امروز : سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 12
۰۷:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12407
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۰
تعداد بازدید: 136
به گزارش فارس، تلویزیون «لمر» افغانستان به نقل از «فیلیپ هاموند» گزارش داد، تا چند هفته دیگر تمامی زندانیان افغان را که در حال حاضر در پایگاه باستیون ...

به گزارش فارس، تلویزیون «لمر» افغانستان به نقل از «فیلیپ هاموند» گزارش داد، تا چند هفته دیگر تمامی زندانیان افغان را که در حال حاضر در پایگاه باستیون در ولایت «هلمند» نگهداری می‌شوند، به دولت افغانستان تحویل می‌دهند.

وزیر دفاع انگلیس گفت: 90 زندانی افغان که به اتهام فعالیت‌های تروریستی توسط نظامیان انگلیسی در جنوب افغانستان دستگیر شده‌اند، در اواخر ماه جاری میلادی به دولت افغانستان تحویل داده خواهند کرد.

هاموند با تأکید بر این که این زندانیان به پایگاه بگرام منتقل خواهند شد، گفت: انگلیس اکنون مطمئن شده که با زندانیان رفتار نامناسب صورت نخواهد گرفت.

این مقام ارشد نظامی انگلیس هفته گذشته اخباری درباره نگهداری 90 زندانی افغان در پایگاه باستیون را تأیید کرده بود.

روزنامه «گاردین» به نقل از هاموند گزارش داد که نمی‌توان این افراد را به مقامات افغانستان تحویل داد زیرا که امکان دارد با آن‌ها بدرفتاری شود.

با این حال وزیر دفاع انگلیس تصریح کرد که وجود بازداشتگاه باستیون در افغانستان کاملا قانونی و تحت تعهدات سازمان ملل است.

وکلای مرتبط با پرونده زندانیان باستیون، با انتقاد از زندانی شدن اتباع افغانستان توسط نیروهای انگلیسی، وجود بازداشتگاه باستیون را با زندان گوانتاناموی ارتش آمریکا مقایسه کرده و از دادگاه عالی انگلیس خواستند هرچه سریع‌تر این افراد را آزاد کنند.

«روزا کارلینگ» یکی از وکلای این پرونده گفت: «موکل ما از اوت 2012 در کمپ باستیون نگه داشته شده‌ است، وی به هیچ جرمی متهم نشده است و امکان ارتباط با وکیل هم نداشته تا بتواند مشاوره بگیرد.

پایگاه نظامی باستیون در ولایت هلمند در جنوب افغانستان قرار دارد و بزرگترین پایگاه نیروهای ارتش انگلیس در این کشور با حضور بیش از 30 هزار افسر و سرباز از ملیت‌های مختلف است.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار