلی پایین‌تر بوده، انجام شده و رقمی معادل 700 هزار تن برنج وارد کشور شده است.

وی تصریح کرد: اکنون به دلیل تعرفه بالا برای واردات، وارداتی انجام نشده است، اما باید توجه داشت که حدود 3 میلیون تن مصرف برنج کشور است که 2 میلیون تن آن تولید داخل و مابقی آن را می‌توان با محدودیت‌های تعریف شده و واردات تامین کرد.

حجتی این نکته را هم عنوان کرد که باید مراقب بود تا قیمت تمام شده برنج وارداتی پایین‌تر از برنج داخل نباشد که مشکل‌زاد بشود و محدودیت و ممنوعیت واردات برنج را در دست بررسی داریم.
انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها