امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۵:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 123988
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۱۱
تعداد بازدید: 15
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل، «کنشکا ترکستانی» سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان امروز به خبرنگاران گفت: فرهنگ اهدای خون ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل، «کنشکا ترکستانی» سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان امروز به خبرنگاران گفت: فرهنگ اهدای خون در عاشورای حسینی در این کشور در حال تقویت است و شمار اهداکنندگان خون به این مناسبت در افغانستان رو به افزایش است.

وی در ادامه تأکید کرد: در عاشورای امسال حدود 2 میلیون سی‌سی خون از ولایت‌های مختلف افغانستان جمع‌آوری شد.

سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان افزود: در ایام عاشوراى سال 1391هجری شمسی 1.5 میلیون سی‌سی خون و سال گذشته 1.6 میلیون سی‌سی و امسال نیز تا روز گذشته حدود 2 میلیون سى‌سى خون جمع آورى شده است.

وی در ادامه اظهار داشت: خون جمع‌آورى شده در بانک‌هاى خون نگهدارى و به نیازمندان آن نظیر افراد زخمی، بیماران سرطانی، بیماران مبتلا به تالاسمی و ... تزریق می‌شود.

کنشکا تأکید کرد: افراد سالمی که خون اهدا مى‌کنند، کمتر به بیماری قلبی دچار مى‌شوند و اهدای خون باعث شادابی و اکسیژن‌رسانی بهتر در خون اهداکنندگان مى‌شود.

این مقام وزارت بهداشت افغانستان گفت: افرادی که از لحاظ جسمى و روحى سالم باشند و در سطح سنی بین 18 تا 65 سال با وزن بالاتر از 50 کیلوگرم قرار داشته و به کم‌خونی مبتلا نباشند، می‌توانند خون اهدا کنند.

فرهنگ اهدای خون در ایام عاشورا از شش سال پیش تا کنون در افغانستان رواج یافته است.

در ابتدا این فرهنگ محدود به شهرهای این کشور بود اما به سرعت راه خود به ولایت‌های دور دست و مناطق روستایی افغانستان نیز گشود و افراد زیادی در ایام عاشورای حسینی خون اهدا می‌کنند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها