امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۲۲:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 123826
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 29
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دوشنبه، سخنگوی وزارت اقتصاد، سرمایه گذاری و تجارت ازبکستان اعلام کرد: این کشور ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دوشنبه، سخنگوی وزارت اقتصاد، سرمایه گذاری و تجارت ازبکستان اعلام کرد: این کشور موفق به جذب 700 میلیون دلار وام از مؤسسات عربی شده است.

بر اساس گزارش «ریانووستی»، ازبکستان قصد دارد طی سال‌های 2015 تا 2019 مبلغ 700 میلیون دلار وام از موسسات مالی عربی دریافت کند.

این منبع افزود: توافق در مورد تخصیص این سرمایه در نشست سازمان‌های مالی عضو گروه هماهنگی عربی صورت گرفته است.

ازبکستان در این نشست، لیست پروژه‌های سرمایه‌گذاری به ارزش یک میلیارد و 600 میلیون دلار را که در آن کشورهای عربی می‌توانند سرمایه گذاری کنند را به این سازمان ارائه داد.

بنابراین گزارش، مواردی که در آن باید سرمایه‌گذاری صورت گیرد شامل، تجهیز امکانات بهداشتی، دانشگاه‌ها، منابع جایگزین انرژی در مدارس آموزش و پرورش، بازسازی سیستم فاضلاب، بهبود تامین آب آشامیدنی و همچنین تکمیل بزرگراه‌ها و برقی کردن راه‌آهن خواهد شد.

لازم به ذکر است در ترکیب بانک «توسعه اسلامی» و صندوق‌های مالی عربی، صندوق توسعه عربستان، «صندوق توسعه ابوظبی»، «صندوق توسعه بین المللی اوپک» و صندوق کویت برای پیشرفت اقتصادی عرب قرار دارند.

طی چند سال اخیر، سرمایه گذاری 180 میلیون دلاری قطر در تاجیکستان، انتقال مهاجران کاری تاجیک و ازبک به قطر، کمک به ساخت بزرگترین مسجد آسیای مرکزی در قزاقستان، ساخت بزرگترین شهرک صنعتی و تجاری در دوشنبه و ارائه وام‌های کلان اقتصادی بلاعوض یا با سود کم از سوی سعودی به کشورهای منطقه، تنها بخشی از اقدامات و فعالیت‌های کشورهای عربی در آسیای مرکزی در حوزه اقتصادی قلمداد می‌شود.

به اعتقاد کارشناسان، آسیای مرکزی به جز منافع اقتصادی متنوعی که دارد به جهت قوام نیروهای سلفی در مناطق گوناگون آن، مورد توجه کشورهای عربی است به گونه‌ای که از پایگاه ‌های منطقه‌ای افکار سلفی و وهابی به شمار می‌آید.

انتهای پیام/.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها