امروز : چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 22
۰۶:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 123684
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 17
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «جیمز ام. اکتون» عضو موسسه «کمک به صلح بین‌الملل کارنگی» در یادداشتی که روز سه‌شنبه در ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «جیمز ام. اکتون» عضو موسسه «کمک به صلح بین‌الملل کارنگی» در یادداشتی که روز سه‌شنبه در نشریه «نشنال اینترست» منتشر کرد، اهمیت نظارت مناسب بر فعالیت‌های هسته‌ای را از تعداد سانتریفیوژهای ایران مهم‌تر دانسته است.

وی با اشاره به اصرار مقامات آمریکایی و اروپایی به محدود شدن تعداد سانتریفیوژهای ایران، نوشته است که پافشاری تهران بر حفظ تمام 19000 دستگاه خود و در مقابل خودداری 1+5 از پذیرش این مسئله، موجب بروز بن‌بست در مذاکرات شده است. وی تصریح کرده است که «اکنون زمان آن رسیده که آمریکا در راهبرد خود برای جلوگیری از دستیابی ایران به بمب، بازنگری کند.»

اکتون با بیان این ادعا که ممکن است ایران دست به ایجاد برنامه مخفیانه هسته‌ای بزند، نوشته است که واشنگتن باید به جای تأکید بر محدود کردن «زمان گریز»، باید راه «گریز پنهانی» ایران را مسدود کند. به اعتقاد وی، به همین دلیل هم هست که آمریکا باید بر سر تعداد سانتریفیوژها امتیاز دهد و در مقابل ایران را به پذیرش شفافیت بیشتر، وادارد.

وی تصریح کرده است که اگر کشوری بخواهد به سمت سلاح هسته‌ای حرکت کند، این کار را از طریق تأ‌سیسات و مواد اعلام‌شده خود انجام نمی‌دهد، چراکه این اقدام خیلی زود از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، افشا می‌شود.

این یادداشت می‌افزاید: «بنابراین، تمرکز آمریکا بر زمان گریز، نابحاست. در حالی که کاهش تعداد سانتریفیوژها در نطنز می‌تواند هدف ارزشمندی باشد، اما در عین حال، در مقایسه با موافقت ایران با بازرسی‌های سرزده بیشتر که هرگونه تلاش این کشور برای ساخت تأسیسات مخفی در آینده را شناسایی کند، از ارزش کمتری برخوردار است.»

وی تصریح کرده است که این بازرسی‌ها باید حتی از پروتکل الحاقی نیز فراتر رود. نمونه‌گیری از محیط، نظارت بر قطعات غیرهسته‌ای و همچنین مصاحبه با دانشمندان هسته‌ای از جمله موارد مورد اشاره اکتون است. نگارنده در پایان نوشته است که ایرانی‌ها بر سر تعداد سانتریفیوژها نرمش کمتری دارند و وقت آن است که انعطاف آن‌ها بر سر مسئله شفافیت مورد ارزیابی قرار گیرد.

انتهای پیام/ق

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار