امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۶:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 123812
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، شهناز شاهرخی با بیان این مطلب گفت: تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد از مجموع 58 میلیون مورد مرگ اتفاق ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، شهناز شاهرخی با بیان این مطلب گفت: تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد از مجموع 58 میلیون مورد مرگ اتفاق افتاده در سال 2005 سهم بیماری های قلبی - عروقی حدود 30درصد بوده که 46درصد از این مرگها در افراد زیر 70 سال رخ داده است.
 
ویبا هشدار درباره افزایش روز افزون بیماریهای قلبی، عروقی و کاهش سن بروز سکته های قلبی و مغزی در کشور با توجه به تغییر الگوی زندگی مردم خاطرنشان کرد: شیوع بیماری های قلبی عروقی به خصوص بیماری قلبی کرونری، به شدت در چین، هند، پاکستان و خاورمیانه و از جمله ایران در حال افزایش است. که دروهله نخست مردم باید به فکر سلامت خویش باشند و دولت و متولیان مربوطه نیزهمسو با توجهات جدی مردم به موضوع سلامت باید در این باره گام های اساسی بردارند.
 
وی میزان مرگ ناشی از بیماریهای قلبی عروقی، در میان کشورهای استقلال یافته شوروی سابق را بیشترین و در ایالات متحده و اروپای غربی را متوسط و در ژاپن کمترین دانست.
 
وی افزود: سازمان بهداشت جهانی اعلام داشته که بیش از 50درصد مرگها و ناتوانی‌های ناشی از بیماری های قلبی و سکته مغزی که در مجموع هر ساله بیش از 12 میلیون نفر را می‌کشند، می‌تواند با ترکیبی از تلاشها و عملکردهای ساده و ارزان برای کنترل عوامل خطر ساز اصلی این بیماری ها بر طرف گردند.
 
به گفته وی، اگر هیچ اقدامی جهت بهبود سلامت قلبی و عروقی صورت نگیرد و دو روند کنونی ادامه یابد این سازمان تخمین میزند تا سال 2020در سراسر جهان، 25درصد از سالهای سلامت زندگی مردم به دلیل بیماری قلبی عروقی از دست برود که  بیشترین این رقم مربوط به کشورهای در حال توسعه خواهد بود .
 
متخصص پزشکی اجتماعی تصریح کرد: موج همه گیری بیماری های قلبی و عروقی در کشورهای در حال توسعه در ابتدا افراد مرفه را تحت تأثیر قرار داده بود.اما با پیشرفت همه گیری، این روند اجتماعی معکوس شد و افرادی که از نظر اجتماعی و اقتصادی در سطح پایین تری بودند مستعد آسیب پذیری بیشتری شدند.
 
به گفته وی،مطالعات انجام شده در  کشور های در حال توسعه نشان داده  که فقیران نسبت به ثروتمندان در معرض خطر بیشتر حمله قلبی قرار دارند .حال آنکه  فقیران دسترسی کمتری به خدمات بهداشتی داشته و عوامل خطر ساز این بیماری ها در آنها در زمان مناسب تشخیص داده نشده و در نتیجه درمان موثری دریافت نمی کنند.
 
به گفته این پژوهشگر، بر اساس تحقیقات صورت گرفته تخمین زده می شود از مجموع 58 میلیون مورد مرگ اتفاق افتاده در سال 2005 سهم بیماری های قلبی - عروقی حدود 30درصد باشد.
 
وی افزود: 46درصد از این مرگ ها در افراد زیر 70 سال رخ داده است. به همین خاطرپیش بینی می‌شود که بین سالهای 2006 تا 2015 میزان مرگ از بیماری های غیر واگیر که نیمی از آن را بیماری های قلبی عروقی به خود اختصاص می‌دهد به 17درصد برسد.
 
متخصص پزشکی اجتماعی تصریح کرد: در ابتدای قرن بیستم یعنی حدود 110 سال قبل فقط 10درصد کل موارد مرگ به خاطر بیماری های قلبی عروقی اتفاق می افتاد.
 
وی ادامه داد: با توسعه جوامع بشری و توسعه شهرنشین، ماشینی شدن و تغییر شیوه زندگی مردم از یک طرف و کنترل بیماری های واگیر و در نتیجه افزایش طول عمر مردم دنیا از طرف دیگر ،بیماری های مزمن و در رأس آنها بیماری های قلبی عروقی، شیوع بیشتری پیدا کردند. به طوری که در پایان قرن بیستم میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری ها به بیش از 25درصد رسید .
 
شاهرخی گفت: تا سال 2025 مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی- عروقی بیش از 35 تا 60 کل علل مرگها را به خود اختصاص دهد.
 
به گفته وی، امکان ایجاد بیماری های قلبی -عروقی بعد از سن 40سالگی در مردان 49درصد و در زنان 39درصد است.
 
وی گفت: با وجود پیشرفت های وسیع تشخیص و درمانی هنوز 3.1 درصد بیمارانی که دچار سکته های قلبی می شوند فوت می کنند که نیمی از فوت ها در عرض  یک ساعت اول سکته قلبی و قبل از رسیدن به بیمارستان صورت می گیرد و 3.2 آنها که زنده می‌مانند هرگز بهبودی کامل نخواهند یافت.
 
شاهرخی تأکید کرد: از مهمترین بیماریهای قلبی عروقی، بیماری عروق کرونر قلب یعنی بیماری عروق خون رساننده قلب و عوارض ناشی از آن است.این بیماری بر اثر روند آترو‌اسکلروز یا سخت شدن دیواره عروق ایجاد می شود. مرگ ناگهانی نیز یکی از تظاهرات شایع بیماری قلبی عروقی است که  هزینه های هنگفتی را بر نظام های بهداشتی درمانی کشور ها تحمیل می کند.
 
این متخصص پزشکی اجتماعی، گفت: چکاب های دوره‌ای  همسو با رعایت رژیم مناسب غذایی و ورزش و تحرک مداوم را ازمهمترین راههای پیشگیری از بیماری های مرگبار و فلج کننده زندگی دانست و از مردم خواست همانطور که به فکر چکاب خودرو یا موتورسیکلت شان هستند به فکر سلامت بدنشان نیز باشند و به این موضوع توجه جدی نمایند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها