امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۳:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124022
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۱۱
تعداد بازدید: 336
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - ایلیا ج. مغنایر؛ جهان امروز در حال تجدید‌نظر است؛ تجدیدنظر درباره قوی‌ترین سازمان‌های ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - ایلیا ج. مغنایر؛

جهان امروز در حال تجدید‌نظر است؛ تجدیدنظر درباره قوی‌ترین سازمان‌های بین‌المللی از نظر

دارایی، تسلیحات، تعداد و تجربه میدانی است. «مافیا»ی روسیه در مرتبه اول، «یاماگوچی» ژاپن در مرتبه دوم، «کموزا» ایتالیا در مرتبه سوم و سپس «کارتل» مکزیک قرار دارد. همه اینها قبل از ظهور حزب الله لبنان و داعش که در جنگ امروز عراق و سوریه حضور دارند، وجود داشته‌اند. شباهت‌ها و تفاوت‌هایی میان این دو گروه وجوددارد. هر دو به خاطر یک عقیده اسلامی –البته متضاد- تشکیل شده‌اند. هر دو عاشق شهادت و شجاعت در میدان هستند و در مقابل دشمن تردید نمی‌کنند و دشمن آمریکا و اهداف آن در منطقه هستند. اما اختلافات اساسی و جوهری میان این دو گروه وجود دارد و از بطن عقیده سرچشمه می‌گیرد. برای روشن شدن تفاوت‌های اساسی بین این دو گروه به عنوان دو گروه قدرتمند جهان مقایسه‌ای در زیر ارائه می‌شود خصوصا اینکه این دو گروه ممکن است با تغییر معادلات در جنگی احتمالی در خاورمیانه رو در روی هم بایستند.

حزب‌الله

حزب‌الله لبنان از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 و با دستور امام خمینی (ره) تاسیس شد تا ملت لبنان بیدار شوند و برای آزادی قدس برخیزند. در طول 33 سال این جنبش با تجربه‌های عملی خو در میدان جنگ با اسرائیل و نیز کمک‌های جمهوری اسلامی ایران قوی شد تا به این ترتیت بتواند از چه از زمین و چه ازهوا و یا دریا در مقابل دشمن خود بایستد.

در اولین رویارویی حزب‌الله با نیروی تکفیری در سوریه این گروه سعی کرد خود را با شرایط جدید در بخش‌های مختلف سوریه مانند قصیر، حمص ، قلمون و درعا و در مقابل دشمن وقف دهد؛ مناطقی که بسیار گسترده‌تر از محدوده یک کیلومتری در جنوب لبنان و بقاع و در جنگ با اسرائیل بود. حزب‌الله در سوریه بسیار نیرومند ظاهر شد به نحوی که هر فردی از آن می‌توانست کار یک گروه ارتش های کلاسیک را انجام دهد. حزب‌الله تاکتیک جنگ را به تاکتیک جنگ چریکی و گروهی تغییر داد تا مناسب برای مقابله با تکفیری ها باشد. از جمله اسلوب این جنش تاکید بر حفظ عامل انسانی به عنوان یک عنصر بسیار مهم در جنگ بود. این در حالی بود که دشمن اصلا به این موضوع اهمیت نمی‌داد و هزاران نفر از نیروهای [اجیرشده] خود را با عملیات‌های انتحاری و غیره از دست داد اما حزب‌الله از ابتدای شرکتش در جنگ در سال 2013 فقط 900 رزمنده خود را از دست داده است.

حزب‌الله و داعش هر دو معتقد به شهادت هستند اما دراین مسئله حزب‌الله موضوعاتی را در نظر می‌گیرد که داعش به آنها عقیده‌ای ندارد. حزب‌الله اگر قصد عملیات انتحاری (شهادت طلبانه) داشته باشد این کار را فقط در میان نظامیان دشمن انجام می‌دهد اما داعش با انفجار خودروهای بمبگذاری شده در میان شهروندان عادی طرف دشمن صدها نفر را می‌کشد و مرگ را حق آنها می‌داند. کارهایی که بیشتر به انگیزه‌های «اختلافات مذهبی» انجام‌ می‌دهد.

حزب‌الله موسساتی برای توجه به مجروحان و خانواده شهدا و موسساتی برای کمک به زوج‌ها و بیمارستان‌هایی در اختیار دارد. این گروه همچنین روابطی با روسیه، چین، عربستان و برخی دولت‌های غربی دارد. در سطح اجتماعی نیز حد ومرزی برای حزب‌الله وجود ندارد. از اهل کتاب جزیه نمی‌گیرد. هیچ تفکر دیگری مانند مسیحیت، اهل سنت ، درزی و غیره را نفی نمی‌کند و متحدانی از همه این تفکرها دارد و با شهروندان این تفکرها مانند اهل تشیع رفتار می‌کند.

اما از نظر نظامی حزب‌الله در حال حاضر به گفته اسرائیل، از 150 هزار موشک برخوردار است، موشک‌هایی که برد و دقت بسیار بالایی داردند. حزب‌الله همچنین مجهز به قوای ضد موشک وتانک و کشتی است و همه این تجهیزاتش بسیار پیشرفته هستند. این جنبش مهارت فوق‌العاده‌ای در کاشت بمب ، کمین‌گذاری ، ورود به اراضی دشمن، انجام عملیات‌هایی مانند نابودی پل‌ها، خنثی سازی بمب و مواد منفجره ، شنود و غیره دارد .

داعش

سناریوهای بسیاری در مورد علت ظهور داعش مطرح شده است برخی آن را ساخته آمریکا یا سرویس‌های اطلاعات کشورهای غربی وعربی می‌دانند جز اینکه به احتمال قوی پایه‌های ظهور این گروهک به سال اشغال عراق توسط آمریکا در سال 2003 برمی‌گردد زمانیکه «پل برمر» سفیر سابق آمریکا در عراق تصمیم گرفت هزاران افسر و سرباز عراقی وابسته به حزب بعث را همزمان با سرنگونی «صدام» از این کشور اخراج کند. پس القاعده در عراق به رهبری «ابومصعب الزرقاوی» شکل گرفت و نام «مجلس شورای مجاهدین» را برای خود انتخاب کرد و بعدها نام «دولت اسلامی شام و عراق» به رهبری «ابوبکر بغدادی» به خود گرفت.

داعش امروز به دنبال تعیین خلافت و استخراج معتقدات گذشته از تفکری فقهی و جامد است که به عرف و زمان و مکان توجهی ندارد. اسلام را آنطور که خودش می‌خواهد  تحمیل می‌کند و جزیه را بر اهل کتاب واجب می‌داند و حتی بازار برده فروشی به راه انداخته است. در ملا عام سر می‌برد و دوباره عنوان‌هایی مانند «خوارج» و «مرتد» و غیره را معمول ساخته است.

داعش و سیستم نظامی

داعش از یک سیستم رسانه‌ای جنگی به صورت موفق استفاده کرده است به این ترتیب که ابتدا ترس و وحشت را در دل مردم می‌اندازد و سپس به منطقه مورد نظرش هجوم می‌برد. داعش تمام کسانی که در مقابلش بایستند را از سر راه برمی‌دارد این گروهک حتی به اعدام‌های جمعی در مناطق سنی‌نشین دست زده است تا این موضوع را ثابت کند. بسیاری از فرماندهان فعلی داعش از حزب بعث (سابق در عراق) هستند و به این گروهک برای تسلط بر مناطق مختلف عراق مانند موصل، الرمادی و غیره کمک می‌کنند.

این گروهک همچنین پس از تسلط بر قایق‌های تندرو در موصل نیروی دریایی تاسیس کرده است. داعش از خلبان‌های جداشده از ارتش عراق و سوریه نیز استفاده می‌کند و بخش خدمات نیروی هوایی افتتاح کرده است اما تعداد هواپیماهای این گروهک بسیار بسیار کم است و از انگشت دست تجاوز نمی‌کند. یگان اطلاعات، پشتیبانی، پیاده، آموزش و درمان و غیره از دیگر واحدهای داعش هستند.

اما نهایت اینکه جنگ فعلی این دو گروه را مقابل هم قرار داده است و باید دید نتیجه چه خواهد شد.

برچسب ها:
آخرین اخبار