امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۲۲:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 123565
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۲۰
تعداد بازدید: 73
محمد سعید سیف در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; اظهار داشت: دریاها و اقیانوس‌ها عرصه‌ای هستند که بسیاری از کشورهای

محمد سعید سیف در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; اظهار داشت: دریاها و اقیانوس‌ها عرصه‌ای هستند که بسیاری از کشورهای پیشرفته هم برخی مواقع حضوری پرقدرت در آن نداشته‌اند، دوره‌های مختلف پیشرفت اقتصادی، صنعتی، علمی و فناوری تغییری در محوریت تسلط دریایی ایجاد نکرده و حتی تسلط بر فضا نیز خللی در اهمیت عرصه‌های دریایی و اقیانوسی ایجاد نکرده است.

وی ادامه داد: حجم حمل‌ و‌ نقل دریایی، منابع زیستی و غیر زیستی دریاها و اهمیت دریاها و اقیانوس‌ها در تغییر آب و هوای‌ زمین، نقش این نعمت را در آینده بشریت تعیین کننده کرده است.

سیف بیان کرد: توجه به مسایلی نظیر اشتغال‌زایی و توسعه اجتماعی در سواحل، کاهش ذخایر نفت و گاز دنیا، جایگاه استراتژیک خلیج فارس و منابع بسیار حائز اهمیت آن‌ها، ایجاب می‌کند که با تأمل بیشتری به موضوع دریاها‌ پرداخته شود.

دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌‏بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اضافه کرد: در این راستا با توجه به نحوه شکل‌گیری و مسیر رشد این صنعت در کشورها، باید به طور جدی به رفع مشکلات مرتبط با آن در بخش برنامه‌ریزی، امکانات، انتقال فناوری و دیگر موارد پرداخت.

* دعوت از نمایندگان ارگان‌های دریایی برای ایجاد هم‌افزایی و هدفمندی فعالیت‌های توسعه‌ای دریایی کشور

سیف افزود: بر این اساس، نیاز به تشکیل ستاد توسعه فناوری‌های صنایع دریایی به عنوان یک ستاد تخصصی لازم به نظر می‌رسید تا بتوان با هم افزایی متخصصان و صاحبنظران، رشد و توسعه جدی علمی و فناوری در این حوزه استراتژیک ایجاد کرد.

وی توضیح داد: ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش ‏بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در راستای بهره‌گیری هرچه بیشتر توانمندی‌های موجود دریایی کشور در جهت توسعه فناوری‌های دریایی ‌قصد دارد تا اهداف و مأموریت‌های خود را با بهره‌گیری از همکاری نهادها و ارگان‌های دریایی کشور و با سازماندهی واحدهای ویژه شامل تشکیل شوراها، کمیته‌ها و یک شبکه حرفه‌ای اعداد و ارقام، دنبال کند.

سیف ادامه داد: در این راستا به منظور تعامل سازنده بین بخشی و ایجاد هم افزایی، هم‌گرایی و هدفمندی فعالیت‌های توسعه‌ای دریایی کشور، نمایندگانی از دستگاه‌های اجرایی به همکاری دعوت شده‌اند.‌

دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌‏بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: ساختار کلی ستاد ‌متشکل از سه کارگروه ترویج، توسعه فناوری و مطالعات و برنامه‌ریزی است که فعالیت‌های این سه کارگروه، مهمترین اهداف و راهبردهای ستاد را دنبال می‌کنند.

* برنامه‌‌ریزی ارتقای کارآفرینی فناورانه و بهبود فضای کسب و کار دانش بنیان دریایی

سیف بیان کرد: در حال حاضر برنامه‌های کلی ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش ‏بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در محور‌های مشخص تدوین شده است.

وی توضیح داد: حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان دریایی در جهت توسعه فناوری و تقویت فرآیند‌سازی، ایجاد هماهنگی و هم‌افزایی بین برنامه‌های توسعه دریایی کشور و حمایت از پروژه‌‌های ملی دریایی و حمایت از ایجاد و توانمندسازی انجمن‌ها و تشکل‌های تخصصی در زمینه تولید و توسعه محصولات و خدمات دانش‌بنیان دریایی، از برنامه‌‌های تدوین شده این ستاد است.

دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌‏بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اضافه کرد: ارتقای کارآفرینی فناورانه و بهبود فضای کسب و کار دانش بنیان دریایی از طریق برگزاری جشنواره‌های نوآوری، حمایت از مسابقات دانشجویی، انتخاب پایان‌نامه‌های برتر ‌در حوزه دریا و طراحی ساختار شبکه ملی آزمایشگاه‌های دریایی کشور و تدوین روش‌های تقویت توان کشور در این حوزه، از دیگر برنامه‌های تدوین شده ستاد است.

وی اظهار داشت: برگزاری نشست‌های تخصصی در استان‌های ساحلی در جهت توسعه فناوری‌ها و صنایع دانش‌بنیان دریایی و افزایش کیفیت زندگی مردم از طریق افزایش توانمند‌ی‌های فناوری و نوآوری با بهره‌گیری از ظرفیت‌های دریایی در این استان‌ها و حمایت از ایجاد و تقویت زیر ساخت‌های علمی، فناوری و به ویژه شناسایی و کسب فناوری‌های نوظهور دریایی نیز بخشی دیگر از برنامه‌های تدوین شده ستاد است.

* پیگیری مراحل تدوین و تصویب سند توسعه دریایی کشور

سیف اظهار داشت: ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان بلافاصله پس از تأسیس، اقدام به برنامه‌‌ریزی عملیاتی و تشکیل ساختاری برای رسیدن به اهداف توسعه‌ای دریایی کشور کرد؛ ستاد با ایجاد شبکه ارتباطی، ‌به دنبال ایجاد ارتباط قوی بین کمیته‌های تخصصی و فعالیت‌های حمایتی خود از شرکت‌های دانش‌بنیان، ‌ایجاد شبکه آزمایشگاهی، ایجاد پایگاه‌ اطلاع‌رسانی و از این قبیل در تمام حوزه‌های دریایی کشور‌ است.

دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌‏بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین به پیگیری مراحل تدوین و تصویب سند توسعه دریایی کشور و تدوین روش و شاخص‌های ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان دریایی اشاره کرد.

وی افزود: با توجه به گستردگی صنایع دریایی کشور و وجود پیچیدگی‌ها و تخصص بالا در صنایع فوق، شناسایی و ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان دریایی نیازمند کار‌گروه تخصصی دریایی خواهد بود.

* بررسی طراحی و ساخت شناورهای فراساحلی و‌ دکل‌‌های حفاری دریایی

سیف اظهار داشت: در جهت حمایت و پشتیبانی از پروژه‌های کلان دریایی کشور که اشتغال و توسعه فناوری را به دنبال خواهند داشت، مطالعات و مذاکرات مختلف آغاز شده و طرح‌های مختلفی در زمینه‌های خاص در حال بررسی و ارزیابی است.

دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌‏بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: این طرح‌ها شامل ‌«طراحی و ساخت شناورهای فراساحلی»، «طراحی و ساخت قفس‌های پرورش ماهی» و «طراحی و ساخت دکل‌‌های حفاری دریایی» است.‌

* برنامه‌ریزی برای ترویج ظرفیت‌های عظیم صنایع دریایی ‌کشور‌

وی یادآور شد: ‌با توجه به لزوم توجه به ظرفیت‌های عظیم صنایع دریایی در کشور‌ و عدم توجه کافی به این بخش استراتژیک از سوی مسئولان و نخبگان، لازم است اقداماتی در جهت اطلاع‌رسانی و ترویج در این خصوص انجام شود.

سیف اظهار داشت: سازمان‏های گوناگونی در حوزه دریا مشغول فعالیت هستند در این راستا ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌‏بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست‌ جمهوری،‌ به گونه‏‌ای عمل می‌کند تا با سازمان‏‌هایی که پیش از این در حوزه‌‏های مرتبط فعالیت کرده‌‏اند تعامل صورت گیرد تا به جای موازی کاری نوعی هم‌‏افزایی شکل بگیرد.‌
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها