امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۱۰:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 123709
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۳۳
تعداد بازدید: 125
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «الکساندر گروشکو» نماینده دائم روسیه در مقر ناتو در بروکسل در مصاحبه اختصاصی با روزنامه

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «الکساندر گروشکو» نماینده دائم روسیه در مقر ناتو در بروکسل در مصاحبه اختصاصی با روزنامه «کامرسانت» چاپ مسکو، تاکید کرد که تلاش‌های ناتو برای بکارگیری زور در برخورد با روسیه، اقدامی کاملا بی نتیجه است.

این دیپلمات بلندپایه گفت: «ما معتقدیم که هدف مشترک همه کشورهای اروپایی باید روی ممانعت از ادامه اعمال فشارها و تشنج زدایی به منظور تقویت امنیت در کل منطقه اورآتلانتیک متمرکز گردد. اصولی که روسیه تلاش کرده تا طی سالهای گذشته تحقق بخشد، تفکیک ناپذیری امنیت، خودداری از تقویت امنیت خویش در ازای خدشه دار شدن امنیت دیگران و عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشورهاست که همگی جایگزین اقدامات مخرب و روش‌های رویارویی و تحریک آمیز خواهند بود». 

گروشکو تاکید کرد: « تلاش‌های جدید برای تقسیم بندی مجدد نیروها در ناتو دقیقا در جهت گیری نظامی علیه روسیه  است، ولی کشورهای عضو ناتو باید این مسئله را درک کنند که بکارگیری زور علیه روسیه، کاری کاملا بی فایده است و به عقیده ما آنها نباید دست به اقدامی در جهت خدشه دار کردن امنیت روسیه بزنند، چرا که در روسیه همه اقدامات لازم برای تامین امنیت و دفاع مطمئن از کشور در برابر هر نوع خطر و تهدیدی در نظر گرفته شده است».

به گفته وی، بسته اقداماتی که با هدف تقویت «جبهه شرق» در نشست سران ولز مورد تصویب قرار گرفت و در مجموع بازگشت ناتو به اصل اولیه «دفاع در برابر دشمن بزرگ» قطعا عواقب سیاسی درازمدتی خواهد داشت که ضرر آن متوجه خود کشورهای عضو ناتو می‌شود.

سفیر روسیه در بروکسل افزود: «واضح است که تحقق این تصمیمات نیازمند آمادگی رزمی دائم و به نمایش گذاشتن تامین توان نظامی در مقابل چشمان دشمن است. البته متاسفانه ما شاهد هستیم که از هر بهانه‌ای برای متهم کردن و مقصر جلوه دادن روسیه در «اقدامات متجاوزانه» استفاده می‌شود و این اقدامات همگی به تامین امنیت جمعی اورآتلانتیکی آسیب جدی خواهد زد».

وی به عنوان مثال به تلاش بیفایده برای یافتن زیردریایی روسی در آب‌های ساحلی سوئد و سرو صدای بیخود کشورهای عضو ناتو در مورد پرواز هواپیماهای نیروی هوایی روسیه در منطقه دریای بالتیک اشاره کرد که همه این اتهامات برای تهدید آمیز نشان دادن روسیه صورت گرفته‌اند.

نماینده روسیه در ناتو همچنین تلاش‌های صورت گرفته برای بازگشت به منطق «جنگ سرد» را «شکست در قضیه پیوستن منطقه کریمه و سواستوپل به روسیه ارزیابی کرد، به این دلیل که در نتیجه این اقدام ساختارهای ناتو دیگر امکان گسترش به سمت شرق از این منطقه را نخواهند داشت.

گروشکو یادآور شد که  بسیاری در غرب تلاش می کنند تا این طرز فکر را تحمیل کنند که روسیه مقصر در بحران بوجود ا»ده در روسیه است تا اقدامات غیرمنطقی خود در قبال روسیه را توجیه کنند. البته به عقیده وی، چنین ارزیابی روسیه و غرب را به منطق «جنگ سرد» باز خواهد گرداند.

سفیر روسیه در بروکسل تاکید کرد: «در حالیکه ناتو دیگر دلیلی برای حرکت به سمت شرق ندارد، ولی نیاز دارد تا بهانه ای برای اتحاد مجدد این سازمان بعد از شکست‌های این سازمان در بالکان، عراق، لیبی و افغانستان پیدا کند و مقابله با "اقدامات متجاوزانه روسیه" تنها بهانه جدید در این راستاست».

گروشکو همچنین یادآور شد که تلاش ناتو برای نزدیک کردن ساختارهای نظامی خود به مرزهای روسیه، دقیقا باعث تشدید وخامت اوضاع در منطقه خواهد شد.

وی در این رابطه توضیح داد که در نشست سران ولز، رهبران ناتو تصمیم گرفتند تا آمادگی توان نظامی کشورهای عضو ناتو به شکل ایجاد نیروهای واکنش سریع برای مقابله با تهدیدات را تقویت کرده و ساختارهای نظامی خود را به مرزهای روسیه نزدیک کنند، در حالی‌که این اقدام مستقیما وخامت اوضاع را افزایش داده و شرایط امنیتی منطقه و در کل اروپا را دشوارتر خواهد کرد. 

به عقیده این مقام روس، با این اقدام ناتو با دستان خود خطر بروز درگیری نظامی را افزایش داده و امنیت کشورهای عضو این سازمان که به بهانه خطر حمله نظامی از طرف روسیه نیروهای ائتلاف را در خاک خویش مستقر کرده‌اند را تضعیف نموده است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها