امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۶:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 123965
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۱۱
تعداد بازدید: 43
ناصر ابراهیمی دریانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس درباره بیماری سندروم روده تحریک‌پذیر یا روده عصبی (IBS )گفت: این بیماری حدود 15 تا 20 ...

ناصر ابراهیمی دریانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس درباره بیماری سندروم روده تحریک‌پذیر یا روده عصبی (IBS )گفت: این بیماری حدود 15 تا 20 درصد مردم را درگیر کرده است که اگر این درصد را با شیوع 3 درصدی دیابت مقایسه کنیم به شیوع بالای این بیماری بیش از پیش پی می‌بریم.

وی علت ابتلای افراد به بیماری سندروم روده تحریک پذیر را رفتارهای نامتعارف دوران کودکی فرد مانند تنبیه‌های غیرمتعارف والدین و تنش‌های خانوادگی پدر و مادر،‌ ژنتیک و عفونت روده‌ای به خصوص در زنان بر شمرد.

ابراهیمی دریانی افزود: در افراد مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر، حساسیت بیش از حد روده‌ای وجود دارد یعنی اگر بالنی در روده یک فرد معمولی و یک فرد مبتلا به این بیماری باد کنند، فرد طبیعی مشکلی نخواهد داشت ولی فرد مبتلا به سندروم تحریک پذیر با کوچکترین وسعت پیداکردن این بالن دچار درد و نفخ می‌شوند.

وی از دیگر مشکلات مبتلایان به سندروم روده تحریک پذیر را حرکات روده دانست و تصریح کرد: در این بیماری حرکات روده ناهماهنگ است که سبب اسهال یا یبوست در مبتلایان به سندروم روده تحریک پذیر می‌شود.

این متخصص گوارش و کبد خاطرنشان کرد: روده یک مغز کوچک است که نسبت به هر نوع تغییرات محیطی ممکن است واکنش نشان دهد چنانکه افراد در معرض استرس، اسهال یا دل درد می‌گیرند و معمولاً می‌گویند که اهمیت روده به این دلیل است که بدن اولین واکنش در مقابل استرس زا را در روده نشان می‌دهد.

ابراهیمی دریانی گفت: اگر فردی درد شکمی داشته باشد که 3 ماه طول بکشد و معمولاً در ماه بیشتر از 3 بار درد داشته باشد. این درد با یک نوع از تغییر اجابت مزاج یعنی اسهال، یبوست، همزمان با نفخ همراه باشد، معمولاً توسط پزشک سندروم روده تحریک پذیر تشخیص داده می‌شود.

وی افزود: یکی از نشانه‌های تشخیص سندروم روده تحریک پذیر از سایر بیماری‌ها این است که اسهال این بیماری شبانه نیست و معمولاً مبتلایان به این بیماری در روز و به خصوص اول صبح مجبور به اجابت مزاج و تخلیه معده هستند.

ابراهیمی دریانی همچنین افزایش دردهای بانوان در زمان قاعدگی و مقاربت، وجود سردردهای عصبی و میگرن، وجود خستگی در بدن و مشکلات ادراری را از نشانه‌های سندروم روده تحریک پذیر برشمرد.

این متخصص گوارش و کبد درباره نحوه درمان سندروم روده تحریک پذیر گفت: برای درمان مبتلایان به سندروم روده تحریک پذیر رفتار درمانی بسیار مهمتر و اثرگذارتر از دارو درمانی است و بهتر است متخصص گوارش و کبد با یک روانکاو یا روانپزشک همکاری ‌کند.
انتهای پیام/ 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها