امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۹:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12376
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۱۱
تعداد بازدید: 146
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محسن رضایی نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم در مناظره با 7 کاندیدای دیگر که ...

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محسن رضایی نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم در مناظره با 7 کاندیدای دیگر که در رسانه ملی برگزار شد، پس از ذکر "یا ابوالفضل"، اظهار داشت: ابتدا لازم می دانم شهادت حضرت امام موسی بن جعفر(ع) و ایام قیام 15 خرداد که شهدای بزرگی را در این روز دادیم، به ملت ایران تسلیت عرض کنم.
 
وی افزود: سخنانم را با این حدیث پیامبر که فرمود «فقر نزدیک است به کفر بیانجامد»، شروع می‌کنم. رسول خدا فرمود فقر ممکن است به کفر بیانجامد، لذا ما باید توجه داشته باشیم و به مسائل فرهنگی و اقتصادی که دغدغه اصلی مردم است توجه کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه باید مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم حل شود، متذکر شد: وقتی جوانان بیکار باشند، به فساد و اعتیاد کشیده می‌شوند. خدا را شاهد می‌گیرم وقتی جوانی را کف خیابان می‌بینم، انگار با پتک بر سر من می‌زنند؛ وقتی دختر خانمی را سر چهارراه می‌بینم که دست گدایی دراز کرده، موجب شرمندگی من می‌شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم گفت: ارزش 300 تومان گذشته، امروز به هزار تومان رسیده که به معنی آن است قدرت خرید مردم کاهش یافته که این خوب نیست؛ ممکن است برای کسانی که وضع مالی خوبی دارند مشکلی پیش نیاید اما برای اکثر مردم این وضع تکان‌دهنده است.

رضایی با بیان اینکه وضع اقتصادی اعتقادات مردم را در معرض خطر قرار داده، تصریح کرد: اگر احساس خطر نمی‌کردم و این توانایی را در خودم برای حل مشکلات نمی‌دیدم، پا به صحنه انتخابات نمی‌گذاشتم.

وی با بیان اینکه رفتار دولت‌‌مردان در مسائل فرهنگی مهم است، افزود: مشهور است که می‌گویند اگر علما و امرا خوب عمل کنند، جامعه هم خوب عمل می‌کند لذا رفتار دولت‌مردان باید متناسب با مسائل درست فرهنگی باشد.

نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با انتقاد از برخی دخالت‌های دولتی در حوزه‌های فرهنگ، تصریح کرد: دولت‌مردان در ورزش، سینما چه می ‌خواهند؟ آنها تا مشکلی پیش می‌آید دخالت می کنند و کار را بدتر می‌کنند.

رضایی گفت که انقلاب فرهنگی میراث امام (ره) است و ما باید نسبت به مسائل فرهنگی حساس باشیم.

سید محمد غرضی محسن رضایی اظهار داشت: آیا تصور شما از فرهنگ یک موضوع مقطعی در زمان حاضر است یا اینکه فرهنگ یک ملت در طول تاریخ حرکت می‌کند?

این نامزد ریاست‌جمهوری یازدهم افزود: آیا اگر در یک مقطعی فرهنگ مورد تهاجم قرار گیرد، فرهنگ یک موضوع زنده است و می‌تواند خود را نگه دارد یا تسلیم گرفتاری‌ها شود.

وی با بیان اینکه از سخنان شما اینگونه بر می‌آید که بعضی گرفتاری‌ها مثل فقر و بیکاری در فرهنگ مردم نفوذ می‌کند و آن را به صورتی که می‌خواهند شکل می‌دهد، گفت: سؤال دقیقاً این است که آیا فرهنگ موجود زنده است و در طول حرکت می‌کند یا در عرض.

محمد رضا عارف درخصوص سخنان محسن رضایی اظهار داشت: بهتر بود که آقای رضایی جزئیات برنامه خود را به ویژه در بخش فرهنگی و مسائل اجتماعی مطرح می‌کرد.

وی افزود: آقای رضایی بهتر بود که راهکارهای خود را برای رهایی از وضعیت فعلی فرهنگی، هنری و اجتماعی بیان می‌کرد.

سعید جلیلی در نقد صحبت‌های محسن رضایی گفت: درست است که مسائل اقتصادی بسیار مهم است و باید برطرف شود ولی سوال اینجاست که از ظرفیت فرهنگی برای حل مشکلات اقتصادی چه استفاده‌ای باید بشود؟

وی با اشاره به اینکه اگر ما یک فضای فرهنگی مناسب در اقتصاد داشته باشیم مسائل اقتصادی برطرف می‌شود، افزود: نامگذاری سالها که توسط مقام معظم رهبری انجام می‌شود یک بستر فرهنگی است که اگر حاکم شود مسائل اقتصادی برطرف می‌شود.

علی اکبر ولایتی در پاسخ به محسن رضایی اظهار داشت: باید بگویم در مورد شورای عالی انقلاب فرهنگی آنگونه که آقای رضایی فرمودند نیست.

وی به سابقه عضویت خود در شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره و خاطر نشان کرد: من از سال 69 تاکنون در شورای عالی انقلاب فرهنگی عضو بوده‌ام و این شورا تاکنون تلاش‌های بسیار ارزشمندی در احیای فرهنگ اسلامی و ایرانی صورت داده است.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی حکایت از نگاه عمیق به فرهنگ و تقویت فرهنگ اسلامی و ایرانی دارد، اما مصوبات شورا ضمانت اجرایی ندارد.

ولایتی با بیان اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی رئیس جمهور را مانند گذشته به صورت سنتی رئیس این شورا قرار می‌دهد گفت: هر مقدار که دولت بودجه اختصاص دهد و در این امر مصمم باشد شاهد اجرای سریع‌تر تصمیمات فرهنگی هستیم.

غلامعلی حدادعادل در نقد صحبت‌های محسن رضایی، گفت: تعجب می‌کنم از آقای دکتر رضایی که بدون اینکه راجع به خود فرهنگ و برنامه‌های فرهنگی صحبت کند، وارد بحث اقتصادی شد.

وی افزود: در این شکی نیست که بالاخره وضع معیشتی بر اخلاق و فرهنگ تأثیر می‌گذارد ولی مشکلات اقتصادی که گفتید هزارتومانی در یک سال اخیر به 300تومان تنزل پیدا کرده، سؤالم این است که قبل از این یک سال آیا ما مشکل فرهنگی نداشتیم؟ و آیا اگر مشکل فرهنگی عمدتاً ناشی از فقر است؟ پس جایگاه تقوا کجاست که در بین فقر، اخلاق و ارزش‌ها را حفظ کند؟

حداد عادل در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: مطابق فرمایش شما باید نتیجه بگیریم که کسانی که مرفه هستند و بسیار ثروتمندند، مشکل فرهنگی ندارند، این کوخ‌نشینانی که امام فرمود یک موی آنها را به کاخ‌نشینان نمی‌دهم، پس این افراد نباید مشکل فرهنگی داشته باشند؟ در حالیکه بسیاری از ناهنجاری‌ها ناشی از ثروت‌های کلان است و اینطور نیست که هر جا فقر باشد،بی فرهنگی باشد و هر جا فقر نباشد فرهنگ باشد.
برچسب ها:
آخرین اخبار