امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۱۲:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 123903
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
«صالح اطهری‌فرد» قاری بین‌المللی قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با اشاره به توصیه پیامبر(ص)

«صالح اطهری‌فرد» قاری بین‌المللی قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با اشاره به توصیه پیامبر(ص) به تمسک به قرآن و عترت(ع)، اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین احادیثی که از پیامبر(ص) به یادگار باقی مانده، حدیث ثقلین است. ما از دوران مدرسه با این حدیث ارزشمند که ما را به انس با قرآن و اهل‌بیت(ع) سفارش می‌کند، آشنا می‌شویم اما متأسفانه برای عملی کردن آن اقدام درستی نمی‌کنیم.

توجه به قرآن در مراسم عزاداری موسمی است

وی با بیان اینکه توجه به قرآن در مراسم عزاداری اهل‌بیت(ع) موسمی است، ادامه داد: رسول خدا(ص) فرمودند که رمضان بهار قرآن است البته ما نباید تصور کنیم که قرآن فصل‌های دیگری ندارد بلکه ما باید در رمضان به امور قرآنی توجه بیشتری داشته باشیم و برای معرفی قرآن به افراد تلاش کنیم.

اطهری‌فرد با انتقاد از کم‌توجهی به امور قرآنی در ماه‌های رمضان و محرم، خاطر نشان کرد: بسیاری از برنامه‌های قرآنی در ماه رمضان افت می‌کند و حتی در ماه‌های محرم و صفر نیز به جای تبیین مفاهیم و مبانی قرآن که امام‌حسین(ع) برای احیای آن قیام کرد به مرثیه‌سرایی می‌پردازیم و خبری از برنامه‌های تبلیغی و ترویجی در امور قرآنی نیست.

پیام نهضت امام‌حسین(ع)

وی افزود: امام‌حسین(ع) در تمامی لحظات زندگی با قرآن مأنوس بودند به طوری که حتی از مدینه تا مکه مکرمه و همچنین از مکه تا کوفه و کربلا در خطبه‌هایی که ایراد می‌کردند از آیات قرآن بهره می‌گرفتند و بر اساس آیات الهی مردم را به قیام علیه ستمکاران زمان دعوت می‌کردند. ایشان حتی از برادرشان حضرت عباس(ع) خواستند تا از دشمن فرصت بگیرند تا یک شب به عبادت با خدا بپردازند و فرمودند: «خدا می‌داند که من چقدر نماز و قرآن را دوست دارم»؛ تمامی این امور برای ما پیامی دارد و آن پیام اهمیت انس با قرآن و عمل به دستورات الهی است.

این قاری بین‌المللی قرآن کریم با بیان اینکه امام‌حسین(ع) با صبر و پایداری در مقابل دشمنان اسلام ثابت قدم بودند، تصریح کرد: اگر ما می‌خواهیم به معنای واقعی راه امام‌حسین(ع) را ادامه دهیم و حسینی زندگی کنیم باید به قرآن و احکام اسلامی بیشتر توجه و برای عمل به دستورات قرآن برنامه‌ریزی کنیم.

وی با تقدیر از اقدام سازمان دارالقرآن برای گسترش فعالیت‌های قرآنی در هیأت‌های مذهبی، گفت: این اقدام بسیاری ارزشمند است که امیدواریم با تلاش مسئولان، این امر به درستی در هیأت‌های مذهبی اجرایی شود تا شاهد انس بیشتر با قرآن باشیم.

راهکارهای گسترش امور قرآنی در هیأت‌های مذهبی

اطهری‌فرد با اشاره به راهکارهای توسعه امور قرآنی در هیأت‌های عزاداری، خاطرنشان کرد: متأسفانه هم‌اکنون تلاوت قرآن به عنوان برنامه اصلی هیأت‌های مذهبی تلقی نمی‌شود و زمان کوتاهی به این امر اختصاص می‌یابد در حالی که ما باید در کنار مداحی و سخنرانی‌ها به تلاوت قرآن کریم نیز توجه داشته باشیم تا بتوانیم عزاداران را به سوی تمسک به قرآن و عترت(ع) سوق دهیم.

این قاری بین‌المللی قرآن کریم افزود: قرآن به زبان عربی تلاوت می‌شود و عموم مردم با زبان قرآن آشنا نیستند به همین جهت نمی‌توانند ارتباط خوبی با قاری برقرار کنند بنابراین باید در هیأت‌های مذهبی پیش از تلاوت قاری قرآن‌هایی همراه با معنای آیات در اختیار عزاداران قرار گیرد یا معنای آیات الهی در محافل عزاداری بیان شود تا عزادارن ارتباط سازنده‌ای با آیات الهی برقرار کنند.

وی با بیان اینکه تلاوت در محافل عزاداری باید رنگ و بویی دیگر داشته باشد، گفت: در مجالس عزاداری امام‌حسین(ع) نیابد تلاوت‌هایی در قالب تلاوت‌های محفلی یا مسابقه‌ای ارائه شود بلکه باید طوری تلاوت کرد که مستمعان و حتی مداح و سخنران نیز از این آیات برای وعظ بهره گیرند یعنی در کمترین زمان بیشترین تأثیرگذاری را بر عزاداران گذاشت.
انتهای پیام/م.خ

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها