امروز : چهارشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 August 23
۱۸:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 123647
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 95
به گزارش گروه دانستنی‌های پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دانشمندان توسط پروژه‌ای در اروپا موسوم به «دی-کبد» مشغول انجام آزمایشهایی هستند تا ...

به گزارش گروه دانستنی‌های پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دانشمندان توسط پروژه‌ای در اروپا موسوم به «دی-کبد» مشغول انجام آزمایشهایی هستند تا کیفیت زندگی افرادی که از بیماری مزمن کبدی رنج می‌برند، بهتر شود.

براساس گزارش منتشر شده در شبکه خبری یورونیوز، به منظور کم کردن تعداد مراجعات مستمر بیمار به بیمارستان، پژوهشگران به کمک نرم افزار و سخت افزارکامیپوتری چارچوبی فراهم کرده‌اند که امکان می‌دهد، افرادی که دچار بیماری مزمن کبدی هستتند بدانند چه هنگام کبدشان از کار خواهد افتاد.

به این ترتیب، نیازی به مراقبتهای ویژه در بیمارستان نیست و فقط کافی است بیمار برای وارسی (چکاپ) عادی به بیمارستان مراجعه کند.

دکتر «جیمز اور» محقق بالینی کبد در دانشگاه «نیوکاسل» اظهار دارد : مزیت اصلی برای بیمار این است که مراقبتهای بالینی بهتر می‌شود و به علت این خبرگیری پیوسته از وضعیت بیمار، دفعاتی که بیمار حالش به شدت بد می‌شود، کمتر و کیفیت زندگی‌اش بهتر خواهد شد، چون در نهایت، کمتر کارش به بیمارستان می‌کشد.

این چهارچوب سخت افزاری- نرم افزاری در کجا ساخته و آزمایش می‌شود؟ ابزارها در آزمایشگاههایی در نوشاتل سوییس ساخته می‌شوند.

دانشمندان یکی از پروژه های اتحادیه اروپا سیستمی را طراحی می‌کنند که به بیمار امکان می‌دهد از مقدار مواد شیمیایی‌ای که کبد آسیب دیده‌اش ترشح می‌کند، مطلع شود.

«استفان دازن» مهندس الکترونیک از مرکز الکترونیک و میکروتکنیک در سوییس گفت: این ماشین تعداد مشخصی از پارامترهای خون مثلاً کسر انعقاد خون یا مقدار پتاسیم، سدیم، کرآتینین، آلبومین، بیلی روبین و غیره را تجزیه و تحلیل می‌کند.

بیش از اندازه بودن این مواد یا کمتر بودن آنها از مقدار متعارف می‌تواند نشانه بدکارکردن کبد باشد.

این چارچوبِ سخت افزارها و نرم افزارهای خاص به بیمار این امکان را نیز می‌دهد که خودش پارامترهای فیزیولوژیکی مانند ضربان قلب، دمای پوست بدن، و فشار خون را اندازه بگیرد.

اندازه گیری فشار خون به شکل پیوسته بخصوص مشکل است و برای اطمینان از درست کار کردن دستگاهها باید آزمایشهای پیچیده ای بر داوطلبان انجام گیرد.

«ترینر سیبرژ»، فیزیکدان از بنیاد تحقیقات علمی و صنعتی در تروندهایم نروژ بزرگترین مرکز مستقل تحقیقات علمی در اسکاندیناوی گفت: برای این که بتوان فشار خون را به شکل پیوسته اندازه گرفت نمی‌توان از بازوبندهای معمول برای اندازه‌گیری فشار خون استفاده کرد زیرا با این بازو بندها نمی‌توان راه رفت.

بعد هم به چند سیگنال با توان تفکیک خوب نیاز است که از ترکیب آنها بتوان تغییرات فشار خون را اندازه گرفت.

پژوهشگران امیدوارند پس از تکرار فرآیند ساخت و آزمایشهای بیشتر، بتوانند این ابزارهای مراقبت بیمار را بسرعت روانه بازار کنند.

«کالوم مکنیل» متخصص بیو شیمی از دانشگاه نیوکاسل و مسئول هماهنگ کننده طرح اروپایی «دی-کبد» در اروپا اظهار دارد: این ابزارهای قابل پوشیدن برای کنترلِ مرتبِ میزان پارامترهای فیزیولوژیکی، بزودی در دسترس همه قرار خواهند گرفت.

وی افزود: اندازه گیری پارامترهای زیست شیمیایی خون احتمالاً سه تا پنج سال دیگر میسر می‌شود.

آزمایشهایی که برای تشخیص آسیبهای شناختی (ادراکی) در کمتر از یک سال دیگر آماده خواهد شد.

بیمار خودش خواهد توانست دریابد به تواناییهای شناختی او چقدر آسیب رسیده است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار