امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۶:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 123266
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
سرویس سیاسی- پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ؛ قرار است ایران و آمریکا به عنوان آخرین دور از گفتگوهای هسته‌ای در مدت زمان تعیین شده برای رسیدن به ...

سرویس سیاسی- پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ؛ قرار است ایران و آمریکا به عنوان آخرین دور از گفتگوهای هسته‌ای در مدت زمان تعیین شده برای رسیدن به توافق، 18 و 19 آبان در عمان جلساتی را داشته باشند، رسانه‌های صهیونیستی معتقدند در این دور مذاکرات  نتیجه نهایی حاصل می‌شود.

*وطن امروز

«از حماسه مختار تا زوال رستاخیز» عنوان گزارش روزنامه وطن امروز درباره آثار تولید شده با موضوع عاشورا است.

در گزارش وطن امروز در این باره آمده است: وجوه دراماتیک در واقعه عاشورا و حول وحوش آن همیشه یک بستر مناسب برای ساخت فیلم‌هایی درباره این موضوع بوده است. اگرچه آثار تولید شده پس انقلاب اسلامی عدد زیادی را نشان نمی‌دهد اما همین تعداد اندک سرشار از نقاط ضعف و قوت فراوان بوده است و سینمای ایران در این زمینه افت و خیز‌های فراوانی را تجربه کرده است؛ گاه ورود مناسب به این واقعه داشته است و گاه با بی‌دقتی حاشیه‌ساز شده و حتی دست به تحریف زده است.

این گزارش با اشاره به تولید فیلم سینمایی رستاخیز توسط عبدالرضا درویش نوشت:‌ کارگردانی که به نمایش جلوه‌های ویژه در فیلم‌هایش مشهور بود سراغ ساخت فیلم سینمایی با موضوع عاشورا رفت. ورود ناشیانه‌ای که پس از نمایش فیلم در جشنواره فجر اعتراض تماشاگران و منتقدان را برانگیخت. پرداخت ضعیف فیلمنامه در کنار اشتباهات فاحش تاریخی و حتی جغرافیایی نشان داد که در آخرین ساخته احمدرضا درویش نباید انتظار اثری درخور درباره واقعه عاشورا را داشت. کارگردانی که پیش از این و در آثار قبلی خود نشان داده بود بیش از آنکه به محتوا و اصل واقعه تاریخی وفادار بماند، بیشتر در پی خلق جلوه‌های ویژه بصری و میدانی و همچنین صحنه‌های نادر سینمایی است که البته آن هم نه به لطف دانش فنی و تکنیکی کارگردان که در نتیجه سرمایه‌گذاری عظیم و آکسسوار پرهزینه از جیب بیت‌المال تامین و محقق می‌شد.

این روزنامه در یادداشتی با عنوان «دلایل کاهش قیمت نفت» به قلم سید محمد علی خطیبی نوشت: درباره کاهش شدید قیمت‌ نفت دلایل اقتصادی و سیاسی متعددی بیان می‌شود؛ دلایلی نظیر عدم تعادل بین عرضه و تقاضا، وجود مازاد عرضه نفت، اخبار اقتصادی ناامیدکننده‌ از وضعیت اقتصادی و چشم‌انداز کشورهای صنعتی. نتیجه این موارد، کاهش رقم تقاضای جهانی برای نفت است. همچنین با رشد عرضه کشورهای غیر عضو اوپک بویژه از ناحیه نفت خام‌ غیرمرسوم و بالاخص شل اویل آمریکا سهم قابل توجهی از رشد تقاضای اخیر نفت نصیب غیراوپک می‌شود و سهم اوپک افزایش نمی‌یابد لذا در مجموعه کشورهای اوپک، رقابت برای کسب سهم بازار تشدید شده و حتی منجر به ارائه فرمول‌ قیمت‌های جذاب‌تر و ارزان‌تر برای مشتریان شده است.

«اسیدپاشی یا سم پاشی سیاسی» ‌عنوان مطلب دیگر روزنامه وطن امروز در همین رابطه است. در این مطلب آمده: بی‌شک پدیده اسیدپاشی امری مذموم، غیرانسانی، غیردینی و ضد ارزش‌های الهی است که هیچ انسان آزاده و متدینی نمی‌تواند نسبت به انجام آن راضی یا نسبت به مسببانش بی‌تفاوت باشد. طبعا اینگونه رفتارهای غیراسلامی کمترین ارتباطی با اصول اسلامی نمی‌تواند داشته باشد. به‌طور عام و خاص از نظر اسلام اینگونه وقایع جنایت محسوب شده و ذاتا مذموم و صراحتا حرام است. براساس اصول و مبانی نظام اخلاق اسلامی و مبتنی بر الزامات جامعه دینی، پایبندی به ارزش‌های انسانی و رعایت حق حیات دیگران امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است. براساس رافت الهی و در چارچوب پایه‌های مستدل اخلاق اسلامی و متاثر از عقل دینی، گوهر ذاتی نفس انسان از چنان جایگاه متعالی برخوردار است که به سادگی نمی‌توان از جرم مشهود اسیدپاشی گذر کرد و طبعا هیچ انسان معتقد به اسلام نمی‌تواند بر این رفتار ددمنشانه صحه گذارد.
در ادامه این مطلب آمده است: به‌طور واضح طرح گسترده و رسانه‌ای ادعای واهی ارتباط داشتن این عمل شنیع با جریانات اصیل مذهبی یا دامن زدن شبکه‌ای به این دروغ بزرگ از عمق توطئه‌های سازمان یافته دشمنان نظام علیه دیانت و معنویت حکایت دارد. ملاحظه ورود آشکار رسانه‌های غربی و اپوزیسیون خارج‌نشین به مساله اسیدپاشی در اصفهان و بزرگ‌نمایی موضوعی که هنوز ابعاد قضایی- امنیتی آن روشن نیست مؤید توطئه‌آمیز بودن این حرکت سیاه است. وجود قرائنی دال بر حضور عوامل وابسته به منافقین در بطن حادثه یادشده نیز فی‌نفسه احتمال تروریستی بودن این اقدام را به سهولت به ذهن متبادر می‌سازد.

این روزنامه همچنین در گزارشی در صفحه داخلی خود با عنوان «اسرائیلی ها: توافق قطعی است» با اشاره به موضع جدید مقامات و رسانه های رژیم صهیونیستی درباره مذاکرات هسته ای نوشت: گفت‌وگوهای ایران و آمریکا بر سر برنامه هسته‌ای کشورمان که از مسقط شروع شده بود، به نظر می‌رسد قرار است در دور نهایی نیز در همانجا خاتمه یابد. گفت‌وگوهای محرمانه ایران و آمریکا قبل از آغاز رسمی دوره ریاست جمهوری حجت‌الاسلام حسن روحانی با میانجی‌گری‌های سلطان قابوس، پادشاه عمان آغاز شده بود و به نظر می‌رسد در حالی که تنها 20 روز تا مهلت نهایی توافق هسته‌ای باقی مانده، در همان عمان خاتمه یابد.

در ادامه این گزارش آمده است: رسانه‌های صهیونیستی معتقدند در این دور از گفت‌وگوها نتیجه نهایی حاصل خواهد شد. روز پنجشنبه بود که اعلام شد رایس با «یوسی کوهن» مشاور امنیتی «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی دیدار کرده است. در این دیدار که ایران موضوع غالب بوده، دو طرف بر همکاری‌های دوجانبه در مسیر مذاکرات هسته‌ای با ایران تأکید کرده‌اند.

*شرق

«اعلام تقویم مذاکره هسته ای» عنوان تیتر یک روزنامه شرق است که به موضوع مذاکرات آتی بین ایران و کشورهای 1+5 اشاره دارد.

در گزارش شرق درباره مذاکرات هسته ای آمده است: نوستالژی «مسقط»، «مذاکره»، «ایران» و «آمریکا». گویا «مسقط» پایتخت سلطان‌نشین «عمان» برای ایران و آمریکا «خوش‌‌یمن» بوده و این امر باعث شده تا دوباره دیپلمات‌های ارشد «تهران» و «واشنگتن» برای مذاکره در مورد برنامه هسته‌ای ایران، 18 و 19آبان (9 و 10نوامبر) در «مسقط» گردهم بیایند؛ البته این‌بار با همراهی «کاترین اشتون» نماینده گروه «1+5» در مذاکرات هسته‌ای و با اعلام عمومی. شامگاه جمعه، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که «جان کری» و «محمدجواد ظریف» وزرای خارجه آمریکا و ایران با همراهی «اشتون» در مسقط مذاکره خواهند کرد.

این روزنامه همچنین در یادداشتی با عنوان «اصلاح طلبی در قیام عاشورا» به قلم سید علی میرباقری نوشت: بعد از اینکه معاویه در نیمه‌ماه رجب سال شصتم‌هجری مرد، یزید در نامه‌ای به حاکم مدینه دستور می‌دهد: «حسین‌بن‌علی(ع) را بخواه، از او بیعت بگیر و اگر بیعت نکرد، سرش را برای من بفرست.» بنابراین یکی از عواملی که امام‌حسین(ع) با آن درگیر بود، تقاضای بیعت یزید بود. امام‌حسین(ع) در آن شرایط خاص، کسی نبود که با یزید بیعت کند، زیرا بیعت با یزید، علاوه بر آنکه، بیعت با شخصیتی است که حتی ظاهر اسلام را هم رعایت نمی‌کند، بلکه متجاهر به فسق است، شایستگی سیاسی هم (مطلقا) ندارد، در ثانی، بیعت با یزید، در حقیقت مُهر تایید بر موروثی‌بودن خلافت می‌شود و کسی چون حسین‌بن‌علی(ع) با کسی چون یزید بیعت نخواهد کرد. امام(ع) در این رابطه فرموده است: «مثلی لایبایعُ مِثلَهُ.» از طرف دیگر رژیم سفیانی نیز این عدم‌بیعت را خطر بزرگی برای خود می‌دانست و درست هم تشخیص داده بودند. بیعت‌نکردن امام‌حسین(ع) یعنی معترض‌بودن او و این خطر بزرگی برای حکومت یزید است و امام(ع) در مقابل این تقاضا، وظیفه دیگری جز نه گفتن ندارد.

در ادامه این یادداشت آمده است: اصلاح انحرافاتی که در حکومت اسلامی و امت اسلامی پدید آمده مهم‌ترین هدف قیام امام‌حسین(ع) است. یعنی اگر از امام‌حسین(ع) بیعت هم نمی‌خواستند یا اگر مردم کوفه از امام‌حسین(ع) دعوت نمی‌کردند، باز هم وقوع نهضت حسینی(ع) حتمی بود و شاید مساله بیعت و دعوت مردم کوفه، فقط در تعیین زمان و مکان آن انقلاب دخالت داشت. امام‌حسین(ع) هدف از قیام خود را در موقعیت‌های متعدد، بیان فرموده است. بارها فریاد می‌زند: «اَلا تَرَونَ اَن الحَق لایعمَلُ بِهِ وَ اَن الباطِلَ لایتَناهی عَنهُ لِیرغَبِ المومن فی لقاء للهِ مُحقا»، آیا نمی‌بینید که به حق عمل نمی‌شود و از باطل جلوگیری نمی‌شود، در چنین شرایطی، اگر مومن، مرگ را بر زندگی ترجیح دهد حق دارد» یا می‌فرماید: «وَعَلَی الاسلامِ السلامُ اِذ قَد بُلیتِ الاُمهُ براعٍ مِثلِ یزیدَ.» از اسلام باید خداحافظی کرد اگر نگهبانش فردی مثل یزید باشد.» اینها نشان می‌دهد هدف غایی امام‌حسین(ع) از قیام، مبارزه با باطل و انحرافاتی است که در دین اسلام پدید آمده. درست است بیعت‌خواهی یزید و دعوت مردم کوفه هریک برای آن حضرت وظیفه خاصی را ایجاب می‌کرد، اما عامل سوم برای امام خیلی مهم بود و همین عامل سبب می‌شود به انقلاب کربلا، عظمتی فوق‌عظمت همه انقلاب‌های بشری هدیه کند.

این روزنامه با اشاره به گزارش پایگاه خبری انصار حزب الله درباره امر به معروف و نهی از منکر به نقل از دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر تیتر زد «می کوشیم تو چه کاره ای از ادبیات نهی شوندگان حذف شود»

در این گزارش آمده است: پایگاه خبری «انصار حزب‌الله»، گزارشی با روتیتر ««گروه‌های امربه‌معروف»، توفنده، راه خود را از دل فتنه باز می‌کنند» و تیتر «عنان «امربه‌معروف» در اختیار «گروه‌های‌ حزب‌الله» است» منتشر کرد. بخشی از این گزارش به گفت‌وگوی دبیر «ستاد احیای امربه‌معروف» استان تهران با نشریه «یالثارات» پرداخته است. احمد روزبهانی گفته است: «هدف این است تا تشکل‌های مردمی از نظر کمی‌وکیفی وسعت‌ یافته و وظیفه اجرای امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر را برعهده بگیرند. در این مسیر قرار بر این است تا تشکل‌های باسابقه وظیفه راهبری گروه‌های جدید را برعهده بگیرند و خود عنان کار را در دست بگیرند»

این روزنامه همچنین در گفت و گویی با علی خرم مشاور وزیر امور خارجه از قول وی تیتر زد:« ایران و آمریکا، دوستان بی اعتمادند»

در گزارش شرق از این مصاحبه آمده است: علی‌‌ خرم، مشاور وزیر امور خارجه ایران، می‌گوید رفتار آمریکا در یک‌سال گذشته دوستانه بوده اما هنوز اعتماد لازم بین دوکشور وجود ندارد. به گفته خرم ماجرای تسخیر سفارت آمریکا، باید در بحث‌های علمی و کارشناسی حل‌وفصل شود. به گفته او، ایران منافع زیادی دارد که باید به آنها نیز توجه کند و نگاه دولتمردان باید رو به آینده باشد. گفت‌وگو با علی خرم را در ادامه بخوانید.

*کیهان

تیتر یک روزنامه  کیهان گزارشی از تقارن عاشورا و 13 آبان با تیتر 

« عاشورای حسینی(ع) نقشه راه استکبارستیزی» است.

در این گزارش آمده است: اگر چه خون سیدالشهدا(س) و یاران با وفایش در صحرای کربلا بر زمین ریخت اما رودی همیشه جاری در بستر تاریخ شد تا پایه های کاخ ظالمان و مستکبران را تهدید و تخریب کند. کیست که بتواند منکر نقش محوری فرهنگ عاشورا در پیروزی انقلاب اسلامی و  براندازی رژیم طاغوتی شود؟ همین فرهنگ ضداستکباری بود که در 13 آبان سال 58 به تسخیر لانه جاسوسی به دست دانشجویان خط امام انجامید و به حق توسط امام خمینی(ره) انقلاب دوم نام گرفت. مگر می توان از مقاطع حساس و تاریخی این انقلاب نام برد و تاثیر عاشورا و آموزه های قیام امام حسین(ع) را در آنها مشاهده نکرد؛ از هشت سال دفاع مقدس گرفته تا حماسه 9 دی که آن نیز در محرم سال کربلایی 88 رخ داد.

در ادامه این گزارش می‌خوانیم:  امسال عاشورا برای یزیدیان زمانه ناگوارتر خواهد بود. چرا که با روز نابودی لانه جاسوسی شان در ایران اسلامی مقارن است. آنان که ابلهانه گمان می‌کنند مردم این آب و خاک از فرهنگ انقلابی عاشورا فاصله گرفته و بر جلد مجلات خود تیتر می زنند؛ «انقلاب به پایان رسیده است»، روز عاشورا چشم‌های خود را باز کنند و یک بار دیگر پیوند ناگسستنی این ملت را با امام حسین(ع) و عاشورا ببینند و البته آنها بهتر از هرکسی عمق و استحکام این پیوند را می دانند و آن حرف های بی‌حساب هم جز دلگرمی دادن به خود و پادوهایشان چیزی نیست.

سعد الله زارعی در یادداشت روز این روزنامه با عنوان « اردوغان، عصبانیت و خطای راهبردی!» آورده است: درباره ترکیه و سیاست‌های آن ابهامات زیادی وجود دارد. «ترکیه اردوغان» بیش از هر زمان دیگر هیجانی، پرتب و تاب، کم حوصله و عصبانی است. انتقاد همزمان مقامات ترکیه از رئیس جمهور سوریه، وزیر خارجه آمریکا، ارتش عراق، جمهوری اسلامی ایران و دولت فرانسه و... از این وضع ناآرام حکایت می‌کند. ناآرامی در عرصه سیاست خارجی به عرصه داخلی ترکیه هم کشیده شده است. درگیری دولت اردوغان با کردهای ترکیه که قصد کمک به کردهای کوبانی- عین‌العرب- داشتند یک نمونه از ناآرامی روانی حاکم بر دولت اردوغان می‌باشد.

نویسنده در ادامه به چرایی عصبانیت این روزهای سیاستمداران ترکیه می‌پردازد و می گوید: دولت اردوغان برای دستیابی به تغییر در دو کشور عرب همسایه خود- عراق و سوریه- مطابق الگوی ترکیه طی 4 سال گذشته تلاش بی‌وقفه‌ای داشته و هزینه زیادی را پرداخت کرده است. پیش از این طی 4 سال اخیر، اعتبار ترکیه و اعتبار حزب عدالت و توسعه قربانی تحول مورد نظر اردوغان شده‌اند و این در حالی است که در دوردست‌های ترکیه نیز از احتمال تحقق آنچه اردوغان و اوغلو می‌خواهند، خبری نیست.

در ادامه این یادداشت آمده است:‌پیش از شروع بحران 2011 سوریه، آنکارا روابط بسیار مستحکمی با دمشق داشت به گونه‌ای که از روابط اردوغان و اسد به عنوان نمونه‌ای از روابط خوب دو رهبر منطقه‌ای یاد می‌شد. ترکیه ضمن آنکه در مرزهای جنوبی خود احساس امنیت بالایی داشت در دریای مدیترانه نیز از روابط خوب با اسد بهره می‌برد. دولت آنکارا در پرونده‌های مرتبط با سوریه، همیشه به عنوان یک طرف مطمئن و مورد اعتماد دمشق مطرح بود کما اینکه بیشترین مراوده بازرگانان سوریه با ترکیه بود و هتل‌های ترکیه در آنکارا، اسلامبول و... پر از تجار سوری بود. سوریه بخش بزرگی از چرخ اقتصادی ترکیه را به حرکت در می‌آورد.

زارعی ادامه می‌دهد:  این بین سیاست منطقه‌گرایی که در سال 2004 از سوی داوود اوغلو وزیر وقت امور خارجه اعلام شد سطح روابط میان ترکیه و سوریه را به بالاترین نقطه ممکن سوق داد. جنگ 33 روزه که نقش سوریه در آن پر رنگ بود و حمایت دولت اردوغان از حزب‌الله لبنان در برابر رژیم صهیونیستی هم روابط ترکیه و سوریه را قوت بیشتری بخشید و دو سال بعد وقتی جنگ 22 روزه رژیم صهیونیستی علیه غزه آغاز گردید، مواضع مشترک سوریه و ترکیه علیه اسرائیل یادآور منافع مشترک استراتژیک میان دو کشور بود.

«آیا دولت پذیرفته که رحم اجاره‌ای افراطیون است؟!» عنوان تیتر یکی از اخبار ویژه این روزنامه  است که می نویسد: روزنامه دولتی ایران پنج‌شنبه گذشته مدعی شد در مجلس آرایش خاصی برای مقابله با دولت وجود دارد که به میلی منفرد و نیلی احمدآبادی رأی نداد و فرجی دانا را نیز برکنار کرد. این روزنامه اما شنبه ادعا کرد چنین آرایشی در مجلس وجود ندارد!

در ادامه این خبر ویژه آمده است: این روزنامه با اشاره به عدم کسب رأی اعتماد مجلس از سوی نیلی احمدآبادی نوشت: اگر وقایع پیشینی و پسینی جلسه رأی اعتماد بازبینی شود، با اراده جمعی از نمایندگان مواجه می‌شویم که در برابر وزارت علوم «آرایش خاصی» گرفته‌اند. این حلقه حدود 160 نفری تاکنون درباره مقدرات این وزارتخانه رویکرد مشخصی دارند. آنها به میلی منفرد رأی ندادند، فرجی دانا را برکنار کردند و اکنون مانع از وزارت نیلی احمدآبادی شدند. تکرار این عدد در رأی‌گیری‌ها پیامی است به دولت که اگر می‌خواهد پنجره ثبات را به روی دانشگاه باز کند باید از مواضع خود عقب بنشیند.

کیهان ادامه می‌دهد: روزنامه ایران به این واقعیت روشن اشاره نمی‌کند که اگر نگاه جناحی 160 نفری به وزارت علوم وجود داشت، فرجی دانا نمی‌توانست با 159 رأی موافق و 70 رأی مخالف وزیر شود اما 9 ماه بعد 145 نفر مخالف او شوند و موافقان وی به 75 نفر کاهش یابد، همچنان که این رقم درباره نیلی احمدآبادی به 160 مخالف و 79 موافق رسید. در حقیقت نمایندگان مجلس در آغاز با اصل کابینه و از جمله فرجی دانا با اغماض و حسن‌ظن مواجه شدند حال آن که برخی اسناد عدم صلاحیت وجود داشت اما به تدریج با بروز رفتارهای قانون‌شکنانه و افراطی در زمینه عزل و نصب‌ها، گماشتن افراطیون و عناصر مسئله‌دار بر مصادر امور با وجود استعلام‌های منفی معلوم شد، امثال فرجی‌دانا از خود استقلال رأیی ندارند و صرفاً به عنوان ماشین امضای دیگران عمل می‌کنند و قدرت وفاداری به خطوط قرمز نظام را ندارند. با این وصف تکرار این ادعا که نیلی احمدآبادی راه فرجی دانا را ادامه می‌دهد- یعنی فقدان استقلال رأی و شخصیت مستقل نسبت به فتنه‌گران - در کنار فقدان صلاحیت‌ها و سوابق مدیریتی موجب شد نمایندگان مجلس با نگاه کارشناسی و از سر بصیرت دست رد به افراطیون بزنند و اکنون این سؤال را باید روزنامه ایران و برخی عناصر دولتی پاسخ دهند که چرا دولت مرز خود را از افراطیون فرصت‌طلب و آنها که صریحاً گفتند دولت را رحم اجاره‌ای خود می‌دانند، جدا نمی‌کنند؟ یعنی این اجزای دولت هم پذیرفته‌اند که در اجاره افراطیون فتنه‌گر و مدعی اصلاحات هستند؟

*اعتماد

«آخرین چانه زنی در پایتخت میانجی» عنوان تیتر روزنامه اعتماد از مذاکرات آتی هسته ای در عمان است.

در گزارش اعتماد از این مذاکرات آمده است: نخستین گزینه میانجیگری، میزبان آخرین دیدار قبل از آخرین مذاکره خواهد بود. وزرای خارجه ایران و امریکا در مسقط با هم دیدار خواهند کرد؛جایی که پایان راه چانه‌زنی‌های یک‌ساله است. عمانی‌ها خیلی وقت است دوست دارند تا از گرمای روابط‌شان با دو طرف مخاصمه برای ذوب کردن یخ روابط ایران و امریکا استفاده کنند. این شاید بزرگ‌ترین فرصت آنها باشد، شاید هم آخرین فرصت حداقل برای سال‌های آینده؛ فرصتی که ایران و امریکا هم یک سالی است تلاش می‌کنند هدر نرود. عمانی‌ها از همان نخستین روزهای به قدرت رسیدن حسن روحانی نشان دادند که می‌خواهند در فرصت دولت یازدهم جمهوری اسلامی چه بازی‌ای در پیش بگیرند، وقتی که سلطان قابوس، پادشاه عمان در قامت نخستین میهمان رییس دولت یازدهم راهی تهران شد. او در این سفر سه روز در تهران ماند اما در این مدت تنها با رهبری و رییس‌جمهور ایران دیدار کرد. به فاصله چند روز پس از سفر سلطان قابوس، وزیر دفاع عمان هم راهی تهران شد. همان موقع هم نخستین گمانه‌ها از دلایل این سفر متوجه میل عمان برای میانجیگری میان ایران و امریکا بود؛ دو کشوری که چندی بعد در جریان سفر حسن روحانی به نیویورک و همین‌طور مذاکرات هسته‌یی نشان داده بودند که خودشان هم تمایل قابل توجهی برای کاستن از بار کدورت‌ها دارند.

این روزنامه همچنین اظهارات محمد رضا عارف رئیس بنیاد ایرانیان در جمع تعدادی از فعالان مدنی اهل سنت از قول وی تیتر زد:

«سو تفاهم ها نباید در خانواده انقلاب فاصله بیندازد»

اعتماد در گزارشی در صفحه داخلی خود با عنوان «نخستین حمایت های خبرگان از ریاست هاشمی» نوشت: نیمه اول اسفندماه رییس مجلس خبرگان رهبری مشخص خواهد شد. هر چند که بسیاری تاکید دارند ورود به بحث گمانه‌زنی درباره سرنوشت جانشین آیت‌الله مهدوی‌کنی در این مجلس هنوز زود است اما در فاصله کمتر از پنج ماه تا آن انتخابات، اعضای مجلس خبرگان وارد عرصه گمانه‌زنی شده‌اند. گمانه‌زنی‌ای که بیشتر حول انتخاب رییس خبرگان از میان دو گزینه مطرح یعنی آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی و آیت‌الله هاشمی شاهرودی محدود شده است. بعد از درگذشت آیت‌الله مهدوی‌کنی ابتدا طیف‌های منتقد آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در مجلس خبرگان رهبری بودند که وارد گود گمانه‌زنی‌ها شدند و نام آیت‌الله هاشمی شاهرودی را به عنوان رییس احتمالی این مجلس مطرح کردند.

«جمع آوری امضا برای استیضاح وزیر ارشاد به شیوه جدید» عنوان گزارش روزنامه اعتماد در همین رابطه است. در گزارش این روزنامه آمده: شیوه‌های جدید برخی نمایندگان مجلس برای نظارت بر دولت آنقدر عجیب شده که صدای برخی نمایندگان را هم در آورده است. در جدیدترین اقدام «مخالفان دولت» امضای طرح‌های استیضاح به شیوه جدید است. روش کاری که در مورد استیضاح وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با جدیت به کار گرفته شده است. جدیت‌شان اما آنقدرها هم سازگار نبوده و تا به حال تنها به جمع‌آوری 20 امضا پای طرح استیضاح علی جنتی منجر شده است. «علی جنتی» جدیدترین گزینه مخالفان دولت برای استفاده از یک ابزار نظارتی است. «استیضاح» که حداقل چند ماهی است با هر اظهارنظر شخص وزیر ارشاد مطرح می‌شود و کمی بعد دوباره فراموش می‌شود. این‌بار اما حمید رسایی طراح استیضاح و برخی دیگر از همفکرانش برای جمع‌آوری امضای این طرح استیضاح دیدارهای چهره به چهره با نمایندگان مجلس می‌کنند. محورهای استیضاحی که حمید رسایی تعداد آنها را هشت موضوع عنوان کرده بود متفاوت از سایر استیضاح‌هاست. تفاوتی که با توجه به نوع تفکر دنبال‌کنندگان استیضاح مطرح شدن آن خیلی دور از انتظار نیست. با این همه راس مجلس نظر دیگری دارد. می‌گویند استیضاحی به دست‌شان نرسیده است و بنایی برای استیضاح هم ندارند. هنوز یک هفته از اعتماد نکردن مجلس به گزینه دولت برای وزارت علوم نمی‌گذرد و مجلس نزد افکار عمومی به‌شدت متهم به سخت‌گیری شده است.
 
بررسی دیگر روزنامه‌ها در همین خبر بروزرسانی می‌شود
 
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها