امروز : چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 16
۰۱:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 123213
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۵۴
تعداد بازدید: 23
به گزارش خبرنگار تاریخ پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در یکی از دیدار مردمی درباره روز

به گزارش خبرنگار تاریخ پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در یکی از دیدار مردمی درباره روز استکبار ستیزی فرمودند: در آن روز، جوانان ما نام سفارت امریکا را لانه جاسوسی گذاشتند و امروز بعد از گذشت بیش از سه دهه، سفارتخانه های امریکا در کشورهای اروپایی که شرکای امریکا هستند، لانه جاسوسی نامگذاری می شود که این موضوع نشان می دهد جوانان ما بیش از سی سال، از تقویم تاریخ دنیا جلوتر بودند.
 
به دلیل روز 13 آبان با جواد منصوری معاون اطلاع‌رسانی مرکز اسناد انقلاب اسلامی به گفت‌وگو نشستیم که در ذیل می‌آید. 
 
 
*تاریخ روابط ایران و امریکا چه مراحل تاریخی را پشت سر گذاشته است؟‌
 
 
 آمریکا در جریان جنگ جهانی دوم به و پس از آن، در جریان اشغال ایران دخالت جدی کرد و این دخالت مقدمه‌ای شد برای گسترش روابط بین ایران و آمریکا. پس از پایان جنگ جهانی دوم آمریکا با توجه به شرایط جدید بین‌المللی، به یک ابرقدرت بزرگ و تعیین‌کننده‌ در جهان تبدیل شد. قدرت‌های استعماری تقریباً در آن مقطع بسیار ضعیف شده بودند و آمریکا چون خارج از صحنه‌ جنگ جهانی دوم مانده بود، توانست منافع بسیاری را از آن جنگ به دست آورد.
 
از طرف دیگر ایران و منطقه‌ خلیج فارس به دلیل این که منابع عظیم نفتی داشته و دارند و نفت در موقعیت پس از جنگ جهانی دوم برای دولت‌های بزرگ بسیار تعیین‌کننده بود،بنابراین دولت آمریکا حضور در خاورمیانه و تسلط بر کشورهای این منطقه را جزء اهداف استراتژیک خود قرار داد و به‌تدریج و طبق برنامه‌هایی حضورش در خلیج فارس را فعال‌تر کرد. پس از آن هم توانست انگلیس را تدریجاً در صحنه‌ خاورمیانه ضعیف کند و سرانجام بر ایران و عربستان و چند کشور دیگر این منطقه تسلط یابد.

 نهضت ملی‌شدن صنعت نفت یک مقطع دیگری بود که روابط ایران و آمریکا را متحول کرد. در این مقطع آمریکایی‌ها بیش از پیش در ایران حضور پیدا کردند. برخی در داخل ایران تصورشان این بود که آمریکا در هر صورت برای روابط خارجی ایران بهتر از انگلیس است.

سرانجام در سال 1332 آمریکایی‌ها در راستای اهداف تسلط بر خاورمیانه‌ و با برنامه‌ریزی دقیق و یک کودتا، حکومتی دیکتاتوری را در ایران پایه‌گذاری کردند و به این ترتیب از 28 مرداد 1332 روابط ایران و آمریکا وارد مرحله‌ تازه‌ای شد. اما نکته‌ مهم این است که در آن مقطع تاریخی آمریکا در مقابل «مردم ایران» قرار گرفت. دولت ایران کاملاً وابسته و در اختیار آمریکا بود، به نحوی که آمریکایی‌ها بر کلیه‌ مسائل ایران مسلط بودند.
 
*بعد از انقلاب روابط ایران و آمریکا وارد چه مرحله‌ای شد؟
 
دشمنی آمریکا با ملت ایران در دوران پس از پیروزی انقلاب به علت

دخالت  آمریکا در امور داخلی ایران است و می‌خواست انقلاب را به شکست برساند، اما مردم علیه آمریکا حرکت کردند. سرانجام با توجه به این‌که آمریکایی‌ها به هیچ شکلی به اعتراضات مردم و دولت ایران در مورد دخالت‌هایشان توجه نمی‌کردند، سفارت آمریکا در تهران تصرف شد.

از این پس رابطه‌ دو کشور وارد مرحله‌ای دیگر شد، زیرا روابط دو کشور تقریباً حالتی نامشخص پیدا کرد، چون آمریکا فکر می‌کرد مجدداً می‌تواند حکومت پیشین را برگرداند.

پس از تصرف سفارت آمریکا در تهران، دولت ایالات متحده به‌شدت در دنیا نسبت به ایران حساس شد. همچنین حکومت و حتی گاهی مردم ایران را یک تهدید جدی قلمداد کرد. از طرف دیگر، تا آن زمان چنین تحقیری از طرف دولتی نسبت به آمریکا سابقه نداشت.
 
 
* با توجه به این پیشینه چرا بسیاری از گروههای چپ و برخی از اشخاص معتقدند که انقلاب اسلامی ذاتا با استکبار ستیزی ارتباط ندارد و گروههای چپ شعار مبارزه با لیبرالیسم را به انقلابیون القاء کردند؟
 
ـ  اگر پیشینه تاریخی جنبش چپ در جهان را بنگرید به این نتیجه می‌رسید حداکثر شعار احزاب چپ در همه دنیا این بود که آمریکا باید از کشور ما برود و در هیج کشور شعار مرگ بر آمریکا داده نشده است. 
 
* تسخیر سفارت آمریکا که به عنوان تسخیر لانه جاسوسی شهرت پیدا کرد؛ آنچنان اهمیت داشت که تحولات بعد از این رویداد تاثیر بسیار زیادی بر ایران و کشورهای دیگر داشت. آیا این سخن که بعد از تسخیرلانه جاسوسی تمام جهان علیه کشور ما موضع گرفتند درست است؟
 
ـ‌ این تحلیل به این دلیل واقعیت ندارد که بسیاری از دولت‌ها بعد از تسخیر سفارت آمریکا در دیدار با مسئولان ایرانی گفتند ما چون به آمریکا وابستگی داریم قادر نیستیم علیه آمریکا اقدامی انجام دهیم، ولی متاسفانه می‌دانیم که آمریکا چه اقداماتی علیه ما انجام می‌دهد. اما به دلیل نیازی که داریم قادر نیستیم حرکتی علیه آمریکا انجام دهیم.
 
 
* حمایت مردمی از اقدام دانشجویان انقلابی موجب شد که تسخیر سفارت که دانشجویان قصد داشتند 3 یا 4 روز به پایان برسد به 444 روز کشیده شود؟ ‌آیا مشخص است چه گروه‌های قصد حمایت داشتند و چه گروه‌های مخالفت کردند؟
 
ـ فضای کشور ایران در بدو پیروزی انقلاب به شدت ضد آمریکایی بود. به خصوصی اقداماتی که دولت وقت آمریکا بر ضد نظام تازه تاسیس جمهوری اسلامی ایران انجام ‌داد شرایط را به گونه‌ای پیش برد که اکثریت مردم از حرکت دانشجویان استقبال کردند.

بنابراین مردم به صورت خود جوش از اقدام دانشجویان در تسخیر سفارت دانشجویان حمایت کردند بیشتر گروه‌ها براساس اعتقادات خود یا براساس تظاهر از اقدام دانشجویان حمایت ‌کردند و تعدادی از گروه‌ها مانند ملی‌گرا و جبهه ملی با تسخیر لانه جاسوسی مخالف بودند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها