امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۱۳:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 123834
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
علیرضا کوهکن عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و کارشناس روابط بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ;

علیرضا کوهکن عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و کارشناس روابط بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در خصوص پیروزی جمهوریخواهان در انتخابات میان دوره‌ای کنگره و کسب اکثریت مجلس سنا و تاثیرات آن بر سیاست خارجی ایالت متحده گفت: طبق نتایج اعلامی مجلس نمایندگان به مانند قبل در اختیار جمهوریخواهان قرار گرفته و آنها اکثریت را به دست آوردند و در مجلس سنا هم 52 کرسی از آن جمهوریخواهان شده و در آنجا هم اکثریت را در اختیار خواهند گرفت.

وی در خصوص تاثیر موفقیت جمهوریخواهان در انتخابات میاندوره‌ای بر مذاکرات هسته‌ای با ایران افزود: پیروزی جمهوریخواهان در انتخابات کنگره قطعا مانع بزرگی بر سر توافق هسته‌ای مدنظر اوباما ایجاد می‌کند و دلیلش هم این است که جمهوریخواهان به خوبی می‌دانند که توفیق اوباما در به دست آوردن توافق به جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته‌ای برگ برنده بزرگی برای حزب دموکرات محسوب می‌شود و در انتخابات بعدی دو سال بعد هم از این برگ برنده استفاده بیشتری خواهند کرد.

کوهکن تصریح کرد: طبق منطق رقابت‌های حزبی در آمریکا هر مسئله‌ای که به نفع حزب رقیب باشد باید مانعی از سوی جمهوریخواهان بر سر راهش ایجاد شود و یکی از این مسائل، مذاکرات هسته‌ای با ایران است.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت: در ایالت متحده آمریکا به موضوع مذاکرات هسته‌ای با ایران با نگاهی حساس نگریسته و سعی می‌شود تا بر اساس گروه‌بندی و یارگیری‌های گروهی به دنبال تدوین راه‌های مختلف باشند و لابی‌ها و گروه‌های فشار در آن نقش زیادی را بازی می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: پیروزی جمهوریخواهان در انتخابات کنگره و به دست آوردن اکثریت کنگره و سنا می‌تواند باعث تقویت کسانی شود که در داخل کنگره با رسیدن به هر توافقی با ایران مخالف هستند.

این کارشناس روابط بین‌الملل گفت: حزب دموکرات با اینکه اکثریت کنگره را در گذشته در اختیار داشته و در آن زمان هم شاهد تدوین قوانینی بودیم که کاملا در تضاد با سیاست دولت آمریکا مثل تدوین تحریم‌های بیشتر بود که در همین راستا اوباما کنگره را تهدید کرده بود که با وتوی قانون تحریم بیشتر ایران مخالفت کند و به همین دلیل تدوین این قانون از دستور کار کنگره خارج شد.

کوهکن با بیان اینکه باید به توافق هسته‌ای ایران با 1+5 فراتر از رقابت‌های حزبی آمریکا نگاه کرد، افزود: پیروزی جمهوریخواهان در انتخابات میاندوره‌ای آمریکا می‌تواند رسیدن به توافق هسته‌ای را سخت‌تر کند، اما می‌تواند تا قبل از شکل‌گیری کنگره جدید و در حین مذاکرات هسته‌ای در مسقط عمان حصول به توافق نهایی را تسریع بخشد و تا قبل از شروع کنگره جدید، دولت از این امر بهره ببرد و به توافق نهایی برسد.

این استاد دانشگاه در خصوص علت اصلی پیروزی جمهوریخواهان در انتخابات میاندوره‌ای، تصریح کرد: اوباما سیاستمداری روتین در ایالت متحده محسوب نمی‌شود، چون پایگاه حزبی و ویژگی‌های شخصیتی خاصی دارد از جمله اینکه اولین رئیس‌جمهور سیاهپوست محسوب می‌شود.

کوهکن با تاکید بر اینکه اوباما در سال ششم ریاست‌جمهوری‌اش به سر می‌برد و طبیعتا رو به افول و کاهش محبوبیت و حساب کشی از شعارهای ارائه شده‌اش است، خاطرنشان کرد: محبوبیت اوباما بسیار کاهش پیدا کرده و حسابرسی از شعارهای وی نیز آغاز و مشخص شده که قسمت زیادی از این شعارها محقق نشده و تمام این عوامل باعث شده که در انتخابات آینده نیز شانس موفقیتی نداشته باشند.

وی گفت: مهمترین مسئله سیاست داخلی آمریکا بهبود وضعیت اقتصادی و فرار از رکود است که اوباما عملکرد نسبتا موفقی در این زمینه داشته، اما او در پر کردن شکاف اقتصادی‌ که دغدغه خیلی از مردم آمریکاست، موفقیتی کسب نکرده و شکاف غنی و فقیر از زمان روی کار آمدن اوباما بیشتر شده است.

کوهکن افزود: بزرگترین شکست اوباما در سیاست خارجی‌اش است، زیرا وی با شعار تغییر رئیس‌جمهور شد، ولی با شکست در وقایع تایوان، اتحادیه اروپا، خاورمیانه‌، تحولات بیداری اسلامی، ظهور داعش در عراق و جبهه النصره در سوریه، شکست فاجعه‌باری را برای سیاست خارجی آمریکا به بار آورد و مشخص است کسی با چنین کارنامه‌ای نباید امیدی به پیروزی در انتخابات داشته باشد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها