امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۶:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124024
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۱۱
تعداد بازدید: 16
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «ینس استولتنبرگ» دبیر کل جدید ناتو در جریان سفرش به کابل گفت در حالیکه ماموریت رزمی ناتو ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «ینس استولتنبرگ» دبیر کل جدید ناتو در جریان سفرش به کابل گفت در حالیکه ماموریت رزمی ناتو تا کمتر از دو ماه دیگر به پایان می رسد، اما همکاری های نیروهای ناتو از طریق آموزش، مشورت دهی و حمایت مالی با نیروهای امنیتی افغان ادامه خواهد داشت.

به گزارش بی‌بی‌سی، دبیرکل ناتو امروز صبح (پنجشنبه) با رهبران دولت وحدت ملی دیدار کرد. او در نشست خبری مشترک با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان گفت که سال آینده فصل جدیدی آغاز خواهد شد که در آن آینده افغانستان به دست خود افغان‌ها خواهد بود.

ینس استولتنبرگ گفت که ناتو مطمئن است نیروهای امنیتی افغان آماده تامین امنیت در سراسر افغانستان هستند. او گفت اکنون افغانستان کشور نیرومندتری شده است و دیگر پایگاه امنی برای تروریسم نیست.

ماموریت رزمی 13 ساله ناتو در افغانستان به تاریخ 31 دسامبر سال 2014 پایان خواهد یافت.

پس از آغاز کار دولت وحدت ملی در افغانستان، این اولین سفر یک مقام بلندپایه ناتو به کابل است. او از تشکیل دولت وحدت ملی به عنوان کلیدی برای ایجاد افغانستان با ثبات و متعهد یاد کرد و رئیس جمهوری و رئیس اجرایی افغانستان را برای شرکت در نشست وزرای کشورهای ناتو که به تاریخ دوم دسمبر برگزار می‌شود، دعوت کرد.

رئیس جمهوری افغانستان نیز در نشست خبری امروز گفت که در سه سال گذشته برنامه انتقال مسئولیت‌های امنیتی در پنج مرحله انجام شد و نیروهای امنیتی افغانستان اکنون مسئولیت دفاع از خاک و حاکمیت کشورشان را به عهده گرفته اند. غنی گفت: «بعد از 31 دسامبر تنها و تنها نیروهای افغان مسئولیت استعمال (استفاده) سلاح در افغانستان را خواهند داشت».

اما او تاکید کرد که این به معنای پایان همکاری با ناتو نیست بلکه مرحله جدیدی آغاز می‌شود که در آن ناتو در بخش آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان همکار این کشور خواهد بود.

رئیس جمهوری افغانستان اظهار تاسف کرد که آنها هنوز هم از نظر مالی نمی توانند نیروهای امنیتی کشورشان را تامین کنند اما تعهد سپرد که در آینده با قوی ساختن اقتصاد این کشور، بودجه نیروهای امنیتی افغانستان از منابع داخلی تامین شود.

او تایید کرد که در شرایط فعلی چالش های زیادی در افغانستان وجود دارد اما تعهد سپرد که دولت وحدت ملی به اساس یک برنامه منسجم نه تنها امنیت بلکه رشد اقتصادی و صلح را نیز به افغانستان بیاورد.
موافقتنامه وضعیت نیروهای ناتو پس از 2014

دبیر کل ناتو در نشست خبری امروز گفت که آنها منتظر هستند که موافقتنامه وضعیت نیروهای ناتو در افغانستان پس از 2014 از طریق پارلمان این کشور طی مراحل شود و کارش تکمیل گردد.

دولت وحدت ملی افغانستان یک روز پس از آغاز کارش، دو سند امنیتی را امضا کرد،یکی سند موافقتنامه وضعیت نیروهای ناتو پس از 2014 با ناتو و دیگر موافقتنامه امنیتی دوجانبه با آمریکا.

موافقتنامه امنیتی میان کابل و ناتو از سوی حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان و موریس یوخمس نماینده ویژه غیر نظامی ناتو در افغانستان امضا شد.

بر اساس این موافقتنامه، شماری از نیروهای ناتو در افغانستان باقی می مانند اما ماموریت اصلی این نیروها پس از 2014 آموزش، مشوره‌دهی و حمایت از نیروهای نظامی و امنیتی افغانستان خواهد بود.
انتهای پیام

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها