امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۲۲:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 123952
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۲۳
تعداد بازدید: 29
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یک شهروند کویتی که به مدت نزدیک به 13 سال در زندان گوانتانامو در کوبا محبوس شده بود، روز ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یک شهروند کویتی که به مدت نزدیک به 13 سال در زندان گوانتانامو در کوبا محبوس شده بود، روز چهارشنبه (دیروز) آزاد شد و به کشورش مسترد شد.

روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» گزارش کرد که «فوزی العوده» شهروند کویتی که توسط آمریکا بدون محاکمه به مدت 13 سال در زندان گوانتانامو محبوس شده بود، اوایل روز چهارشنبه به وقت محلی آزاد شد.

آمریکا در فوریه 2002، العوده را به اتهام ارتباط با القاعده و طالبان متهم کرد و این در حالی است که پدرش می‌گوید که او در افغانستان معلم بوده است و به اشتباه بازداشت شده است.

طبق این گزارش، این شهروند کویتی نخستین کسی است که پس از آغاز به کار هیأت ویژه دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا برای بازخوانی پرونده زندانیان خطرناک آزاد می‌شود.

مسوولان دولت کویت متعهد شده‌اند که فوزی العوده را حداقل به مدت یکسال در زندان ویژه شبه‌نظامیان محبوس نگاه دارند.

آزادی وی تعداد زندانیانی که هنوز در گوانتانامو حبس هستند را به 148 نفر رساند که 79 نفر از آنها برای انتقال، پیشنهاد شده‌اند.

زندان گوانتانامو در سال 2002 در زمان ریاست جمهوری «جورج دبلیو بوش» زیر نظر پایگاه نیروی دریایی آمریکا در خلیج گوانتانامو ایجاد شد و افرادی که متهم به ارتباط با فعالیت‌های تروریستی در خارج از خاک آمریکا بودند، به این بازداشتگاه انتقال یافتند.

در 22 ژانویه سال 2009 بود که باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا پس از وعده بسته شدن گوانتانامو دستوری را صادر کرد تا به کار این زندان مخوف پایان دهد اما با گذشت 6 سال اگر چه امیدها برای بسته شدن این زندان وجود دارد تاکنون نتیجه ای در بر نداشته است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها