امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۰۰:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 123634
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 33
احمد رونقی در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، درباره بازخوانی امر به معروف و نهی از منکر از دیدگاه قانون اساسی و بررسی ...

احمد رونقی در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، درباره بازخوانی امر به معروف و نهی از منکر از دیدگاه قانون اساسی و بررسی حقوقی این فریضه گفت: در اصل هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به امر به معروف و نهی از منکر توجه ویژه، تاکید و تصریح گشته است.

وی افزود: در این اصل آمده «در جمهوری اسلامی ایران دعوت به خیر، امر به معروف و نهی از منکر، وظیفه ای است همگانی و متفاوت بر عهده مردم نسبت به یکدیگر، دولت نسبت به مردم و مردم نسبت به دولت، شرائط و حدود و کیفیت آن را قانون تعیین می کند» که آیه «والمومنون بعضهم اولیاء بعض یامرون بالمعروف و ینهون عن المنکر» مبین این امر است.

این وکیل دادگستری اظهار داشت: همچنین این فریضه الهی هم در کلام امام خمینی(ره) و هم در کلام مقام معظم رهبری متجلی است و هر دو بزرگوار بارها و بارها به احیای این فریضه الهی تاکید کرده‌اند.

وی با بیان اینکه هنوز برای امر به معروف و نهی از منکر یک قانون مشخص و خاص نداریم، گفت: متاسفانه در این زمینه در قانون اساسی خلاهای بسیاری داریم که البته جای خوشحالی است که مجلس و قوه‌قضاییه دست بکار شده‌اند و طرح امر به معروف و نهی از منکر در مجلس به جریان افتاده است.

رونقی تصریح کرد: اما نکته‌ای که وجود دارد غفلت مسئولین گذشته باعث شد که این قانون و طرح تعویق افتد و فساد ریشه بدواند و افزایش یابد. در صورتی که اگر چندین سال گذشته قانونی مدون و البته عملیاتی‌ای برای فریضه امر به معروف و نهی از منکر وضع می‌شد، امروز دیگر دم از احیای آن نمی‌زدیم و اینهمه گناه و فساد را شاهد نبودیم.

این حقوقدان بیان داشت: امر به معروف و نهی از منکر وظیفه ای عمومی است، ولی علاوه بر این، در جمهوری اسلامی نهادهایی به طور ویژه این فریضه را دنبال می کنند. از جمله مهمترین این نهادها ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر است که طبق آن چه در اساسنامه خود آورده، احیاء فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اسلامی را هدف خود می داند.

وی گفت: همچنین با هدف اجرای این فریضه و تعالی جامعه، «طرح امر به معروف و نهی از منکر» در سال 1389 در مجلس شورای اسلامی مطرح شد. طبق این طرح به منظور سیاستگذاری در زمینه فریضه امر به معروف و نهی از منکر و گسترش فرهنگ آن در جامعه و ساماندهی امور مربوط به این فریضه، نظارت بر کلیه فعالیتهای دولتی، غیر دولتی و مردمی و هماهنگی بین دستگاهها، شورایی به نام «شورای سیاستگذاری امر به معروف و نهی از منکر» به ریاست نماینده مقام معظم رهبری در شورا تشکیل می شود.

رونقی افزود: علاوه بر اینها، طرح تأسیس «سازمان امر به معروف و نهی از منکر» هم اکنون در کارگروه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها