امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۱:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 123539
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۹:۳۴
تعداد بازدید: 42
حسین میرمحمدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در واکنش به اظهارات وزیر اقتصاد مبنی بر اینکه باید صندوق توسعه ملی ...

حسین میرمحمدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در واکنش به اظهارات وزیر اقتصاد مبنی بر اینکه باید صندوق توسعه ملی مشابه حساب ذخیره ارزی برای استفاده از منابع آن در مواقع کاهش درآمدها باشد، اظهار داشت: این صندوق بین‌النسلی بوده و این گونه نیست که هر موقع درآمدها کاهش یافت و کم آوردیم، از آن استفاده کنیم، مگر اینکه این منابع برای ایجاد زیرساخت‌ها و طرح‌های عمرانی زیربنایی هزینه شود.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه نباید به دنبال استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای هزینه‌های جاری کشور باشیم تصریح کرد: باید دولت کشور را با استفاده از منابع موجود اداره کند و مطالبات مردم را در زمینه‌های مختلف محقق کند.
وی یکی از راهکارهای پیشنهادی برای کاهش تمرکز از درآمدهای نفتی را حمایت از تولید دانست و افزود: تمرکز روی فضای کسب و کار و رونق تولید می‌تواند، باعث ارز آوری برای کشور باشد و ما را از وابستگی به درآمدهای نفتی خارج کند.
میرمحمدی از دیگر راههای کم کردن اتکا به درآمدهای نفتی را کاهش هزینه‌های جاری دولت دانست و بیان کرد: در صورتی که بتوان هزینه‌های دولتی را کاهش داد، می‌توان با وضعیت موجود درآمدها را به طرح‌های زیربنایی اختصاص داد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تأکید بر این که دولتها نسبت به تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی خوب شعار می‌دهند، گفت: در عمل مشاهده می‌شود که توجه به اقتصاد مقاومتی نشده و عملاً سیاست‌های اجرایی با آنچه وجود دارد، متفاوت است.
به گفته این نماینده مجلس درآمدهای نفتی جزو سرمایه ملی بوده و نباید چوب حراج به آن زده شود و در حال حاضر سیاست‌ها و قوانین خوبی برای کاهش اتکا بودجه به نفت وجود دارد و دولتها نیز باید پای‌بند به آن باشند، تا درآمدهای استفاده از این درآمدها به تدریج کاهش یابد.
وی ادامه داد: مصر هستیم که سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به خصوص در بحث کاهش اتکاء بودجه به درآمدهای نفتی اجرایی شود و اگر دولت این کار را نکند، قطعاً مجلس به این موضوع ورود خواهد کرد.
به گزارش فارش هفته گذشته علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در جمع خبرنگاران تاکید کرده بود، باید حساب صندوق توسعه ملی مشابه حساب ذخیره ارزی تلقی شود.
وی عنوان کرده است، فلسفه وجودی حساب ذخیره ارزی این بود که بخشی از مازاد درآمدهای نفتی به این حساب واریز شود و در دوره هایی که درآمد نفت کاهش می‌یابد و باعث می شود که درآمد نفت از حد پیش بینی شده در بودجه کمتر شود، از این محل مابه التفاوت تامین شود، در قانون برنامه پنجم توسعه علاوه بر صندوق توسعه ملی حساب ذخیره ارزی نیز پیش‌بینی شده است، اما در قانون بودجه سال 1393 این موضوع مورد غفلت قرار گرفت، یعنی برای درآمد مازاد احکام خاصی دیده نشد که حتی اگر درآمد مازاد وجود داشت، نیز امکان واریز آن به حساب ذخیره ارزی نبود.
انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها