امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۵:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 123796
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 40
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از کامیاران، با توجه به قرار داشتن در عصر تکنولوژی و افزایش استفاده از وسایل الکترونیکی مانند، تبلت، لب ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از کامیاران، با توجه به قرار داشتن در عصر تکنولوژی و افزایش استفاده از وسایل الکترونیکی مانند، تبلت، لب تاب، گوشی همراه، تلویزیون و غیره  تنبلی چشم یا آمبلیوبی به عنوان یکی از بیماری‌های شایع چشمی افزایش یافته و تشخیص زود هنگام آن به عنوان یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های در درمان این بیماری از اهمیت بالایی برخوردار است....

تنبلی چشم یکی از انواع اختلالات بینایی است که بر اثر آن در یک چشم به ظاهر سالم، کاهش دید مرکزی بوجود می‌آید در این حالت، گرچه ساختمان ظاهری چشم سالم است، اما دید چشم حتی با استفاده از عینک هم کامل نمی‌شود.

وقتی تکامل بینایی در یکی از چشم‌ها طبیعی و در چشم دیگر غیرطبیعی باشد، چشمی که بینائیش تکامل پیدا نکرده، مبتلا به ضعف بینایی شده و به تدریج تنبل می‌شود.

تشخیص تنبلی چشم کار آسانی نیست، چراکه تا زمانی که کودک مشکل واضحی نداشته باشد و یا دچار انحراف واضح چشمی نشود، والدین متوجه مشکل بینایی فرزندشان نمی‌شوند.

برای اصلاح تنبلی چشم، کودک باید بیاموزد که از چشم ضعیف‌تر خود استفاده کند و این کار با قرار دادن پوشش بر روی چشم سالم، استفاده از قطره‌های چشمی و یا عدسی‌های مخصوص که قادر به تار کردن بینایی چشم سالم برای فعالیت بیشتر چشم معیوب است و یا روش «فعال درمان» به شیوه تحریک چشم مبتلا است.

در نتیجه تکامل دستگاه بینایی در دوران کودکی دید فرد در بزرگ‌سالی دید واضح و کاملی خواهد داشت، در این مدت، به‌خصوص در سه سال اول زندگی هر عاملی که باعث اشکال دید، در یک یا هر دو چشم کودک شود، رشد و تکامل دستگاه بینایی را متوقف می‌سازد و در نتیجه باعث کاهش میزان بینایی طفل می‌شود.

از نکاتی که باید والدین بر آن حساس باشند این است که چشمان برخی کودکان، با آن‌که سالم به نظر می‌رسند، اما از سلامتی و دید کافی برخوردار نیست، در واقع رشد و تکامل مرکز بینایی در مغز از دوران جنینی تا حدود 10 سالگی ادامه دارد، اما حداکثر سرعت رشد آن تا سه سالگی است. تنبلی چشم نوعی اختلال بینایی است که اگر به موقع تشخیص داده و درمان نشود، فرد را بسیار کم بینا یا نابینا می‎کند، اما با یک تشخیص به موقع، به راحتی و کاملا قابل درمان است.

همه والدین باید آگاه باشند، بهترین زمان برای اصلاح این عیب چشمی دوران نوزادی یا اوایل کودکی است و زمان طلایی برای درمان این نوع از معلولیت چشمی باید از همان ابتدای تولد مورد توجه قرار گیرد تا اگر مشکلی در سیستم بینایی به وجود آمده باشد، به موقع تشخیص داده شده و درمان شود.

در راستای پیشگیری و تشخیص زود هنگام معایب چشمی در کودکان، همزمان با سراسر کشور در کامیاران با آغاز مهرماه و شروع مدارس طرح غربالگری بیماری‌های چشمی اجرایی می‌شود.

این طرح هرساله با استفاده از E چارت در این شهرستان اجرا می‌شد اما طی دو سال گذشته به همت مسئولان اداره بهزیستی این شهرستان در اجرای این طرح از دستگاه غربالگری بینایی استفاده می‌‌شود که در تشخیص عیوب چشمی دارای  حساسیت بالایی است.

معاینه 150 کودک به صورت روزانه

مددکار اجتماعی بهزیستی کامیاران در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، همکاری و حضور مردم را بسیار خوب ارزیابی کرد و اظهار داشت: روزانه در سطح شهر بیش از 20 تا 30 کودک و در سطح روستاها نیز بیش از 150 تا 200 کودک مورد معاینه چشم‌پزشکی قرار می‌گیرند.

حسن تابعی دور شدن کودکان از بازی‌های دسته جمعی و استفاده از وسایل الکترونیکی را از عوامل مهم در بروز تنبلی چشم و شیوع بیماری‌های چشمی دانست و اظهار داشت: با توجه به اینکه برخی از بیماری‌های چشمی در دوران کودکی هیچگونه نشانه ظاهری ندارد حضور و معاینه منظم از سوی والدین بسیار حائز اهمیت است.

تابعی ضمن اشاره به بالا بودن دستمزد متخصصین، رایگان بودن طرح غربالگری بیماری‌های چشمی توسط بهزیستی را از ویژگی‌های مهم  این طرح عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه در این طرح از دستگاه بینایی‌سنجی استفاده شده که دارای حساسیت بالایی است کوچکترین مشکل چشمی کودک به راحتی قابل شناسایی است.

سن طلایی تنبلی چشم را جدی بگیریم

متخصص بینایی سنجی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کامیاران، نام دیگر آمبلیوبی را Lazy eye یا تنبلی چشم عنوان کرد و اظهار داشت: در اجرایی طرح غربالگری بیماری های چشمی شایع‌ترین بیماری که با آن مواجه هستیم، تنبلی چشم بوده که نوعی کاهش بینایی یا اختلال بینایی است.

وحید زاهدی خاطرنشان کرد: تنبلی چشم یا «آمبلیوبی» نوعی کاهش بینایی است که در اثر یک  علت ارگانیک مثل عیوب انکساری نزدیک بینی، دوربینی و غیره ایجاد شده است، اما هیچگونه عیب ارگانیک واضحی را در چشم یا راه‌های عصبی بینایی ایجاد نمی‌کند.

وی با بیان اینکه رشد و تکامل مرکز بینایی در مغز از دوران جنینی تا 10 سالگی و حداکثر آن تا 3 سالگی است افزود: در این دوران چون دستگاه بینایی تکامل یافته و دید را واضح می‌کند هر عاملی که در یک چشم و یا هر دو چشم موجب ایجاد اشکال در دید شود روند تکاملی دید را متوقف و در نهایت موجب کاهش بینایی در یک چشم و یا هر دو چشم کودک می‌شود.

متخصص بینایی‌سنجی در ادامه تنها راه علاج این بیماری را تشخیص زود هنگام آن دانست و اضافه کرد: در صورت عدم تشخیص به موقع درمان نیز به موقع انجام نمی‌شود، چراکه برای درمان تنبلی چشم یک سن طلایی وجود دارد و اگر از این سن که بین 7 تا 10 سالگی است بگذرد  دیگر نمی‌توان تنبلی چشم را درمان کرد.

زاهدی عنوان کرد: سنین سه تا 6 سال به عنوان سنین طلایی درمان تنبلی چشم یاد می‌شود که والدین باید در این دوران از معاینه چشم کودکان خود کوتاهی نکنند.

این متخصص بینایی سنجی یادآور شد: این طرح با هدف شناسایی زود هنگام است چراکه هر چه درمان چشم تنبل بیشتر به عقب بیافتد، احتمال به دست آوردن بینایی کامل کمتر می‌شود به طوری که پس از 7 تا 10 سالگی درمان هیچ تاثیری در بینایی نخواهد داشت.

ندا خردپرور نیز از مادرانی که برای نخستین بار در این طرح شرکت کرده بود در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: من امسال برای نخستین بار است که از وجود اینگونه طرح‌ها با خبر شده و فرزندم را به اینجا آوردم.

وی نحوه اطلاع خود را به صورت پیامک به شماره همسرش عنوان کرد و افزود: کودکم 4 سال دارد و امروز متخصصان این طرح با معاینه رایگان چشمان او متوجه شدن که فرزندم از ناحیه چشم راستش دچار ضعف است.

خردپرورو گفت: چون به موقع متوجه این ضعف در چشم فرزندم شده‌ایم و هنوز بسیار خفیف است تنها کافی است برخی نکات را مانند فاصله گرفتن از تلویزیون و استراحت دادن به چشم رعایت کنیم.

ناهید فلاحی از دیگر حاضرین در مرکز معاینه چشم در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس بیان کرد: این طرح در روستای ما اجرا شد که متأسفانه ما مطلع نشدیم و از طرح جا ماندیم که با راهنمایی دهیار روستا به بهزیستی کامیاران آمده‌ایم تا چشمان کودکم را معاینه کنند.

وی ضمن اشاره به تشخیص سلامت چشمان کودک 9 ماهه‌‌اش توسط متخصصین این طرح، متذکر شد: چون هزینه‌های متخصصین بسیار بالاست و با توجه به اینکه این طرح با همان امکانات کامل و توسط متخصصین و به صورت کاملا رایگان اجرا می‌شود خوشبختانه بستری برای بهره‌مندی اقشار ضعیف جامعه را فراهم کرده است

:::::::::::::::::::::::::::::::

گزارش از آوات یوسفی

::::::::::::::::::::::::::::::
انتهای پیام/79018/ذ40/چ300

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار