امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۲۲:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 123711
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۳۳
تعداد بازدید: 62
به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی دو روز پیش اعلام کرد که در سال گذشته بیش از نیاز ...

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی دو روز پیش اعلام کرد که در سال گذشته بیش از نیاز برنج وارد کشور شده و امسال نیز 700 تا 800 هزار تن واردات برنج صورت گرفته، بنابراین فعلا واردات این محصول از کشورهای دیگر انجام نخواهد شد.

سایت اوریزا در واکنش به اظهارات وزیر جهاد کشاورزی ایران اعلام کرده است با توجه به ممنوعیت واردات برنج از سوی ایران، کشورهای صادرکننده این محصول مانند هندوستان و تایلند احتمالا با شرایط سختی مواجه می‌شوند.

بر اساس این گزارش، پیش از این نیز تصمیم کشورهای خاورمیانه در تجدیدنظر برای سطح آرسنیک برنج وارداتی از 150 پی‌پی‌ام به 120 پی‌پی‌ام کاهش زیادی در صادرات برنج باسماتی هندوستان به ایران ایجاد کرده بود.

همچنین افزایش تعرفه وارداتی برنج باسماتی از 22 درصد به 45 درصد در ماه سپتامبر هم تأثیر مضاعفی بر صادرات برنج باسماتی هند به ایران ایجاد کرد.

بر اساس این گزارش در این میان که برای واردات برنج از هند محدودیت‌های زیادی اعمال شده است، کشور تایلند تلاش می‌‌کند صادرات محصول برنج به ایران را افزایش دهد.

کشورهای شرق خاورمیانه واردات از کشورهای جنوب شرق آسیا را قطع کردند، و به این دلیل تایلند با مشکل صادرات برنج مواجه شده است.

ایران یکی از مهمترین کشورهای واردکننده برنج باسماتی هند است و حدود 30 درصد از برنج باسماتی این کشور به ایران صادر می‌شود.

بر اساس آمارهای کشاورزی و بخش صادرات محصولات فرآوری‌شده هند، این کشور در سال 2014-2013 از ماه آوریل تا مارس 1.44 میلیون تن برنج باسماتی صادر کرد که حدود 36 درصد تولیدات این کشور را شامل می‌شود.هند سالانه 4 میلیون تن برنج باسماتی تولید می‌کند.

وزارت کشاورزی آمریکا پیش‌بینی کرد ایران حدود یک میلیون و 683 هزار تن برنج تولید کند و حدود 1.7 میلیون تن در سال 2014-2015 وارد خواهد کرد.

بر اساس اطلاعات وزارت کشاورزی آمریکا مصرف برنج در ایران 3 میلیون و 45 هزار تن است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها