امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۲۳:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12406
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۰
تعداد بازدید: 154
به‌ گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «الماسبیک آتامبایف» رئیس جمهور قرقیزستان با صدور فرمانی «بسورمانقول تابلدی‌اف» را رئیس جدید سازمان ...

به‌ گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «الماسبیک آتامبایف» رئیس جمهور قرقیزستان با صدور فرمانی «بسورمانقول تابلدی‌اف» را رئیس جدید سازمان امنیت ملی این کشور معرفی کرد.

این فرمان شب گذشته توسط رئیس جمهور این کشور ابلاغ شد، تابلدی‌اف که 64 سال سن دارد در سال 2006 نیز حدود 6 ماه بر سازمان امنیت ملی کشورش ریاست کرده است.

همزمان با این انتصاب، طبق دستور رئیس جمهور قرقیزستان تابالدی‌اف به‌صورت موقت وظایف دبیری شورای دفاع کشورش را نیز پیگیری خواهد کرد.

به‌ اعتقاد کارشناسان، انتصاب تابالدی‌اف به‌طور مستقیم با قضایای اخیر قرقیزستان و به‌ خصوص تظاهرات مربوط به‌ معدن طلای «کومتار» (شرکت شرکت کانادایی) در استان «اسیق‌کول» و حمایت «قمچی‌بیک تاشی‌اف» یکی از رهبران زندانی حزب مخالف «آته ژورت» در استان «جلال‌آباد» ارتباط دارد.

در هر 2 مورد نیز تظاهرکنندگان اقدام به‌ مسدود کردن اصلی‌ترین جاده‌های استراتژی قرقیزستان کردند که ادامه این وضعیت این کشور را می‌تواند با مشکلات جدی‌تری در سایر مناطق رو‌به‌رو کند.

در چند روز گذشته «ژانتارا ساتیبالدی‌اف» نخست‌وزیر قرقیزستان در رابطه با بروز مشکلات در 2 منطقه یاد شده سازمان امنیت ملی کشورش را مقصر دانسته و اعلام کرده بود که این نهاد مسئولیت خود را به‌طور شایسته انجام نمی‌دهد.

وی از آن ابراز نگرانی کرده بود که کارمندان این نهاد امنیتی به‌ جای مطالعات شرایط، ارائه گزارش‌های دقیق و راه‌کارهای پیشنهادی برای اصلاح وضعیت به‌ مدیریت کشور به‌‌منظور بدست آوردن سود خصوصی دنبال پرونده‌سازی علیه تجار می‌کردند.

کارشناسان در ادامه این روند جابه‌جایی‌های در سطح مدیریت سایر نهادهای انتظامی قرقیزستان را نیز بعید نمی‌دانند.

این در حالی است که به دنبال ناآرامی‌های «ایسیک کول» حزب‌التحریر در یک نوار ویدئویی علت این ناآرامی‌ها را منتشر کرده است.

در این نوار آمده است که معدن طلای «کومتار» که منشأ ناآرامی‌ها در شمال قرقیزستان است، متعلق به عموم ملت می‌باشد و خارجی‌ها حق سرمایه‌گذاری در این معدن را ندارند.

کارخانه معدن کومتار از بزرگترین کارگاه‌های استخراج طلا در قرقیزستان بوده که در 350 کیلومتری «بیشکک» و 60 کیلومتری جنوب ایسیک کول و همزمان در 60 کیلومتری مرز مشترک با چین واقع است.

عملیات ساخت این کارگاه در سال 1994 آغاز شد و از سال 1998 عملیات استخراج آن شروع شده است.

این کارگاه به طور کامل متعلق به شرکت کانادایی «Centerra Gold ltd» بوده اما قرقیزستان 33 درصد سهام آن را خریداری کرده است.

این مسئله در حالی است که سازمان حفاظت از محیط زیست و جنگلبانی قرقیزستان از این شرکت طلب 315 میلیون دلار خسارت به خاطر ضرر به محیط زیست کرده است.

با این وجود، شرکت کانادایی مذکور اعلام کرده است که در حال بررسی این ادعاها بوده اما معتقد است که سازمان مذکور در مورد ادعاهایش غلو کرده است.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار