امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۵:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12354
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۱۱
تعداد بازدید: 139
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، قیام ملت ایران که در 15 خرداد 1342 در اعتراض به زندانی کردن حضرت امام خمینی(ره) ...

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، قیام ملت ایران که در 15 خرداد 1342 در اعتراض به زندانی کردن حضرت امام خمینی(ره) در سراسر کشور برگزار شد، به شهادت تعدادی از انقلابیون انجامید به طوری که حضرت امام این روز را برای همیشه عزای عمومی اعلام کرد.

به مناسبت سالروز قیام خونین15 خرداد، بخشی از بیانات امام خمینی(ره) درباره قیام 15 خرداد از نظرتان می‌گذرد:

* ملت ایران قیام15 خرداد را از یاد نبرد

* ملت ایران نباید 15 خرداد را از یاد ببرند و نباید هیچیک از این جنایاتی که از 15 خرداد به این طرف شده و جلوترش( به دست پدر این شاه شده‌است) نباید ملت اینها را از یاد ببرد، اینها باید سرلوحه قضایای آنها باشد. برای اینکه مبدأ تفکر باشد. باید سران قوم تفکر کنند در این امور.
(صحیفه امام جلد 3 ص 412 )

* باید در پناه قضیه عاشورا، مصیبت 15 خرداد جاوید بماند

باید در پناه قضیه بزرگ عاشورا، مصیبت جانسوز دوازده محرم و 15 خرداد زنده و جاوید بماند. این سند بزرگ را در قبال ادعاهای پوچ دستگاه جبار که «ملت با ماست» نباید فراموش کرد. مسلمان نمی تواند موافق و معاون دستگاه ظلم و ستم باشد.
(صحیفه امام ج 2 ص 287)

* جوانان ورامین در 15 خرداد برای اسلام جان خود را از دست دادند

آقایان محترم و جوانان معظم ورامین بر ما حق ویژه ای دارند ، آنها در 15 خرداد جوانان خود را از دست دادند و برای اسلام فعالیت کردند.
(صحیفه امام جلد 7 ص 165 )
 
* 15 خرداد برای همیشه عزای عمومی اعلام می‌کنم

نهضت از حوزه علمیه قم مرکز فقاهت راستین برخاست و برق آسا در سایر حوزه‏های علمیه و دانشگاه‏ها و در تهران و سایر شهرها قشرهای عظیم ملت را فرا گرفت و همه را به میدان مبارزه کشید و در سال‏های اخیر که حوادث به دنبال حوادث به وجود آمد و ملت‏بزرگ با شعار اسلام و فریاد الله اکبر و نور ایمان و وحدت کلمه بنیاد پهلوی را از بن کند و ملت ما این روز را عزیز می‏شمارد و من روز پانزدهم خرداد را برای همیشه عزای عمومی اعلام می‏کنم.
(12/3/58)
*  تا ملّت عمر دارد، غمگین در مصیبت پانزدۀ خرداد است

اسلام براى تمام زندگى انسان، از روزى که متولّد مى‏شود تا موقعى که وارد در قبر شود، دستور و حکم دارد. صحبتْ نزاع با شخص نیست؛ بعد از اینکه دولت قبلى رفت، یک نفر در زندان آمد پیش من و از دولت گذشته بدگویى کرد و گفت این دولت برنامه‏هاى «مترقّى» دارد. گفتم ما با کسى غرض شخصى نداریم؛ ما با عمل اشخاص کار داریم؛ ملّت فقیر را نجات دهید. دیروز خانواده‏هاى شهداى پانزدۀ خرداد اینجا بودند. چیزى که مرا رنج مى‏داد این بود که به من این صحبتها نشده بود تا از حبس آمدم بیرون. عصر همان روز ـ دفعۀ اوّل ـ جریان را مطّلع شدم. کشتارِ پانزدۀ خرداد از اعمال یک قشون با ملّت بیگانه بدتر بود. آنها بچه‏ها را نمى‏کشتند، زنها را نمى‏کشتند. امروز جشن معنى ندارد. تا ملّت عمر دارد، غمگین در مصیبت پانزدۀ خرداد است. یکى از اولیاى امور، ضمن سخنرانى، گفته بود: پانزدۀ خرداد ننگ ملّت ایران است؛ ولى من صحبت او را تکمیل مى‏کنم: پانزدۀ خرداد ننگْ ملّت بود؛ زیرا از پول همین ملّت، اسلحه تهیّه شده و با این اسلحه مردم را کشتند!
(صحیفه نور جلد اول، صص. 98 تا 101)
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار