امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۵:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 123371
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 34
حمیدرضا شکارسری شاعر و منتقد ادبی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات فارس درباره نو آوری در شعر عاشورایی گفت: اگر شعر عاشورایی تنها بخواهد وجه مدحی ...

حمیدرضا شکارسری شاعر و منتقد ادبی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات فارس درباره نو آوری در شعر عاشورایی گفت: اگر شعر عاشورایی تنها بخواهد وجه مدحی و مرثیه‌ای داشته باشد می‌شود اثری مثل هزاران اثری که تاکنون سروده شده و الان هم سروده می‌شود. در نهایت می‌تواند مضمون خاصی داشته باشد که تعداد مخاطبان خود را بالا ببرد.

وی افزود: اما نکته اینجا است ماندگاری یک اثر هنری علاوه بر قوت نثر و محتوای متن، بر می‌گردد به اینکه شاعر چه نگاه تازه‌ای به حادثه‌ای که در باره آن حرف می‌زند دارد.

این شاعر گفت: نکته این است که ما در سال‌های اخیر نگاه تازه به موضوع عاشورا کم داریم. بنابر این سوال این است که چگونه می‌توانیم نگاه تازه‌ای را وارد اشعار کنیم؟

شکارسری اظهار داشت: مدح و مرثیه جای خودش مقدس و لازم است اما نگاه تازه به عاشورا به گمان من باید این گونه باشد که ما عاشورا را نه تنها یک نقطه در تاریخ بدانیم بلکه این حادثه را به مصداق کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا و یک حادثه معاصر بدانیم.

وی افزود: این بدان معنی نیست که اگر در عاشورا اتفاقی علیه ظلم افتاد الان هم بجنگیم. یعنی صرفا این نیست. وقتی در ادبیات می‌گویید کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا به این معنی است که حادثه عاشورا را با کل اسطوره‌ها و شخصیت‌هایش در این دوره حاضر کنیم و در کنار پدیده‌ها و جغرافیای امروزی ببینیم.

این منتقد ادبی گفت: به عبارت دیگر شخصیت‌های عاشورا را همین امروز در همین اتاق‌ها و خانه‌ها و ماشین‌ها حاضر کنیم و ببینیم این شخصیت‌ها اگر الان بودند چه وضعیتی داشتند اگر حادثه عاشورا امروز اتفاق می‌افتاد چه پیش می‌آمد. با این نگاه شما با یک گفتمان تازه به عاشورا نگاه می‌کنید که از نقطه خودش در تاریخ حرکت  کرده و به مثابه یک ساختار در طول تاریخ حرکت می‌کند و از جمله در روزگار ما حاضر می‌شود.

شکارسری گفت: این به گمان می‌تواند در حال حاضر تنها رویکردی باشد که این شعر را از چرخه مدح و مرثیه صرف رها کند. البته مدح و مرثیه جای خودش است و لزوم خودش را دارد اما وقتی صحبت از ماندگاری اثر ادبی است،‌ آن وقت اثر ادبی باید ساختار و گفتمان جدیدی را تجربه کند و جای این رویکرد در ادبیات امروز ما خالی است.
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها