امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۲۰:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 123215
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۵۴
تعداد بازدید: 35
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، وزیر امور خارجه ایران که هفته گذشته به پکن سفر کرده بود، در مصاحبه با شبکه سی‌سی‌تی‌وی، ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، وزیر امور خارجه ایران که هفته گذشته به پکن سفر کرده بود، در مصاحبه با شبکه سی‌سی‌تی‌وی، گفت: ایران به دنبال روابط بلندمدت راهبردی با چین است.

وی در پاسخ به این سوال که در دیدار با همتای چینی خود چه موضوعاتی را در دستور کار قرار دادید، گفت که ایران و چین روابط بسیار خوب دوجانبه‌ای را دارند و همچنین به دنبال روابط طولانی‌مدت استراتژیک بین دو کشور هستند و بنابراین مسائل زیادی در دستور کار نشست دو جانبه وی با وزیر خارجه چین قرار داشت که دو نفر قرار است با یکدیگر مورد بحث قرار دادند.

وزیر خارجه ایران اینگونه ادامه داد: «چین از سر لطف میزبان کشورهای قلب آسیا است. فرایند استانبول برای وضعیت افغانستان، و یکی از موضوعاتی که ما همیشه به بحث می‌گذاریم، افراط‌‌گرایی و تروریسم در منطقه است و درباره چگونگی رویارویی با آن و رویارویی با بی‌ثباتی ناشی از این مسئله بحث‌هایی صورت گرفت. ما همچنین درباره موضوعات دو جانبه بحث کردیم. ما روابط گسترده‌ای در زمینه اقتصادی، انرژی و زمینه‌های دیگر با چین داریم و در خصوص شیوه‌های بهبود این روابط بحث کردیم.»

محمد جواد ظریف همچنین تصریح کرد که در خصوص موضوع هسته‌ای با مقامات چینی گفت‌وگو کرده است و گفت: «چین یکی از اعضای گروه 1+5 است و ما معتقدیم که چین نقش سودمندی در پیشبرد این فرایند یافتن راه‌حل برنامه هسته‌ای ایران ایفا می‌کند و به این نقش فعال خود در مسئله هسته‌ای ادامه می‌دهد.ما در خصوص اینکه چگونه در یک ماه باقیمانده تا زمان رسیدن به راه‌حل جامع هسته‌ای می‌توانیم برای بهبود اوضاع همکاری کنیم و به توافق برسیم.»

محمد جواد ظریف در پاسخ به سوال خبرنگار این شبکه چینی در زمینه اختلافاتی که در مذاکرات هسته‌ای هنوز حل نشده باقی مانده‌ است، گفت: «فکر نمی‌کنم که موانع جدی باشد. مردم ایران به غرب اعتماد ندارند زیرا وقتی بحث عمل به وعده‌ها و تعهدات پیش می‌آید، غرب تاریخچه خوبی در این زمینه ندارد و این یکی از مشکلات است. احتمالات و راهها و ابزارالات زیادی وجود دارد که من تضمین می‌کنم که برنامه هسته‌ای ایران کاملاً‌ صلح‌‌آمیز باقی می‌ماند و در عین حال تضمین شود که تمام محدودیت‌هایی که به نظر ما به صورت ناعادلانه در روابط ایران با کشورهای دیگر محدودیت به وجود آورده، برداشته شود و فکر می‌کنم این دشوار نباشد و چین می‌تواند نقش موثری را در توانمندی سازی افرادی که در در میز مذاکرات قرار دارند برای رسیدن به توافق هسته‌ای ایفا کند.»

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها