امروز : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 21
۱۴:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 123818
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 37
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، محمدجواد لاریجانی به همراه هیأت عالی‌رتبه حقوق بشری جمهوری ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، محمدجواد لاریجانی به همراه هیأت عالی‌رتبه حقوق بشری جمهوری اسلامی با زید الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر جدید سازمان ملل دیدار و گفت‌وگو کرد.

لاریجانی در این دیدار ضمن تبریک انتصاب این دیپلمات اردنی مسلمان به عنوان کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل ابراز امیدواری کرد که در دوران مسئولیت وی حقوق بشر ارتقاء پیدا کند و دوره موفقیت آمیزی را پشت سر بگذارد.

وی در ادامه بزرگترین دستاورد جمهوری اسلامی ایران در 35 سال گذشته را تجربه ایجاد یک نظام مدنی، سیاسی مبتنی بر عقلانیت اسلامی دانست و گفت: این تجربه تاریخ ساز برای ما بسیار مهم و بزرگ است و همه کشورها خصوصاً کشورهای غربی باید به این تجربه احترام بگذارند.

سرپرست هیأت عالی‌رتبه کشورمان در بیستمین نشست گروه کاری UPR ایران در ژنو، با اشاره به اینکه تجربه دموکراسی در ایران بر مبنای عقلانیت سکولار و لیبرال غرب نیست، بلکه بر پایه عقلانیت اسلامی قرار گرفته است که ریشه در فقه پویای شیعی دارد و قادر است برای مسائل جدید دنیا، راهکارهای جدید و به روز کند، افزود: حتی نگاهی اجمالی به کارکرد این تجربه نشان می‌دهد که در 35 سال گذشته جمهوری اسلامی ایران از یک کشور حاشیه‌ای و دست نشانده آمریکا و دول اروپایی به یک ایران قدرتمند در همه حوزه‌های علمی و فناوری تبدیل شده است و اکنون در خط مقدم پیشرفت و توانمندی‌های تأثیرگذار منطقه‌ای قرار دارد.

لاریجانی گفت: ممکن است گفته شود بخش‌هایی از ساختار دموکراسی نمایندگی ما در ایران برگرفته از تجربیات دولت‌های غربی است. ما این را به خوبی می‌دانیم ولی همه این‌ها در چارچوب عقلانیت اسلامی تعریف شده و معنای حقیقی خود را پیدا کرده و اینگونه است که دموکراسی بزرگ جدیدی در خاورمیانه ظهور کرده که می‌تواند الگو باشد.

لاریجانی با اشاره به اینکه موضوع حقوق بشر یکی از ابعاد توسعه مدنی ما است، گفت: طبیعتاً برای ما حقوق بشر نه آمریکایی است و نه غربی بلکه منطق خود را در همین فضای عقلانیت اسلامی پیدا می‌کند و و لذا اهتمام ما به مسئله حقوق بشر یک مسئله حاشیه‌ای نیست.

دبیر ستاد حقوق بشر تصریح کرد: استراتژی جمهوری اسلامی ایران در رابطه با همکاری با نهادهای بین المللی، شامل تعامل سازنده، همکاری‌های محتوایی و جهان شمولی چند فرهنگی است.

وی در ادامه این ملاقات فشرده نظرات خود را درباره فرآیندهای بین المللی مرتبط با حقوق بشر مطرح کرد و ابراز امیدواری کرد که در دوران مسئولیت کمیسر جدید، حوزه فعالیت‌ها میان جمهوری اسلامی و کمیساریای عالی حقوق بشر گسترش پیدا کند.

در این دیدار زید الحسین، دیپلمات 50 ساله اردنی که اولین مسلمان عربی است که در بالاترین پست سازمان ملل منصوب شده ضمن استقبال از اهتمام ایران در همکاری با شورای حقوق بشر و فرآیند بررسی دوره‌ای جهانی (UPR) گفت: در دنیای امروز باید به رنج انسان‌ها از هر نژاد و مذهبی که هستند حساس باشیم و در بحث بررسی وضعیت حقوق بشر کشورها نباید صرفاً روی نقاط منفی تمرکز کرد و باید نقاط مثبت و تلاش های انجام شده را مد نظر قرار داد.

کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل در ادامه از اینکه هیأت جمهوری اسلامی در رسیدگی به مباحث و حتی انتقادها با سعه صدر عمل کرده است استقبال کرد و گفت: علاقمندم ارتباط میان دفتر من و ستاد حقوق بشر حفظ شده و توسعه یابد و برخی از مباحث به به تفصیل پیگیری شود و ما با یک افق جدید در صحنه بین المللی، مسائل حقوق بشری را پیش ببریم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار