امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۰۲:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 123791
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش فارس، بوستان جنگلی چیتگر با مساحت تقریبی 700 هکتار از دیر باز مرکز جذب شهروندان برای گذراندن اوقات فراغت بوده است. پوشش درختی این بوستان در ...

به گزارش فارس، بوستان جنگلی چیتگر با مساحت تقریبی 700 هکتار از دیر باز مرکز جذب شهروندان برای گذراندن اوقات فراغت بوده است. پوشش درختی این بوستان در مجموع مساحتی در حدود 734 هکتار را در بر می گیرد که حدود 53 درصد از این درختان را گونه های سوزنی برگ از جمله کاج تشکیل می دهد. طی چند سال اخیر یکی از معضلات اصلی درختان کاج بویژه بوستان جنگلی چیتگر شیوع آفت خطرناک سوسک پوستخوار کاج بوده است که علاوه بر خسارت مستقیم به درختان کاج می تواند در صورت کنترل نشدن، هر ساله باعث قطع تعداد زیادی از درختان کاج در عرصه های جنگلی شود.

قاسم مولایی شهردار منطقه 22 در این باره گفت: « با توجه به شرایط نامساعد محیطی که زمینه ساز فعالیت آفت سوسک پوستخوار درختان کاج در نقاطی از بوستان جنگلی چیتگر بعنوان کانونهای آلودگی شده، واحد حفظ نباتات (گیاهپزشکی) اداره فضای سبز برای کنترل این آفت، استفاده از روشهای غیر شیمیایی را در دستور کار خود قرار داد. در این راستا پس از مطالعات و بررسی های دقیق میدانی، در نهایت روش استفاده از فرمون (هورمون) تجمعی آفت، در قالب تکنیک شکار انبوه را انتخاب و به اجرا گذاشت.»

به گفته شهردار منطقه 22، این روش از به روزترین و کارآمدترین راهکارهای کنترل این آفت در دنیا بوده و برای اولین بار در فضای سبز کلانشهر تهران در حال انجام است. در مرحله پایلوت این طرح، 32 تله در فاز شرقی بوستان جنگلی چیتگر نصب شد و پس از 15 روز از نصب تله ها، جمعیت بسیار بالایی از حشرات بالغ آفت به دام افتادند. »

مولایی افزود: « استفاده نکردن از هرگونه سموم شیمیایی و رعایت استانداردهای زیست محیطی، شکار انبوه آفت و جلوگیری از طغیان و خسارت بیش از اندازه آن همچنین توجیه اقتصادی این روش نسبت به روش شیمیایی و کاربردی بودن آن در کاهش میزان خسارت به درختان کاج و جلوگیری از هرگونه آسیب به حشرات و گونه های مفید و حفظ تنوع زیستی بوستان جنگلی چیتگر از جمله مزایای استفاده از طرح شکار انبوه است. »

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها