امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۵:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 124061
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 27
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،  «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا تقریبا بطور کامل احترام خود نزد مردم روسیه را از دست ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،  «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا تقریبا بطور کامل احترام خود نزد مردم روسیه را از دست داده است: اکثریت قریب به اتفاق شهروندان روسی( 76 درصد آنها) نظر منفی نسبت به سیاست وی دارند.

به نوشته روزنامه «ایزوستیا» چاپ مسکو، این دیدگاه منفی در مقایسه با سال 2009، نخستین سال ریاست‌جمهوری اوباما که تنها 12 درصد از مردم روسیه نظر منفی نسبت به وی داشتند، اختلاف بسیار فاحشی داشته و میزان ناامیدی شهروندان روس نسبت به وی را نشان می‌دهد.

این مسئله در جدیدترین نظرسنج صورت گرفته از سوی مرکز سنجش افکارعمومی سراسری روسیه ثابت شده است.

در مقایسه با سال 2009، تعداد کسانی که نظر بی تفاوتی نسبت به اوباما دارند هم بشدت کاهش یافته، اگر 5 سال قبل بیش از نیمی از مردم روسیه نظر خاصی نسبت به وی نداشتند، اکنون فقط 16 درصد چنین عقیده‌ای دارند. در خصوص دیدگاه مثبت نسبت به رئیس‌جمهوری آمریکا اختلاف بیشتر فاحش می‌شود: در سال 2009 یک پنجم مردم روسیه (21 درصد) نظر مثبتی نسبت به وی داشتند، اکنون اوباما با عمکرد خود توانسته «حمایت کامل» تنها 2 درصد از شهروندان روس را حفظ کند.

این روزنامه می‌افزاید: مردم روسیه همچنین در میان رهبران اروپایی «آنگلا مرکل»، «فرانسوا اولاند» و «دیوید کامرون» را فعالترین سیاستمداران ضد روس معرفی کرده‌اند که در این بین صدراعظم آلمان گوی سبقت را از دو شریک خود ربوده است.

این نظرسنجی نشان داده که 50 درصد از مردم روسیه نظر منفی نسبت به خانم مرکل دارند، نخست وزیر انگلیس با کسب 35 درصد نظر منفی، جایگاه دوم و رئیس‌جمهوری فرانسه با 30 درصد رای، در رده سوم قرار گرفته است. 

به نوشته این روزنامه، در اوایل دوره ریاست‌جمهوری اوباما، نظر مردم روسیه نسبت به وی به مراتب بهتر بود، 29 درصد امیدوار بودند که با روی کار آمدن وی، روابط روسیه و آمریکا بهبود خواهد یافت، ولی امروزه تنها 9 درصد همچنان چنین نظری دارند. 16 درصد از شهروندان معتقدند که روابط دو کشور همچون گذشته باقی خواهد ماند، ولی 67 درصد در انتظار تیرگی بیشتر روابط دوجانبه هستند، در حالی‌که در سال 2009 تنها 9 درصد چنین عقیده‌ای داشتند.

«ایزوستیا» علت دیدگاه منفی مردم روسیه نسبت به «باراک اوباما» را از کارشناسان جویا شده است: «آلکسی گراژدانکین» کارشناس مسائل اجتماعی در مرکز «لیوادا» در این باره می‌گوید: «مردم روسیه مقصر اصلی در بحران کنونی در روابط روسیه و اوکراین را رهبران کشورهای غربی، بخصوص رئیس‌جمهوری آمریکا می‌شناسند. اقدامات آنها در این خصوص از نظر مردم روسیه، در بهترین وضعیت آن «غیردوستانه» و در اکثر موارد «خصمانه» ارزیابی شده است».

«لئونید پالکوف» نائب رئیس دانشکده علوم سیاسی مدرسه عالی اقتصادی مسکو معتقد است که هرچند بحران سال 2009 در روابط دو کشور پشت سر گذاشته شد، ولی اقدامات دولت آمریکا در آن زمان بطور مستقیم علیه روسیه جهت گیری نشده بود، در حالی‌که اکنون روسیه دقیقا نقطه حمله مستقیم کشورهای غربی قرار دارد و این مسئله برای مردم روسیه قابل گذشت نیست.

به گفته این کارشناس، در شرایط کنونی مردم روسیه بدون هیچ تردید آمریکایی‌ها را در بحران اوکراین مقصر می‌دانند. هر سیاستمداری که در اظهاراتش روسیه را مورد حمله قرار دهد، از دید مردم روسیه به منزله نقض استقلال و تمامیت ارضی کشورشان تلقی می‌شود.

پالوکوف تاکید کرد: «واقعیت این است که مردم روسیه در رابطه با برخورد کنونی غرب با روسیه، دقیقا به دور «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه حلقه زده و از او حمایت کامل می‌کنند و افزایش محبوبیت پوتین هم دقیقا به همین دلیل است».

این روزنامه در پایان می‌نویسد: تغییر دیدگاه مردم روسیه نسبت به آمریکا در نظرسنجی ماه سپتامبر مرکز سنجش افکار عمومی سراسری روسیه هم مشخص بود. در آن زمان هم 73 درصد از مردم روسیه آمریکا را «دشمن شماره یک» کشورشان نامیدند.

شهروندان روس جمهوری خلق چین را بهترین دوست و مهمترین شریک راهبردی کشورشان معرفی کرده و از کشورهای بلاروس و قزاقستان هم بعنوان کشورهای دوست یاد کرده‌اند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها