امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۹:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 123618
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 16
فردین اخلاقیان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سنندج، با اشاره به نقش دانشگاه در تولید علم و فناوری اظهار کرد: اگر این مهم را در چرخه‌ای شامل آموزش، ...

فردین اخلاقیان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سنندج، با اشاره به نقش دانشگاه در تولید علم و فناوری اظهار کرد: اگر این مهم را در چرخه‌ای شامل آموزش، پژوهش، تولید علم، فناوری، بازار و غیره قرار دهیم نقش مهم و پررنگ دانشگاه در تولید علم و فناوری را می‌توان درک کرد.

وی با بیان اینکه علم و فناوری طی چند سال اخیر رشد بسیار خوبی داشته است، افزود: فناوری در حوزه‌های مختلف زندگی انسان را دگرگون کرده است.

به گفته رئیس دانشگاه کردستان، فناوری در حقیقت میوه علم است و موجب شده انسان‌ها به آرزوهای دست نیافتنی خود دست پیدا کنند.

وی خاطرنشان کرد: علم بیشتر به توضیح علم است، اما فناوری با استفاده از ظرفیت علم و قوانین جهان آنچه را که وجود ندارد ایجاد کرده و در اختیار انسان قرار می‌دهد.

اخلاقیان با بیان اینکه فناوری با کمک علم در حوزه‌های مختلف هر آنچه را که موجود نیست ایجاد می‌کند، بیان داشت:‌ علم و فناوری در دنیای امروز از اهمیت بسیار برخوردار بوده و جوامع انسانی برای دستیابی به این دو هم سرمایه‌‌های زیادی را صرف می‌کنند.

رئیس دانشگاه کردستان تصریح کرد:‌ بیشترین میزان سرمایه‌گذاری‌ها در زمینه دستیابی به علم در بستر دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه از بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران نظام آموزشی در کشور ما یک مسیر تکاملی خاصی را طی کرده تا به این نقطه رسیده است، افزود: در سال‌های اول پیروزی انقلاب نیاز به توسعه آموزش و همگانی کردن آموزش‌ها به صورت ویژه مورد توجه قرار گرفت.

به گفته اخلاقیان، تربیت نیروهای متخصص در رشته‌های مختلف با توجه به اینکه قبل از انقلاب در بسیاری از موارد از نیروهای غیربومی و حتی از کشورهای دیگر استفاده می‌شد برای جایگزین کردن به عنوان یک نیاز مهم احساس شد.

وی تصریح کرد:‌ رشد جمعیت در آن سال‌ها و نیاز به تربیت نیروهای توانمند و به کارگیری آنها در امر تعلیم و تربیت نیز از دیگر دلایل افزایش و رشد و توسعه دانشگاه‌ها در سطح کشور و این استان شد.

رئیس دانشگاه کردستان ادامه داد: بعد از طی این مراحل توجه خاص به توسعه آموزش‌ها در محیط دانشگاه با توجه به بسترهای موجود و نیازهایی که در عصر کنونی به آن احساس می‌شود به عنوان یک اولویت مهم در سطح کشور و استان مورد توجه قرار گرفت و برای تحقق این مهم برنامه‌ریزی‌های زیاد و قدم‌های خوبی برداشته شد.

وی گفت: سالانه بیش از هزاران مقاله علمی تخصصی توسط اساتید و افراد صاحب نظر تولید شده و در مجلات مختلف بین‌المللی به چاپ می‌رسد.

به گفته اخلاقیان در حال حاضر ایران اسلامی با بهره‌گیری از نیروهای توانمند در بحث تولید مقالات علمی در منطقه در جایگاه بسیار خوبی قرار دارد.

وی با بیان اینکه تولید و توسعه فناوری فاز سوم چشم‌انداز و هدف‌گذاری دانشگاه‌های سطح کشور بود که در این راستا نیز خوشبختانه با شتاب خوبی در حرکت هستیم، عنوان کرد: دانشگاه کردستان در حال حاضر با بیش از 300 عضو علمی که به صورت تمام وقت در حوزه‌های مختلف فعالیت می‌کنند سالانه صدها مقاله ارزشمند را تولید می‌کند.

اخلاقیان پرورش دانشجو و توسعه علمی را دو شاخصه مهم و مورد توجه دانشگاه کردستان عنوان و مطرح کرد: با توجه به تاکیدات دولت و هدف‌گذاری‌ها تولید علم و تربیت دانشجویان بر اساس نیاز منطقه و استان با جدیت در دانشگاه کردستان دنبال می‌شود.

رئیس دانشگاه کردستان افزود: معتقدم دانشگاه‌ها باید در درخواست‌ها برای ایجاد رشته نیز با توجه به نیاز منطقه و ظرفیت‌های موجود در آن عمل کنند.

به گفته این مسئول تقویت رشته‌های موجود و هماهنگ کردن آنها با نیازهای منطقه باید به صورت ویژه مورد توجه قرار بگیرد.

وی  توسعه رشته‌های فرهنگی و هنری با توجه به بسترها و ظرفیت‌های موجود در استان را از اولویت‌های کاری خود در این استان برشمرد و بیان داشت: ایجاد رشته‌‌های بین رشته‌ای که می‌توانند مولود تولید ثروت و اشتغال‌زایی باشند از اولویت‌های مورد توجه در استان خواهد بود.
انتهای پیام/79002/ل30/چ3000

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها