امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۱:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 123527
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 34
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از تبریز، واقعه عاشورا از مهم‌ترین وقایع مربوط به خاندان پیامبر بزرگ اسلام است که در بسیاری از دوره‌های

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از تبریز، واقعه عاشورا از مهم‌ترین وقایع مربوط به خاندان پیامبر بزرگ اسلام است که در بسیاری از دوره‌های نگارگری در ایران مورد توجه هنرمندان قرار گرفته است.

*هنر در بیان واقعه عاشورا کم می‌آورد

نقاشی، اصلی تفکیک ناپذیر از هنر اسلامی شمرده می‌شود. اصلی که در هنرهای عاشورایی نیز ظهور و بروز خاصی یافته است.

در دوره صفویه پس از آنکه تشیع مذهب رسمی ایران شد شیعیان پس از مدت‌ها آزادی، ثبات و امنیت یافتند. در پرتو این امنیت که به واسطه حکومت شیعی ایجاد شده بود فرهنگ و هنر رشد و نمو یافت و هنر اسلامی نیز در همه شاخه‌های هنر گسترش پیدا کرد.

نگارگری و نقاشی مذهبی به خدمت مصور کردن نسخه‌های مربوط به اهل بیت رسول درآمد و نسخ مذهبی بسیاری در این دوره مصور شدند.

*زبان هنر و 72 بغض‌بوم

انگار زور «واقعه» خیلی بیشتر از این حرف‌های ساده‌ی گفتنی است که تبریز هم این روزها مثل خیلی شهرهای دیگر دست از روزمره‌گی همیشه خود برداشته و این طور یک دست و پر شور به سوگ کسی نشسته که منش و رسم‌اش آزادگی و فریاد آزادی بود.

در این هیاهوی طبل‌ها و بنرهای تبلیغاتی ـ تسلیتی و اسم‌ها و عکس‌ها که جای نام و نشانِ ابا عبدالله(ع) تمام شهر را قرق کرده‌اند و در جنگی برابر ایستاده‌اند، انگار هنوز هم می‌توان نشانه‌هایی از تفاوت و طرحی نو زدن را هم پیدا کرد.

همایش نقاشان عاشورایی انگار یکی از همین‌ها است که عده‌ای به دور از جنجال‌های خیابانی، در سکوت و بی حاشیه جمع شده اند تا با زبان هنر و 72 بغض‌بوم روایت را طور دیگر تعریف کنند.

سالن همیشه خلوت ـ سینما قدس تبریز امروز، حال و هوای متفاوتی را تجربه می‌کند و انگار حوزه هنری هم بالاخره به یکی از رسالت‌های اصلی خود که همان گردآوری جمع هنرمندان در کنار یکدیگر بود، حداقل در این روز رسیده است.

از دانش‌آموزان هنرستانی گرفته تا اساتید دانشگاهی در کنار هم بوم‌ها را چیده‌اند و هر کدام با وسواسی خاص مشغول کارند.

روایت ولی آنقدر جنبه‌های مختلف دارد و هر منظرش پر از پنجره‌های خوب زندگی کردن است که هر قدر هم طرح و رنگ بزنی، برایش انتهایی نیست و قصه انگار حکایتی فراتر از اینها دارد.

* 72 بغض عاشورا توسط 600 هنرمند کشور به تصویر کشیده شد

همایش 72 بغض‌بوم امسال هم برای نهمین سال با موضوع حماسه کربلا و واقعه عاشورا بین هنرمندان تبریزی برپا شد و 150 هنرمند در کنار هم جمع شدند تا با زبان هنر از آن روز بزرگ بگویند.

*ترویج هنر عاشورایی/ سوگواره تجسمی 72 بغض‌بوم به یاد 72 شهید دشت کربلا

معاون فرهنگی هنری حوزه هنری آذربایجان‌شرقی می‌گوید: با توجه به اینکه یکی از رسالت‌های حوزه هنری ترویج دین به زبان هنر است، در سال 84 هم یکی از دغدغه‌های اصلی کار گروه تجسمی حوزه هنری این بود که چگونه می‌توان مفاهیم عاشورایی را در میان هنرمندان و به خصوص هنرمندان رشته‌های تجسمی ترویج داد.

جواد کریم‌نژاد ادامه می‌دهد: بر همین مبنا بود که سوگواره تجسمی 72 بغض‌بوم به یاد 72 شهید دشت کربلا شکل گرفت که در وهله نخست هدف ما خلق اثر با معانی عاشورا توسط هنرمندان جوان استان است.

به گفته‌ وی، امسال هنرمندان حاضر در این همایش از رشته‌های مختلف نقاشی، نقاشی‌خط، تصویرسازی، خوشنویسی و… هستند که در سبک‌های رئال، سورئال، سبک‌های مختلف خوشنویسی مثل نسخ و نستعلیق فعالیت می‌کنند.

وقتی از کریم‌نژاد می‌پرسم چرا این تابلوهای پر مفهوم که هر کدام روایتگر بخشی از واقعه عاشوراست به میان مردم نمی‌برید و اینطور در پشت درهای بسته خلق می‌شوند، می‌گوید: با توجه به اینکه فضای تجسمی، فضایی آرام می‌طلبد، هنرمندان در اینجا کار می‌کنند ولی به سبک هر ساله با برپایی نمایشگاه خیابانی در روز عاشورا این اثرها برای مردم هم نمایش داده می‌شوند.

معاون فرهنگی هنری حوزه هنری آذربایجان‌شرقی که در تمام این 9 سال تجربه‌ برگزاری بغض‌بوم را از سر گذرانده، می‌گوید: فرهنگ عظیم و مکتب انسان‌ساز عاشورا به اندازه‌ای بزرگ است که بر اساس تک تک مفاهیم معنوی عاشورا می‌توان یک اثر هنری خلق کرد.

وی با اشاره به اهمیت حضور هنرمندان در مراسم دینی و مذهبی، هدف عمده حوزه هنری آذربایجان شرقی را در اجرای چنین برنامه‌هایی فرهنگ‌سازی مناسب با حماسه عظیم کربلا در سطح جامعه دانست و ورود هنرمندان متعهد به این عرصه را یکی از مهم‌ترین راهکارهای مقابله با خرافات و ترویج بدعت‌های غلط و انحرافاتی قلمداد کرد که متاسفانه در چند سال اخیر عزاداری‌های ماه محرم رسوخ کرده است.

*72 بغض‌بوم برای هنرمندان تبریزی به یک آیین محرمی تبدیل شده است

حالا بعد از 9 سال، 72 بغض‌بوم برای هنرمندان تبریزی انگار به یک آیین ِ محرمی تبدیل شده است که به گواه آنچه خودشان می‌گویند از چند وقت مانده به محرم پیگیر چند و چون برگزاری آن هستند و نمی‌خواهند امسال را هم از دست بدهند.

افشین مجربی یکی از هنرمندان نام‌آشنای تبریزی که تجربه 9 سال حضور در این همایش را دارد، می‌گوید: اینکه با وجود برخی کاستی‌ها در اجرای این برنامه، هر سال چیزی مثل آهن‌ربا مرا به اینجا می‌کشاند چیزی جز عشق به امام حسین(ع) نمی تواند باشد.

مجربی هم به جای خالی حضور مردم در این همایش اشاره کرده و ادامه می‌دهد: مردم هر سال عادت کرده بودند که در روز تاسوعا به اینجا بیایند و در کنار ما باشند ولی امسال با تغییر زمان برگزاری، آن شور و عاشورایی هر ساله که با ابراز احساسات خالصانه مردمی گره خورده بود، کم است. به هر حال هنرمند برای مردم کار می‌کند و هدف از خلق این مضامین هم مگر چیزی جز یادآوری مفاهیم حماسه حسینی است؟

وی اضافه می‌کند: برپایی کارگاه‌های آموزشی مذهبی و هنری چند روز پیش از برپایی این همایش می‌تواند بسیار موثر باشد و مثل یک پیش زمینه برای هنرمندان تلقی شود که آثار ارزشمندتری خلق کنند.

*تلفیق این 2 جنبه‌ هنری و مذهبی در کنار هم

در این بین همایون کاظمی، مدرس دانشگاه نبی‌اکرم تبریز هم با اشاره به اینکه از همان سال‌های ابتدایی در این همایش تجسمی حضور داشته، می‌گوید: در سال‌های قبل بغض‌بوم در دو روز برگزار می‌شد و در تاسوعا و عاشورا ما مشغول کار بودیم و در فضایی معنویی در کنار هم کار می‌کردیم.

کاظمی ادامه می‌دهد: حتی پیش آمده بود بوم‌ها را بچینیم و کنارشان هیئت عزاداری تشکیل داده و سینه بزنیم، یعنی تلفیق این دو جنبه‌ی هنری و مذهبی در کنار هم.

این هنرمند جوان تبریزی هم به تاثیر انرژی حضور مردم در کنار هنرمندان در این برنامه اشاره کرده و می‌گوید: هدف اصلی از اجرای این برنامه چیزی جز پیوند معنویت، هنر و مردم نیست ولی احساس می کنم در سال‌های اخیر دیگر خبری از آن شور و حال ابتدایی نیست که این هم می‌تواند دلایل مختلفی مثل تغییر شرایط جامعه، تغییرات مدیریتی و... داشته باشد.

کاظمی با تاکید بر اینکه باید خیلی هدفمندتر به این برنامه نگاه کرد چرا که در عین سادگی می‌تواند با زبان هنری خیلی از مفاهیم و دیدگاه‌ها را بیان کند، ادامه می‌دهد: در بحث‌های هنری- مذهبی نباید از جنبه پژوهشی اثر صرف نظر کرد و حوزه هنری می‌تواند با دعوت از اساتید برجسته این حوزه، اختصاص جوایز معنوی برای همه هنرمندان شرکت کننده و... عشق و آگاهی به امام حسین(ع) را در کنار یکدیگر نشاند.

ولی انگار هر قدر هم نقد و گلایه از این برنامه در دل هنرمندان باشد باز هم عشق و جوششی درونی هر سال آنها را کنار هم می‌نشاند و بوم‌ها را پر از رنگ و شور عاشورایی می‌کند.

*حسین (ع) بیشتر از آب، تشنه‌ لبیک بود

دکتر شریعتی در سخنان معروف خود در مورد واقعه‌ عاشورا می‌گوید: «حسین بیشتر از آب، تشنه‌ لبیک بود، افسوس که به جای افکارش زخم‌های تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند.» حالا در بین طرح‌ها و هنر، انگار گوشه‌ای از آن خیل بزرگ افکار حسینی به نمایش گذاشته شده و جوانان امروز هم در تلاش‌اند درد واقعی ابا عبدالله (ع) را آنطور که بود رقم بزنند. چیزی فراتر از هیاهوهای خیابانی و بدعت‌گذاری‌های بی‌ریشه.
-------------------------

نگارنده: سحر فکردار

عکس از: خلیل غلامی

-------------------------

انتهای پیام/60002/ق40/پ3003

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها