امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۰:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 123881
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 155
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علیرضا مختار پور، دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اعلام این خبر گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علیرضا مختار پور، دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اعلام این خبر گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور همواره توسعه کتابخانه‌های روستایی را در راس برنامه‌های خود قرار داده است. مطابق نقشه راه توسعه کتابخانه‌های عمومی کشور، نهاد کتابخانه‌ها، برای روستاهایی با جمعیت کمتر از 500 نفر جمعیت، صرفا مجوز کتابخانه عمومی مستقل، برای روستاهایی با جمعیت بین 500 تا1500 نفر جمعیت، مجوز کتابخانه مشارکتی یا مستقل و برای روستاهایی با جمعیت بیش از 1500 نفر جمعیت مجوز کتابخانه نهادی، مشارکتی یا مستقل صادر می‌کند. همچنین نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای روستاهای بالای 4000 نفر، نیروی تمام وقت جذب می‌کند و اخیراً با صدور بخشنامه‌ای به منظور تقویت نیروی انسانی کتابخانه‌های عمومی روستایی، حداقل دست مزد کتابداران این کتابخانه‌ها را نیز افزایش چشمگیری داده است.

مختار پور با بیان اینکه 18 درصد کتابخانه‌های عمومی کشور روستایی هستند، افزود: درمجموع 466 باب کتابخانه روستایی نهادی، 149 کتابخانه مشارکتی و یک باب کتابخانه مستقل روستایی تحت پوشش نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور هستند؛ یعنی در مجموع نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور 616 باب کتابخانه روستایی را تحت پوشش خود دارد. با توجه به برنامه نهاد مبنی بر راه اندازی کتابخانه در روستاهای با جمعیت بیش از 1500 نفر، این امر توسط این نهاد درحال پیگیری است.

وی در عین حال به مشکلات راه‌اندازی کتابخانه روستایی اشاره کرد و گفت: نبود ساختمان مناسب کتابخانه، کمبود تخصیص بودجه و اعتبارات لازم توسط دستگاه‌های مختلف برای ساخت کتابخانه در مناطق روستایی، کمبود نیروی انسانی تحصیل کرده متخصص کتابداری، فقدان اینترنت و زیرساخت‌های لازم در بسیاری از مناطق روستاها و پراکندگی و صعب‌العبور بودن برخی روستا‌ها از مشکلات نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای توسعه کتابخانه‌های روستایی است.

مختار پور اضافه کرد: یقیناً خصوصیات منطقه ای و استانی در توسعه کتابخانه‌های عمومی تاثیر مستقیمی دارد. توسعه کتابخانه‌های روستایی در مناطق صعب العبور و با بدی آب و هوا معمولاً با کندی صورت می‌گیرد. همچنین به دلیل کمتر توسعه یافتگی این مناطق‌، افتتاح و یا حتی اداره کتابخانه‌های روستایی در این مناطق امری بس دشوار است. در بسیاری از این مناطق اینترنت، به عنوان یکی از مهم ترین عوامل و پارامترهای توسعه کتابخانه‌ها، وجود ندارد همچنین در مناطق کمتر توسعه یافته‌، نیروی انسانی متخصص کمتر یافت می‌شود و این خود تاثیر بسیاری در کندی روند توسعه کتابخانه‌های روستایی خواهد داشت.

دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اذعان بر استقبال از کتابخانه‌های روستایی گفت: استقبال روستاییان در مجموع رضایت بخش است. البته این امر در تمام مناطق یکسان نیست چر اکه در برخی مناطق در اثر مهاجرت و کاهش جمعیت عملاً مراجعه به کتابخانه‌های عمومی کاهش یافته است. همچنین مولفه‌هایی چون وضعیت آب و هوا ( فصل) و نیز ایام سال تحصیلی در مراجعه ساکنان روستاها به کتابخانه‌های روستایی تاثیرگذار هستند. با توجه به اینکه در روستاها، فضاهای کالبدی فرهنگی به کتابخانه‌ها و مساجد خلاصه می‌شود، معمولا استقبال و توجه به این اماکن قابل توجه و چشمگیر است.
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها